Як убезпечити приватний будинок від комунальних негараздів?

Власники приватних будинків нерідко стикаються з перебоями електрики, відсутністю не лише гарячої, а й холодної води.

Господар котеджу в Київській області Іван Жуленко вже давно не дзвонить в комунальні служби, якщо відбувається перебої з електропостачанням. «Три роки тому я інвестував 8 тис. грн. в покупку автономної електростанції, і з тих пір відсутність світла мене не хвилює. Головне – мати в гаражі запас палива, адже станція працює на бензині», – зазначає пан Кирилюк. «Гроші» з’ясували, ніж необхідно обладнати приватний будинок, щоб безтурботно пережити тимчасові перебої централізованого енерго– і водопостачання.

Завдання 1: вода

Забезпечити автономне водопостачання допоможе власна свердловина на ділянці поряд з будинком. Для цього доведеться знайти компанію-підрядника, яка спеціалізується на установці подібних систем і має ліцензію на такі роботи. Спочатку проводиться буріння свердловини – зазвичай бурять від 25 до 60 метрів. Тільки що працюють на місці підрядники зможуть сказати, який саме глибини повинна бути свердловина, щоб уникнути надходження в будинок води з домішками заліза або піску. Втім, у будь-якому випадку треба обладнати свердловину спеціальним фільтром. А крім того потрібно встановити насос, систему трубопроводів, гідроакумулятор(спеціальна ємність) і спеціальну автоматику.

І тільки після всіх перерахованих дій можна буде підвести воду в будинок. В цілому витрати на буріння, обладнання свердловини і підключення комунікацій складуть 16-60 тис. грн. в залежності від глибини буріння та вартості обладнання. Деякі компанії пропонують гарантійне та післягарантійне обслуговування свердловини – на ці обставини важливо звернути увагу при виборі підрядника. Важливо, щоб свердловина експлуатувалася постійно або хоча б регулярно, інакше вода в ній «зіпсується», а то й сама свердловина вийде з ладу.

Завдання 2: електроенергія

Що робити, якщо напруга у мережі «скаче»? З кидків напруги висока ймовірність псування дорогої побутової техніки та електроніки. Для вирівнювання напруги необхідно придбати і встановити стабілізатор. Його ціна з установкою – 1,5–8 тис. грн. і вище. Правда, це якщо мова йде про стабілізацію напруги для відносно малопотужних пристроїв. Якщо потрібно подбати про енергоємної техніки, доведеться або купувати набагато дорожчі стабілізатори (їх вартість порівнянна з ціною самої техніки), або купувати побутову техніку з функціями захисту від перепадів і відключення електричної напруги (наприклад Volt Control, див. поруч).

Тривалих перебоїв в подачі електроенергії можна не побоюватися, якщо придбати автономну електростанцію – мінігенератор з бензиновим або дизельним двигуном. Обійдеться така незалежність в 6-12 тис. грн. «Просунуті» моделі (коштують 40-60 тис. грн.) відрізняються від більш дешевих можливістю автоматичного запуску в момент відключення централізованого енергопостачання.

При виборі моделі мінігенератора дуже важливо звертати увагу на його потужність. «Станції володіють потужністю від 1 кВт і більше. Вибирати електростанцію необхідно у відповідності з піковим споживанням. Тобто якщо будинок споживає максимум 5 кВт, потрібно придбати модель з потужністю 5-7 кВт», – пояснює власник приватного будинку Андрій Кириченко. Зазвичай домогосподарство витрачає електроенергію з розрахунку 1 кВт на 20 м2. Однак в котеджах, які опалюються електричними котлами, споживання досягає 20 кВт і більше. «Максимальне споживання такого будинку площею 300 м2 може складати близько 30 кВт. У такому випадку знадобиться електростанція потужністю 30-35 кВт», – зазначає пан Кириченко. Втім, використання автономної станції для опалення – дуже недешеве задоволення; наші підрахунки говорять, що пальне для нього обходиться в кілька сотень гривень у день.

Завдання 3: газ

Природний газ відключають набагато рідше, ніж воду і електроенергію, однак аварії на газопроводах все ж іноді трапляються. А адже будинок може опалюватися газовим котлом. Як бути, щоб в морози не залишитися без тепла? Встановити резервний котел – електричний або твердопаливний (докладніше про опалювальних системах див. «Гроші» від 16.08.2012, доступно dengi.ua). Якщо в районі регулярно відключають і електроенергію, є резон обладнати котедж трьома пристроями: на газі, твердому паливі та електроенергії. Працює на вугіллі і дровах котел коштує 7,5–9 тис. грн., а електричний – 2-3 тис. грн. Мало обладнати будинок резервними котлами, потрібно убезпечити від відключення газу ще й кухню, обладнавши її комбінованої варильною поверхнею та електродуховкою. Варильну панель з вбудованими газовими та електричними пальниками можна придбати за 1,3–2 тис. грн., а електродуховку – від 1000 грн. (окремо стоячі – дешевше, вбудовувані – дорожче).

Щоб максимально убезпечити приватний будинок від комунальних неприємностей, потрібно інвестувати 30-40 тис. грн.

Чим і за скільки убезпечити приватний будинок*