Кожному, хто приїхав до столиці працювати або вчитися, відомо, як дорого тут коштує оренда житла.
стественно, виникає бажання максимально заощадити на оренді, але знайти дешеве житло не так то й просто.
Спільної орендою житла вже нікого не здивуєш. Ця тенденція перекочувала в Україну з Заходу. Немає нічого ганебного в тому, коли люди знімають квартиру удвох, утрьох, або навіть вчотирьох – головне, що вартість оплати значно зменшується. Найчастіше сусідами по квартирі стають знайомі чи друзі, однокурсники, але, якщо такої можливості немає, існують спеціальні сайти, де люди можуть знайти собі партнерів. У спільної оренди є один мінус – власники не завжди раді здавати квартиру, побоюючись за те, щоб житло залишилося в хорошому стані.
“Дешево і сердито” – це саме той варіант оренди, за яким женеться більшість студентів. Деякі пропонують оплату послугами. Можливі недорогі варіанти здачі житла в обмін на обов’язки мешканця доглядати за домашніми тваринами, поливати квіти, прибирати, готувати, навчати іноземної мови або няньчити дитину, зробити ремонт. Коли мова заходить про такому способі оренди – діапазон послуг вражає своїм різноманіттям. Дивує те, що при бажанні мати дах над головою – люди готові практично на все.
Попорпавшись на сайті безкоштовних оголошень Slando, я знайшла безліч подібних пропозицій, деякі з них – з неоднозначним підтекстом:
Заголовок оголошення свідчив: “Житло для дівчини в обмін на…”, м. Вокзальна.
Далі йшов наступний текст:
Надання довгострокового житла в квартирі, навчання у Вузі, допомога в покупках одягу і взуття, в обмін на… Я – чоловік, 42 роки, неодружений. Квартира недалеко від центру Києва, в районі залізничного вокзалу, телефонуйте, пишіть – відповім на всі питання.
“Я вирішила передзвонити цьому чуйному чоловікові і уточнити, в обмін на що саме він пропонує таке вигідну проживання. В принципі тут і так все ясно, але чоловік ввічливо і делікатно мені пояснив, що всі ці блага він готовий надати в обмін на відносини, але, природно, насильно примушувати нікого не збирається. При цьому висунув обов’язкова умова – дівчина повинна бути не старше 25 років і тут же запропонував мені прийти подивитися житло“.
Я в житло не потребую, але щодня такі оголошення читають молоді студентки, багатьом з яких немає й 20 років, до того ж є велика ймовірність, що хтось із них погодитися на таке підселення.
У деяких оголошеннях в самому заголовку спочатку зазначено “без сексу”. Приміром, таке оголошення, з того ж Slando:
“Директор великої фірми (34 роки) одружений, маю 2-х дітей, перебуваючи далеко від сім’ї в обмін на безкоштовне житло просить допомогти в облаштуванні побуту – цікавить прибирання квартири, допомога в приготуванні їжі (продукти мої), прання та прасування одягу. Хотілося б відносин брат-сестра (як би дивно це не здавалося), перевагу віддаю дівчині з сільської місцевості, не п’є, яка веде нормальний спосіб життя, якщо володіє іноземними мовами – готовий доплачувати за своє навчання (бажано англійська). Осіб без певного сенсу життя, розпусних, питущих і просто убогих в моральному відношенні прохання не турбувати. Якщо потрібно – готовий надати всі паспортні дані, познайомитись та поспілкуватись з рідними та близькими людьми дівчата-претендентки. Наміри серйозні, так як у зв’язку з завантаженістю відчуваю потребу у цій допомозі, так як сім’я знаходиться далеко. Будучи колись студентом, розумію, наскільки вартість житла зараз висока. На квартирі практично тільки їм і сплю. Повторюю – за допомогу пропоную безкоштовно жити на квартирі”.
А є й оголошення, читаючи які – не можна не посміхнутися. Наприклад, наступне:
“Здам полдивана, Лівий берег”.
Безкоштовне підселення для дівчини. На другій половині дивана живе чоловік 38-ми років, орендується кімната в квартирі.
Насправді ж, оплата житла послугами без жодного двозначного підтексту дуже популярна серед молодих дівчат, які йдуть працювати в сім’ї гувернантками. Правда, тут крім купи обов’язків додатково з’являється відповідальність за життя дитини. Якщо це зовсім маленьке дитя, то йому потрібно забезпечувати повний догляд, який включає зміну памперсів, прання пелюшок і сорочечок. Діток постарше треба розвивати, робити з ними уроки, ходити на прогулянки, до того ж, забирати з різних секцій і гуртків. Крім того, що ви будете безкоштовно жити в сім’ї, ця праця вам будуть сплачувати в середньому 250-300 грн./добу, але, перш ніж погоджуватися на таку роботу, подумайте, чи вистачить вам часу на своє власне життя?
До речі, в Європі спосіб платити за житло послугами досить популярний серед молоді, яка приїхала навчатися або працювати з інших країн. Ці проекти також фінансуються окружними міністерствами з питань праці.
Щоб “співжиття” було більш спокійним та комфортним для обох сторін, мешканець і господар підписують договір, в якому вони обумовлюють важливі моменти: скільки квадратних метрів здаються в оренду, коли можна приймати гостей, на скільки голосно дозволено включати музику і скільки годин включає плата за оренду кімнати – саме годин, а не євро. Студент за оренду розплачується працею, а не грошима – прибирає в саду або в будинку, ходить в магазин або навіть просто сидить і спілкується за компанію.
Дуже важливо і те, щоб мешканець свідомо, добровільно і без примусу робив роботу. У таких ділових відносинах все базується на довірі. Студентам, наприклад, важливо, щоб вони не були змушені працювати цілий день, адже їм треба вчитися. Такий момент теж обов’язковий і закріплений у договорі.
Додатково оплачується електроенергія, опалення, гаряча і холодна вода, телефон. Така модель плати за проживання користується популярністю і у великих “студентських мегаполісах”.