Як у Києві продають орендовані квартири

Щоб не стати жертвою аферистів, експерти радять укладати договір оренди і записати телефон начальника жеку.

Суд поставив крапку в резонансній справі банди, яка протягом двох років знімала квартири в центрі Києва, а потім продавала їх за підробленими документами. 12 членів угруповання під керівництвом “бізнес-вумен” примудрилися отримати так аж 15 мільйонів гривень.

Злочинці орудували в Києві в 2008-2009 роках. “Організатор цього угруповання — 42-річна жінка, яка на той час володіла мережею магазинів шкіряних виробів і була шанованою людиною. Її засудили до дев’яти років в’язниці з конфіскацією майна, ще десять осіб отримали від 5 до 9 років в’язниці, а один — умовний термін”, — розповіла нам заступник начальника прес-служби столичної прокуратури Надія Максимець.

Але насправді активними членами цього угруповання було всього п’ять чоловік, а решту керівник привертала на тій чи іншій стадії своєї продуманої схеми. “Наприклад, одній людині вони позичили велику суму грошей, свідомо знаючи, що той не зможе віддати гроші. Потім запропонували не віддавати борг в обмін на те, що той стане підставною особою в ролі продавця квартири”, — говорить Максимець. Квартири учасники банди вибирала елітні, в центрі Києва.

“Вони шукали житло, яке власники хотіли здати в оренду. На зустріч приходили завжди добре одягнені, з дорогими аксесуарами та створювали враження дуже багатих і вихованих людей. Потім під будь-яким приводом вони просили у господарів копії правовстановлюючих документів на житло, за яким робили фальшиві оригінали документів, але на себе. У цьому їм допомагали зв’язку”, — говорить Максимець. Так їм вдалося переоформити три квартири, потім їх перепродували або брали під них великий кредит готівкою. “У банках вони брали кредити готівкою під заставу житла і, зрозуміло, що їх не повертали. Загалом сума збитків банків і фізосіб склала 15 мільйонів гривень”, — говорить Максимець.

Зловити цю банду вдалося за допомогою нотаріуса, яка побачила дрібну неточність у документах при переоформленні житла, і звернулася в органи. Коли міліція стала розбиратися, з’ясувалося, що подібні справи вже є. Потім оперативним шляхом вийшли на всіх учасників угруповання. У прокуратурі кажуть, що в столиці інших квартирних аферистів маса, тому просять власників квартир берегти свої документи, причому не тільки оригінали, але і копії.

Експерти кажуть, що подібних афер, коли шахраї заволодівають чужим житлом, у Києві багато. Справжнім власникам потім роками доводиться доводити, що у них вкрали житло. “В даному випадку шахраїв покарали завдяки банкам, які мають можливість довго судитися. Звичайним людям рідко доводиться відстояти своє житло в судах”, — говорить правозахисник Едуард Багіров.

За його словами, найчастіше аферисти споюють справжніх власників або погрожують, щоб ті переписали на них квартиру. Буває і так, що просто підробляють документи і перепродують житло. За словами Багірова, найкращий вихід – офіційно оформляти оренду свого житла, платити невеликий податок і бути спокійним. Адже в такому разі у вас буде набагато більше підстав довести свою правоту в суді. На крайній випадок, квартиру можна застрахувати від купівлі-продажу шахрайським шляхом

“Заселивши квартирантів, напишіть заяву на ім’я начальника жеку, що у вас живуть квартиранти і ви просите не проводити операції з видачі документів або довідок без вашої присутності. Попросіть сусідів стежити за квартирою і спостерігати, чи ходять туди чужі люди — можливо, це покупці. Заплатите копієчку і двірнику, щоб той наглядав за квартирою, а також попросіть дільничного, щоб він перевірив документи ваших квартиронаймачів. На крайній випадок, квартиру можна застрахувати від купівлі-продажу шахрайським шляхом”, — радить Багіров.