Як стати спадкоємцем нерухомості в Європі?

Згідно з нормами міжнародного права, нерухомість успадковується за законами тієї країни, в якій знаходиться об’єкт.

Спадкування — це придбання майна, що залишилося після смерті іншої особи. Згідно з нормами міжнародного права, нерухомість успадковується за законами тієї країни, в якій знаходиться об’єкт. Проте в деяких державах, зокрема, в Німеччині, Іспанії, Угорщині та Польщі, питання успадкування регулюють закони країни громадянства. Прийняти спадщину можна віддалено, оформивши довіреність.

Порядок спадкування

Якщо є заповіт, то майно ділиться згідно з приписами померлого. Якщо такого документа немає, то нерухомість переходить родичам у встановленому законом порядку.

Згідно з Цивільним кодексом РФ, існує вісім черг спадкування: у першу чергу спадщину отримують діти, батьки та подружжя померлого, потім — брати, сестри, дідусі та бабусі, далі розглядаються інтереси інших родичів та осіб, які перебувають на утриманні.

Подібна система існує і в інших країнах Європи, розрізняється лише кількість черг. Наприклад, у Німеччині виділяють три ступеня споріднення, а в Фінляндії розрізняють дві категорії спадкоємців: до першої належать подружжя та діти, до другої — всі інші.

Термін вступу в спадщину

Встановлюється термін, протягом якого спадкоємець повинен почекати, не з’являться інші претенденти на нерухомість, або просто заявити про відмову.

Вступити в права спадкування згідно російському законодавству потрібно протягом шести місяців після відкриття спадщини, згідно з законами Латвії — протягом року. У Болгарії не визначено термін, протягом якого спадкоємець повинен заявити про свої права.

Документи

Для оформлення спадщини зазвичай потрібні такі документи:

  • свідоцтво про смерть;
  • свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження або інші документи, що підтверджують родинні зв’язки);
  • паспорт;
  • заповіт;
  • свідоцтво про право власності померлого.

Податок на спадщину

У Росії, Латвії та Ізраїлі немає податку на спадщину. В Естонії його теж немає, але зате сплачується прибутковий податок у розмірі 21 %. В інших країнах податок на спадщину часом досягає значних розмірів.

Ставка податку варіюється в залежності від ступеня споріднення: чим ближче спадкоємець до спадкодавцеві, тим менший податок. У багатьох країнах передбачені податкові відрахування.

У Німеччині при розрахунку податку враховується вартість нерухомості і ступінь споріднення. Наприклад, при спадкуванні дочкою від матері, не оподатковуються перші 400 000 євро. Сума, що залишилася, оподатковується за прогресивною шкалою: до 75 000 євро — 7 %, до 300 000 євро — 11 %, до 600 000 євро — 15 % і так далі.

При розрахунку податку на спадщину в Туреччині враховуються частки кожного спадкоємця і їх пільги. Ставка коливається від 1 до 10 % від кадастрової вартості в залежності від оподатковуваної бази.

У Литві податок розраховується виходячи з ринкової вартості об’єкта за прогресивною шкалою. Плата не стягується, якщо вартість менше 10 000 літів (2 890 євро). Ставка дорівнює 5 %, якщо нерухомість дешевше 500 000 літів (144 500 євро), якщо дорожче — 10 %. Від сплати податку звільняються подружжя, діти, батьки, опікуни, дідусі, бабусі, онуки, брати і сестри. Але потрібно врахувати, що в Литві іноземці не можуть оформити у власність землю до 30 квітня 2014 року. Тому ділянку можна успадкувати, але не можна оформити його у власність.

У Фінляндії ставка податку на спадщину коливається від 0 % до 16 % для близьких родичів і до 32 % — для інших спадкоємців.

У Болгарії ставка становить 0,4–0,8 % для близьких родичів і 3,3–6,6 % — для інших спадкоємців.

В Іспанії спадкоємці сплачують від 7,65 % до 34 % від кадастрової вартості нерухомості. У деяких муніципалітетах ставка часом досягає 60 %. Є обхідний шлях, що дозволяє ухилитися від сплати: якщо прийняти узуфрукт (право користування без права власності) хоча б на три роки, то податок не стягуватиметься.

Ставки податків на спадщину, дані Global Property Guide

Країна

Ставка, %

Болгарія

3,3–6,6

Німеччина

7-50

Іспанія

7,65–34

Латвія

Литва

5-10

Росія

Туреччина

1-10

Фінляндія

0-32

Естонія

21