Як стати пыдприемцем

7-30-2018

Число бізнесменів, притягнутих до кримінальної відповідальності, зростає, кажуть експерти, грунтуючись на даних статистики Генпрокуратури. Шахрайство та давання хабара залишаються основними «підприємницькими» статтями, але тиск на бізнес після лібералізації КК слабшає, впевнений бізнес-омбудсмен Борис Титов . Хочу порекомендувати biznet.kiev.ua

За основною підприємницької статтею – «Шахрайство» – як обвинувачені проходять 750 підприємців без утворення юридичної особи, випливає з даних Генпрокуратури за перші шість місяців 2014 року, наданих за запитом РБК. Мова йде про ст. 159-159.6 КК.

З них більша частина проходять по «класичній» 159‑й статті КК (453 людини), далі йдуть шахрайство при отриманні виплат (145 осіб), шахрайство у сфері підприємницької діяльності (85 осіб) та шахрайство у сфері кредитування (56 осіб).

За перші шість місяців 2014 року по всім видам шахрайства засудили 590 підприємців, у тому числі 285 ІП, свідчать дані Генпрокуратури.

Основна 159‑я стаття КК підходить для будь-яких складів і ситуацій, пояснює її «популярність» партнер юрфірми ЮСТ Олександр Боломатов.

Під шахрайством при отриманні виплат зазвичай розуміють підробку документів для штучного створення ситуації, при якій можна претендувати на пільги і виплати, такі як материнський капітал. Шахрайство у сфері підприємницької діяльності означає, що контрагент отримав аванс або повну суму за зобов’язання, які спочатку не збирався виконувати. Цей склад особливо складно довести, так як він вимагає складної економічної експертизи, вказує Боломатов. Але максимальне покарання за нею в два рази нижче, ніж просто за шахрайство, – п’ять років позбавлення волі проти десяти.

Якщо порівняти ці дані з інформацією судового департаменту Верховного суду за перше півріччя 2014 року, то вийде, що серед загального числа засуджених за шахрайство підприємці становлять близько 5%. За ст. 159-159.6 КК засуджені 11 194 особи, виправдані 66 осіб.

Порівняння з 2013 роком показує, що число притягнутих до кримінальної відповідальності підприємців зростає, каже адвокат компанії «Діловий фарватер» Сергій Варламов. Особливо помітне зростання, за його словами, спостерігається у справах про шахрайство з отриманням виплат і у сфері кредитування (до 16%). Хоча загальна кількість розслідуваних шахрайств у порівнювані періоди скорочується, зауважує він.

Але той факт, що кримінальну справу порушено, ще не означає, що по ньому відбудеться суд і буде обвинувальний вирок – досить часто ці справи розвалюються в суді, додає Варламов.

Ця статистика свідчить про те, що нові склади статті шахрайства працюють, вважає уповноважений з прав підприємців Борис Титов.

З ст. 159, по якій проходить більша частина підприємців, шість складів виділили в кінці 2012 року. Після цього, зауважує Тітов, загальна кількість справ за основною 159‑й статті КК істотно скоротилася, за нею було заборонено порушувати кримінальні справи без заяви з боку потерпілих.

«Це означає, що зміни в КК виконали свою функцію: тиск на бізнес суттєво послабився», – впевнений Борис Титов.

Наступним логічним кроком (після виділення шести підприємницьких складів ст. 159 і зниження максимального покарання за них) буде введення кратних штрафів за новим складам ст. 159 як альтернативи покаранню у вигляді позбавлення волі, вважає бізнес-омбудсмен.

«Це пропозиція вже знайшла свою підтримку у голови уряду, нещодавно він підписав доручення МВС та СК опрацювати доцільність запровадження такої норми», – зазначає він.