Як розірвати договір оренди, який підписував» нерухомий людина?

Пенсіонерка Ж., яка практично була позбавлена можливості рухатися, перебувала на обліку в Шевченківської Центральної районної лікарні з діагнозом: ІХС, дифузний кардіосклероз, церебральний атеросклероз, синдром паркінсонізму, нібито в травні 2008 року… уклала договір оренди своєї земельної ділянки з селянським господарством.

Після смерті бабусі, її дочка і спадкоємець, не домовившись з орендарем про скасування зазначеного договору, були змушені звернутися за правовою допомогою. Вона зазначила, що підпис на договорі оренди земельної ділянки належить невідомому особі, а не її матері.

Втім, 20 грудня 2012 року Шевченківський районний суд Харківської області в задоволенні позову до селянського господарства про визнання договору оренди землі недійсним відмовив.

При цьому суд навіть не розглянуто питання про задоволення клопотання, яке містилося в позовній заяві, про витребування з Шевченківського РВ ГУМВС України в Харківській області матеріалів кримінальної справи про фальсифікацію підписів орендодавців на договорах оренди землі, укладених з селянським господарством (оскільки в цій справі міститься оригінал договору оренди земельної ділянки, нібито укладений між Залізн. і селянським господарством). При відсутності даного оригіналу договору, позивач був позбавлений можливості заявляти клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

Судом були допущені й інші порушення норм чинного матеріального та процесуального права України.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції при розгляді справи неповно але не всебічно з’ясував всі обставини, не дослідив усі докази, але не обґрунтував своє рішення, чим порушив право позивача на справедливий суд, вона звернулася в Апеляційний суд Харківської області з апеляційною скаргою , в якій просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі, підготовленої правозахисником Р. Ліхачьовим, було зазначено, що «Концепція справедливого судового розгляду, зазначеної в ст. 6 Європейської конвенції з прав людини гарантує право на обґрунтоване судове рішення. Ця вимога випливає з обов’язку справедливого судового розгляду та є необхідною для здійснення правосуддя на всіх стадіях процесу».

Апеляційний суд прийняв до уваги доводи позивача та її адвоката, і днями виніс рішення, яким визнав недійсним оспорюваний договір оренди. Рішення суду вступило в законну силу.