Як розділити іпотеку після розлучення

Коли шлюб себе вичерпав, постає питання не тільки поділу майна, але і розділу загальних боргів. Давайте розбиратися, як вирішуються спори, що стосуються іпотечного кредиту, і на що можна претендувати.

За статистикою, в Україні більше половини шлюбів закінчуються розлученнями. При тому, що основними споживачами іпотечних кредитів є ті ж молоді сім’ї, очевидно, що проблема поділу боргів по іпотеці для українців актуальна.

З чого почати

За законом все нажите за час шлюбу майно ділиться між подружжям порівну, якщо іншого не передбачає шлюбний контакт. Але квартира по іпотеці як раз не є власністю родини — борг не погашений, а значить майном має право розпоряджатися банк . Виходить, що поділити квартиру неможливо, поки вона не буде повністю оплачена.

Найкраще почати з того, що попередити кредитора про те, що ви розлучаєтеся. В такому випадку банк буде приймати рішення, на які умови надалі він піде. Майте на увазі, що не завжди банк погодиться на пропозицію розділити обов’язки на двох, якщо договір був укладений одразу на чоловіка і дружину, або переоформити договір на того, хто вирішив взяти на себе відповідальність за іпотекою. Ще для расстающейся пари буде краще вирішити питання між собою мирним шляхом, тому як вирішення проблеми через суд або банк, який продасть вашу квартиру, веде до фінансових втрат.

Розділити на двох

Подружжю, які є созаемщками, потрібно домовитися між собою, яка частина квартири кому з них належить і який відсоток платежів надалі вони будуть виплачувати. Це можна зробити просто між собою або через суд, який розділить борги пропорційно часткам, що належить чоловікові та дружині.

Є ще варіант, коли банк вносить виправлення у початковий договір, змінюючи загальну відповідальність на обов’язок кожного окремо виплачувати свій відсоток з боргу і підписуючи додаткову угоду за договором. Фахівці кажуть, що краще спочатку не сподіватися на такий результат справ, тому що банки дуже рідко йдуть на таку угоду. Все тому, що при наявності двох позичальників банк має право вимагати повернення боргу і від одного на свій розсуд, і від обох відразу.

Ви ж не можете вимагати від банку подібного поділу обов’язків, так як це рішення приймається на розсуд фінансової установи. Правда, буває і так, що поділ відповідальності передбачено правилами банку. Ви можете заздалегідь поцікавитися, чи існує в конкретному банку така можливість. Якщо правилами поділ боргу передбачено, це можна зробити і залишаючись законним подружжям. Знову ж при згоді вашого кредитора.

Боржником залишається тільки один

Можливо, після розлучення один з подружжя відмовиться продовжувати виплати по іпотеці. При добровільній згоді пари один з позичальників бере всі зобов’язання по кредиту на себе, а другий чоловік в майбутньому не претендує на квартиру. Але пам’ятайте, що після погашення боргу йому повинні повернути половину тих коштів, які були виплачені банку до розлучення. За згодою банку, який враховує платоспроможність кредитора, договір вносять відповідні правки.

Не забувайте, що в цьому варіанті відмова чоловіка від квартири і обов’язків по іпотеці краще оформити нотаріально. У протилежному випадку він цілком може вимагати свою частину квартири, навіть якщо ви повністю сплатили борг, що залишився.

Продаж квартири

Якщо подружжя не можуть вирішити, кому і скільки платити по іпотеці, їм належить продаж квартири і розділ отриманих коштів. Така угода можлива при згоді обох сторін і кредитора, так як майно знаходиться у заставі.

Найчастіше займатися продажем буде сам банк. Після того, як квартиру продадуть, частина грошей піде на погашення заборгованості, а решта дістанеться колишнім. У такому варіанті фінансові втрати будуть істотні. Тому задумайтесь над тим, щоб знайти кошти і повністю погасити заборгованість, а потім вже ділити квартиру між собою.

Договори на допомогу

Одна з можливостей закріпити обов’язки по іпотеці це підписати офіційні документи. Це може бути угода про розділ майна, яке оформляється як під час шлюбу, так і після розлучення, а також шлюбний контракт , що підписується до весілля чи після.

Іноді на укладення шлюбного контракту може наполягати кредитор. Знайте, що шлюбний договір, як і угода про розділ майна, можуть бути оформлені тільки ставлення іпотеки та не зачіпати інші майнові права та обов’язки. При добровільному підписанні контракту між чоловіком і дружиною необхідно сповістити про це банк.

Обов’язковими в шлюбному договорі, що зачіпає іпотеку, будуть пункти про те, хто і в якому розмірі сплачує перший внесок, хто і в яких частинах платить щомісячні внески під час шлюбу і після розлучення, хто буде власником квартири — хтось один або обидва в певних частих.

Шлюбний контакт може бути змінений тільки за згодою подружжя або за рішенням суду, якщо на те є підстави.

З усього наведеного вище стає ясно, що фінансові питання після розлучення, особливо якщо це стосується боргів перед банком, краще вирішувати полюбовно. В іншому випадку, обидва колишніх дружина втратять не тільки час, але й чималі гроші.