Як правильно вибрати квартиру в новому будинку

Незважаючи на економічну кризу, вітчизняний ринок нерухомості не стоїть на місці. Щороку по всій Україні здаються в експлуатацію тисячі новобудов. Що ж сьогодні «на первинці» в моді і як правильно вибрати квартиру в новобудові?

На ринку первинної нерухомості найбільше купують «одинички» і «двушки»

Ріелтори відзначають, що загальна тенденція ринку нерухомості по всій Україні за останні кілька років виявляється закономірною – якщо квадратний метр у новобудові коштує дешевше або, хоча б, варто в одній ціні з «вторинним квадратом», то українець неодмінно вибере новобуд. І тому є ряд пояснюваних причин: це і престижно, і комфортно, і, банально, елементарно красиво жити у висотці «європейського натяку», ніж ходити пішки на п’ятий поверх «совкової хрущовки».

Природно, українські новостройкі діляться на два класу – так звані елітні, а також середня або економ група. У країні переважають новобудови середнього і економ-класу – на них є попит, і розрізнити їх один від одного, до речі, вкрай складно. Ріелтори жартують, що в Україні є елітні новобудови і «всі інші».

Так ось в цих самих «всіх інших» новобудовах найбільшою популярністю користуються 1-кімнатні та двокімнатні квартири, переважно – малогабаритні. Таку думку, зокрема, висловлює Дмитро Новіков, спеціаліст зі зв’язків з громадськістю компанії UDP:

«В економ-сегменті популярність невеликих квартир пояснюється обмеженим бюджетом покупців», – говорить експерт.

Новіков також зазначає, що в новобудовах бізнес-класу ситуація в точності навпаки – народ воліє «двушки» і «троячки», при цьому загальна площа елітних 2-кімнатних квартир коливається в районі 80 кв. м., а 3-кімнатних – в районі 120 «квадратів».

«Що стосується поверхів, популярних серед інвесторів, то це, як правило, 4-12 поверхи. Це пояснюється тим, що квартири на такій висоті, з одного боку, розташовані не занадто низько і перехожі не заглядають у вікна. З іншого боку, у випадку, наприклад, несправності ліфта, таке розташування дозволяє без зайвих незручностей піднятися в квартиру», – говорить фахівець із зв’язків з громадськістю компанії UDP.

Як правильно вибрати новобудову?

Незалежно від того, в якій новобуд ви плануєте вкладати гроші – чи це «елітка» або простий економ-клас, варто знати кілька основних правил, адже від деяких проблем не можуть бути застраховані навіть самі прискіпливі вкладники.

Ціна на квартиру

Ціна квартири – це перше, що кидається в обличчя. На первинному ринку нерухомості вказують, як правило, на площа квартири і вартість квадратного метра, пише Оглядач. Тут слід заздалегідь уточнити – в якій валюті буде проводитися розрахунок, і пам’ятати, що в оголошеннях, як правило, вказується вартість «квадрата» в самій дешевій квартирі з поганим виглядом або на невідповідному поверховості. Тобто, та сума, що ви її побачили в оголошенні і та, по якій ви зможете придбати цікавить вас житло, – буде відрізнятися.

При підписанні договору обов’язково спробуйте вказати або затвердити як-то, що це остаточна ціна, і вона не підлягає перерахунку, оскільки часто забудовники, після закінчення будівництва, вимагають різних доплат.

Тип будинку

Дуже серйозно поставитися до вибору типу будинку. Інвестори повинні знати, що ціни на квартири формуються ще й в залежності від типу будинку, в якому буде знаходитися майбутнє житло. Більш того, якщо у вашому договорі вказано типу будинку «монолітний», а насправді він (будинок) виявився «панельних», то це може стати приводом для судових розглядів. Прийнято вважати, що «монолітні» та «монолітно-цегляні» вдома є більш теплими, міцними і комфортними для життя.

Планування, номер і поверх квартири

Якщо ви купуєте квартиру «у повітрі», тобто не просто в незданому в експлуатацію новобудові, а в такому, де фундамент заливають, то в такому випадку особливу увагу слід відвести на планування, номер і поверх майбутньої квартири. Забудовники мають нехорошу звичку «переставляти» квартири, хоча за законом вам відразу повинні сказати номер і поверх розміщення купованого житла, навіть якщо останнє викладено лише у вигляді креслень. Слід також звернути увагу на пропоновану планування, порівнюючи в результаті купується і кінцевий результати.

Дозвільні документи новобудови

Природно, важливими є також наявність розвиненої інфраструктури біля майбутнього житла, наявність паркомісця, дитячого майданчика та інших позицій. Але серед усього «важливого» на первинному ринку нерухомості, головним, все-таки, є пакет дозвільних документів, відсутність хоча б одного становить якого свідчить лише про одне – із забудовником не варто мати справи.

Згідно із законом України, до повної (остаточної) здачі будинку в експлуатацію забудовник зобов’язаний надати інвестору такі документи: дозвіл на будівництво; техніко-економічне обґрунтування проекту будівництва багатоквартирного будинку і (або) іншого об’єкту нерухомості; висновок державної експертизи проектної документації; проектну документацію, що включає в себе всі внесені до неї зміни; документи, що підтверджують право забудовника на земельну ділянку.

Забудовник зобов’язаний оприлюднити проектну декларацію в ЗМІ. Цей документ є відкритим і обов’язковим. Про його існування слід обов’язково поцікавитися і ознайомитися з ним.

Як бачимо, первинний ринок країни, нехай і користується попитом, маючи ряд плюсів, але є у нього і ряд мінусів. І нехай кажуть, що той, хто не ризикує – не п’є шампанського, але підкованому інвестору слід розсудливо підходити до вибору забудовника і майбутнього житла, пам’ятаючи, що безкоштовний сир, як і раніше, – в мишоловці…