Як правильно скласти договір з Жеком про комунальні послуги?

Ми дізналися у юристів, як потрібно укладати договір з Жеком і як змусити його виконувати свої зобов’язання.

Далеко не всі комунальні служби в нашій країні повною мірою справляються зі своїми обов’язками. А змусити служби Жеку працювати так, як вони повинні, можна тільки при наявності договору, в якому чітко прописані їхні обов’язки. Можливо, саме тому співробітники деяких Жеків всіляко ухиляються від підписання договору, в якому були б визначені межі їх відповідальності. «Я написав заяву про укладення договору з Жеком, — розповідає наш читач Андрій. — Мені прислали типовий договір без зазначення, які роботи і послуги повинні виконуватися. Тоді я написав заяву про згоду його укласти, але на інших умовах. Я хотів прописати в ньому терміни виконання робіт, умови доступу в житло, періодичність та перелік послуг, порядок їх приймання-передачі тощо». Спроба мешканця прояснити ситуацію не вдалася — у відповідь він лише вдруге отримав копію першого варіанту договору. Правда, додатково на листку додавалися тарифи, але без підписів і печаток. При цьому в додаток внесли план будинку та прибудинкової території, але «забули» вказати, за яку площу платять мешканці.

ПРЕТЕНЗІЙ ГРОМАДДЯ. Додатково до всього в Андрія накопичилося багато претензій до свого Жеку. Приміром, його будинок давно не прибирають, у під’їздах не міняють лампочки і не вставляють розбиті шибки. Крім того, гаряча вода протягом 2-х років була нижче 40 градусів. «На мої заяви до Жеку не реагували, тому я не оплачував рахунки, — каже Андрій. — Тільки іноді платив, раз в 3-4 місяці, без суми боргу. «Борг» (більше 2000 грн, згідно платіжці) я продовжую не платити, т. к. перерахунків за відсутні послуги не роблять. Тарифи, встановлені при Черновецькому, визнані недійсними, але саме їх використовують при виставленні рахунків». Ми вирішили розібратися в цьому питанні і дізналися у юристів, як потрібно укладати договір з Жеком і як змусити його виконувати свої зобов’язання.

ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН

Споживач має право на:

1) своєчасне отримання якісних послуг відповідно до законодавства;

2) усунення виконавцем виявлених недоліків у наданих послугах у встановлені законодавством строки;

3) зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості у визначеному законодавством порядку.

СКЛАДАЄМО ДОГОВІР З ЖЕКОМ

Важливо знати, що, згідно із законом «Про житлово-комунальні послуги», мешканці не просто можуть, а навіть зобов’язані укласти договір з Жеком про надання таких послуг. Як пояснила юрист юркомпанії «Ейдіком» Юлія Авраменко, це вимога прописано в п. 1 ч. 3 ст. 20 цього закону. Там же зазначено, що договір готує ЖЕК на основі типового, який можна знайти в Постанові Кабміну №529 від 20.05.2009 р. Але при цьому ЖЕК не може змусити вас підписати той варіант, який він сам для вас підготував. «Згідно ст. 638 Цивільного кодексу України (ЦКУ), договір вважається укладеним лише тоді, коли сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору», — пояснила юрист ВГО «Захисту прав споживачів фінансових послуг» Алла Райковська. Якщо ж ви не згодні з умовами запропонованого договору, ви можете, посилаючись на ст. 646 ЦКУ, направити Жеку відповідь про згоду укласти договір на інших умовах. Розробити індивідуальний договір ви можете за допомогою юриста. Якщо ж ЖЕК відмовиться підписувати такий договір, то, за словами Юлії Авраменко, ви маєте право звернутися до суду відповідно до ст. 649 ЦКУ.

ЩО ПРОПИСАТИ. Укладаючи індивідуальний договір, за словами Юлії Авраменко, вам потрібно прописати в ньому: термін дії, розмір тарифів (з додатком копії рішення органу влади, яким вони затверджені), перелік послуг, площа прибудинкової території (її розмір впливає на вартість послуг), порядок і всі випадки несанкціонованого доступу співробітників Жеку у ваше житло, порядок перерахунку платежів у разі надання неякісних послуг, порядок і строки вирішення спорів, а також відповідальність сторін.

ПРОТОКОЛ РОЗБІЖНОСТЕЙ. Якщо ж вас не влаштовують лише окремі пункти договору, ви можете підписати його з протоколом розбіжностей. Як розповіла юрист юркомпанії «Олексій Пуха і Партнери» Яна Кондратюк, такий протокол складається, якщо за текстом договору виник спір. У ньому потрібно прописати всі пункти, з якими ви не згодні, і викласти свій варіант цих пунктів.

Не забудьте при цьому зазначити в договорі, що ви підписуєте його з протоколом розбіжностей (ЖЕК повинен поставити на ньому свою печатку).

ПЛАТИМО ПО РАХУНКАХ ПРАВИЛЬНО

Незважаючи на небажання Андрія оплачувати квитанції, зробити це йому все ж доведеться, оскільки, незважаючи на відсутність договору, комунальні послуги ЖЕК йому надає. «У суді Жеку буде нескладно довести, що послуги були надані, — пояснює адвокат Донецької обласної колегії адвокатів Марина Гавяда. — А в цьому випадку мешканці повинні оплачувати їх вартість». Але якщо б договір з Жеком був підписаний, то, за словами Яни Кондратюк, Андрій зміг би зменшити вартість наданих послуг. Як пояснила експерт, згідно п. 5 ч. 1 ст. 20 ЗУ «ПРО житлово-комунальні послуги», споживач має право зменшити розмір плати за послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, прописаний в договорі.

АКТ-ПРЕТЕНЗІЯ. Також мешканець може не платити за послуги ЖКГ в період їх фактичної відсутності. Але навіть в цьому випадку потрібно підтвердити, що ЖЕК вам ці послуги не надав. За словами Марини Гавяда, для цього вам спочатку потрібно звернутися в ЖЕК з письмовою претензією і викликати представника Жеку для складання та підписання акта-претензії. «Складання актів-претензій з приводу якості послуг — один з основних способів довести бездіяльність Жеку, — стверджує Яна Кондратюк. — Причому у разі необґрунтованої відмови представника Жеку від проведення перерахунку після складання такого акта ви маєте право звернутися в суд. Там ви можете вимагати перерахунку плати за «комуналку» на підставі даного акту-претензії».

ПЕРЕРАХОВУЄМО СУМИ В ПЛАТІЖКАХ

В суді можна домогтися і перерахунку розміру плати за комунальні послуги за нині діючими тарифами, якщо вам встановлюють необґрунтовано завищені. Але спочатку, за словами Юлії Авраменко, бажано звернутися до комунальної служби з письмовою заявою про перерахунок. А вже якщо її співробітники не виконають ваше прохання, потрібно йти в суд. Там знадобиться підтвердити нарахування Жеком платежів на підставі тарифів, які на момент такого нарахування були недійсними. Для цього потрібно буде пред’явити платіжки за потрібний період. Після чого суд повинен зобов’язати ЖЕК зробити перерахунок.

НАВІЩО ПОТРІБНО ДОМОВЛЯТИСЯ

Якщо у вас укладений договір з Жеком, а він не виконує свої зобов’язання, ви можете звернутися до суду. Однак якщо такого договору немає, в суді вам просто не на що буде посилатися. Тому, за словами Марини Гавяда, Андрій не зможе довести в суді, що його ЖЕК не виконує свої зобов’язання. «Без договору споживач не може вимагати від комунальних служб належного рівня послуг, і в той же час він зобов’язаний за них платити, — пояснила Юлія Авраменко. — Адже людина зобов’язана платити за послуги з моменту, коли він почав ними користуватися, а не з моменту укладення договору з Жеком (ст. 1 і 20 ЗУ «ПРО житлово-комунальні послуги»)».