Як правильно робиться димохід для газового котла

12-2-2018

Будь-яке джерело тепла, що спалює паливо, виділяє побічний продукт-токсичні відпрацьовані гази. Відповідно, установка теплогенератора в приватному будинку або квартирі має на увазі пристрій димохідної труби, що відводить шкідливі гази на вулицю. Роботи і ціною зазначені роботи складають чималу частку всього монтажу. Ми вирішили виділити даний етап і конкретно пояснити, як правильно зробити недорогий димар для газового котла. Не обійдемо увагою і інші види опалювальних агрегатів. Рекомендую купить дымоход для газового котла

Варіанти газоходів для заміського будинку
Для відведення продуктів горіння з відносно низькою температурою (до 120 °С), що виділяються газовими котлами, підійдуть такі різновиди димоходів:

тришаровий модульний сендвіч з нержавіючої сталі з негорючим утеплювачем-базальтовою ватою;
канал із залізних або азбестоцементних труб, захищений теплоізоляцією;
керамічні утеплені системи типу Schiedel;
цегляний блок зі вставкою з нержавіючої труби, укритий зовні теплоізоляційним матеріалом;
то ж, з внутрішнім полімерним рукавом типу FuranFlex.

Пристрій тришарового сендвіча для димовидалення
Примітка. Газові котли із закритою камерою згоряння (інакше – наддувні або турбовані) слід оснащувати коаксіальними димоходами. По факту це двостінна металева труба, здатна одночасно всмоктувати повітря на горіння з вулиці і викидати назовні дим.

Пояснимо, чому не можна побудувати традиційний димовідвід з цегли або поставити звичайну сталеву трубу, підключивши до газового котла. Відходять гази містять водяну пару, що є продуктом спалювання вуглеводнів. Від зіткнення з холодними стінками волога випадає конденсатом, далі події розвиваються так:

Завдяки численним порам вода проникає всередину будівельного матеріалу. В димових трубах з металу конденсат тече вниз по стінках.
Оскільки газові та інші котли з високим ККД (на солярці і зрідженому пропан) працюють періодично, мороз встигає прихопити вологу, перетворюючи її в лід.
Крижані гранули, збільшуючись в розмірах, вилущують цеглу зсередини і зовні, поступово руйнуючи димохід.
З тієї ж причини стінки неутепленого сталевого газоходу ближче до оголовка покриваються льодом. Зменшується прохідний діаметр каналу.

Звичайна залізна труба, утеплена негорючою каоліновою ватою
Для довідки. Зовні на стиках одностінних металевих димарів утворюються некрасиві брудні патьоки.

Рекомендації по вибору
Оскільки ми спочатку взялися встановити в приватному будинку недорогий варіант димоходу, підходить для монтажу своїми руками, рекомендуємо використовувати сендвіч труби з нержавійки. Установка інших типів труб пов’язана з наступними труднощами:

Азбестові і товстостінні сталеві труби важкі, що ускладнює ведення робіт. До того ж зовнішню частину доведеться обшивати утеплювачем і листовим металом. Вартість і тривалість будівництва однозначно перевищить складання сендвіча.
Керамічні димоходи для газових котлів-кращий вибір, якщо забудовник має в своєму розпорядженні кошти. Системи типу Schiedel UNI надійні і довговічні, але занадто дорогі і середньостатистичному домовласникові недоступні.
Нержавіючі і полімерні вставки застосовуються для реконструкції – гільзування існуючих цегляних каналів, зведених раніше за старими проектами. Спеціально городити таку конструкцію невигідно і безглуздо.

Варіант газоходу з керамічною вставкою
Рада. Краще купувати дымоотводы сендвіч, повністю виготовлені з нержавіючої сталі – вони довше прослужать і збережуть презентабельний зовнішній вигляд. Якщо бюджет проекту сильно обмежений, беріть модульну систему, облицьовану оцинкованим металом – конструкція простоїть мінімум 20 років.

Турбований газовий котел теж можна приєднати до звичайного вертикального димоходу, організувавши подачу зовнішнього повітря по окремій трубі. Технічне рішення варто впроваджувати, коли в приватному будинку вже зроблений газохідний канал, виведений на дах. В інших випадках монтується коаксіальна труба (зображена на фото) – це найбільш економний і правильний варіант.

Заслуговує на увагу останній, найдешевший спосіб зведення димовідводу: зробити сендвіч для газового котла своїми руками. Береться нержавіюча труба, обертається базальтової ватою потрібної товщини і обшивається покрівельної оцинковкою. Практична реалізація даного рішення показана на відео:

Димохід твердопаливного котла
Режим роботи дров’яних і вугільних опалювальних агрегатів передбачає викид більш гарячих газів. Температура продуктів горіння досягає 200 °С і більше, димовий канал прогрівається повністю і конденсат практично не замерзає. Але його заміщає інший прихований ворог-сажа, що осідає на внутрішніх стінках. Періодично вона займається, чому труба може нагрітися до 400-600 градусів.

Твердопаливним котлам підійдуть такі типи димоходів:

нержавійка тришарова (сендвіч);
одностінна труба з нержавіючої або товстостінної (3 мм) чорної сталі;
кераміка.
Примітка. Звичайну нержавіючу трубу не можна прокладати всередині житла без протипожежного захисту з базальтового волокна.

Цегляний газохід прямокутного перетину 270 х 140 мм гільзується овальною нержавіючої трубою
Азбестові труби протипоказано ставити на ТТ-котли, печі і каміни – вони тріскаються від високої температури. Простий цегляний канал буде працювати, але через шорсткостей стане забиватися сажею, тому його краще гільзувати нержавіючої вставкою. Полімерний рукав FuranFlex не піде – максимальна робоча температура становить всього 250 °С.

Проектування і заготівля матеріалів
Щоб правильно підібрати деталі модульного димоходу і зробити розрахунок кількості матеріалів, виконайте ряд підготовчих дій:

Вивчіть вимоги, що пред’являються до димовідводів газових котлів.
Визначте спосіб прокладки, діаметр каналу і товщину теплової ізоляції.
Намалюйте схему і складіть перелік матеріалів.
Для довідки. Як правило, установка джерела тепла в заміському будинку починається саме з монтажу газоходів і витяжних труб вентиляції. Розміщення теплогенератора в котельні і підключення до опалення проводиться в другу чергу.

Внутрішньобудинкові канали краще зводити на етапі будівництва будинку
Розумні слова «розрахунок» і «проект» в наведеному списку можуть збентежити деяких домовласників. Насправді зазначені етапи не представляють великої проблеми. Щоб вам не довелося шукати нормативи по влаштуванню димоходів, ми наведемо їх тут.

Нормативні вимоги до димохідних труб
Вказівки, наведені в будівельних нормах і правилах (СНиП), потрібно обов’язково врахувати з простої причини: компанія – постачальник палива не прийме газовий котел в експлуатацію і не підключить до магістралі, якщо газохід змонтований неправильно. Вимоги звучать так:

Загальна довжина горизонтальних ділянок, що передують вертикальній димовій шахті, – максимум 3 метри. Слід передбачити невеликий ухил в сторону опалювального агрегату (1-3°).
Допускається відхилення вертикального каналу на 1 м в сторону з метою обходу покрівельного звису. Ухил обвідного ділянки від осі димоходу – 30°.
Число поворотів труби обмежена – не більше 3. Не приймаються в розрахунок коліна, огинають звис покрівлі.

Зазначена ширина оброблення 51 см обумовлена прокладкою незахищеної сталевої труби. Для сендвіча проміжок скоротиться до 38 см
Прохідний переріз відвідного каналу не може бути менше розміру відповідного патрубка теплогенератора.
Підлогові і настінні котли, обладнані верхнім патрубком, приєднуються вертикальною ділянкою довжиною не менше 25 см.
Відступ не обшитого ізоляцією газоходу від горючих будівельних конструкцій дерев’яного будинку становить не менше 0.5 м від негорючих – 10 див.
Перетин дерев’яних стін або перекриттів (оброблення) проводиться з інтервалом 38 см між горючою конструкцією і внутрішньою стінкою димовідводу типу сендвіч. Робити з’єднання секцій всередині стіни не можна.
Відводить труба для газового котла повинна підніматись на певну висоту, щоб оголовок не опинився в зоні вітрового підпору, що помітно знижує силу природної тяги. Висота підйому залежить від відстані до коника і визначається за схемою.

У нижній глухій частині вертикальної ділянки передбачається лючок для прочищення (ревізія) і конденсатозбірник зі штуцером скидання. Ділянка труби біля котла допускається робити одностенным, але на вулицю або в сусіднє горищне приміщення повинен йти сендвіч.

Важливо. Мінімальна висота димовідвідної конструкції повинна становити 6 м, вважаючи від газового пальника або колосникової решітки твердопаливного котла.

Визначаємо діаметр і спосіб прокладки
Вирішення першого питання звучить у вимогах до димохідним каналах: подивіться приєднувальні розміри в паспорті теплогенератора і підберіть сендвіч димар ідентичного або більшого діаметру, ніж вихідний патрубок.

Відступи при монтажі коаксіального димовідводу
Питання друге: як підібрати товщину теплоізоляції сендвіча, адже виробник пропонує мінімум 2 варіанти – 5 і 10 див. Щоб уберегти димовідвід, підключений до газового котла, від рясного виділення конденсату і обмерзання, достатньо товщини утеплювача 50 мм Ізоляцію 10 см потрібно використовувати в північних регіонах з критично низькими зимовими температурами.

Залишається вибрати спосіб прокладки з двох можливих:

висновок горизонтального ділянки назовні крізь стіну і приєднання до вертикального димоходу приставному;
проходити вертикальної трубою через перекриття, горище і покрівлю, тобто, прокладати димовідвідний канал всередині будинку.

Варіанти установки звичайних і коаксіальних димових каналів