Як правильно подарувати квартиру

Договір дарування квартири може допомогти уникнути суперечок серед претендентів на житло. Крім того, оформивши такий договір можна спати спокійно, відкривши ризиковий бізнес.

Дарчий — це один із способів безоплатно передати своє майно. На відміну від заповіту, майно за дарчим перейде до одного конкретній людині, яку вказали в документі. У заповіті ж, якщо, наприклад, оформити всю квартиру на одного племінника, на свої частки все одно має право претендувати близькі родичі заповідача — чоловік(дружина), батьки та діти.

Навіщо дарувати

Подарунки приємно і отримувати і дарувати. Згідно з договором дарування, ваша квартира може дістатися в подарунок будь-якій людині. Єдино, варто врахувати, що подарунок для всіх, крім самих близьких родичів — подружжя, дітей і батьків, підлягає оподаткуванню в розмірі 5% від суми дару, а для нерезидентів країни і зовсім в 15%.

Часто такі договори оформляють батьки на своїх дітей, щоб забезпечити їх житлом. Якщо договір укладають до того, як діти стали повнолітніми, то в їх інтересах будуть діяти батьки. Для того щоб, наприклад, продати квартиру або розпорядитися нею як би те ні було інакше, неповнолітнім знадобиться згода опікунської ради і обох батьків.

Договір дарування використовують і для того, щоб уберегти свою квартиру в разі невдачі бізнесу або необхідність віддавати борги. Її не зможуть стягнути, якщо її подарували. За винятком, звичайно, випадків, коли ця квартира знаходиться в заставі у банку.

Підводні камені

Подарована квартира переходить до нового господаря відразу після того, як оформлені всі необхідні документи. Про це варто пам’ятати, бо якщо батьки подарують квартиру своїм дітям, які захочуть залишити її в заставу банку, а потім не зможуть виплатити кредит, то нерухомість пропаде. Так що, якщо не впевнені в надійності обдаровуваних людей, подумайте, чи варто дозволяти їм розпоряджатися майном прямо зараз. Альтернативою можуть стати заповіт або договір дарування з умовою довічного утримання, при яких право розпоряджатися квартирою одержувач отримає тільки після смерті її власника.

Також майно не повернеться батькам у разі таких трагічних обставин, як смерть дітей, яким подарована квартира. Вірніше, в такому випадку на неї має право претендувати не тільки батьки, але і дружини і діти покійного. Якщо ви побоюєтеся такій ситуації, то діти, яким дарується нерухомість, можуть у відповідь оформити заповіт на вас – так ви будете застраховані від непередбачених подій.

Які документи потрібні

Укладення такого договору потребує обов’язкового нотаріального засвідчення . Можна скористатися послугами державного або приватного нотаріуса — різниці немає. Хіба що ціною. У будь-якому випадку ви заплатите 1% держмита і вартість послуг.

Для укладення договору необхідні наступні документи:

  • правовстановлюючий документ на нерухомість, яким може бути договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності або право на спадщину, договір дарування тощо;
  • довідка про оціночну вартість квартири;
  • виписка з реєстру прав власності на квартиру;
  • технічний паспорт квартири.

Якщо квартира належить кільком власникам, для оформлення угоди потрібно отримати згоду всіх. Коли в квартирі прописані неповнолітні діти, свою згоду повинен дати опікунська рада.

Після того, як договір підписаний, обдаровуваному особі потрібно оформити квартиру на себе. І тоді він одразу стає його власником.

Розірвати договір складно

Якщо ви раптом вирішите передумати і розірвати договір, то пам’ятайте, що для цього у вас є всього рік з моменту укладання угоди. Здійснюється це через суд.

Є і інші випадки, в яких можна вимагати повернення майна або його вартості, але тільки за умови, що подарована нерухомість не була продана, знищена, подарована і так далі. Дарувальник може вимагати розірвання договору, якщо той, кому подарували квартиру, скоїв злочин проти нього самого або його близьких родичів. А також у разі, якщо новий власник створює загрозу втрати майна, яке має для дарувальника нематеріальну цінність, наприклад, цінне для нього як пам’ять. Те ж саме стосується ситуації, в якій майна, яке становить історичну, культурну або наукову цінність, загрожує знищення чи заподіяння істотної шкоди.

У трагічних випадках, коли одержувач квартири умисно вбив дарувальника, спадкоємці загиблого можуть вимагати розірвання договору дарування.

Як і у будь-якої операції, у дарчим є плюси і мінуси. Перш ніж укласти договір дарування, подумайте, для яких цілей ви це робите. Так ви зможете переконатися, чи вибрали ви правильний вид договору, немає потреби перестрахуватися, або, може бути, краще розглянути інші способи передачі прав власності на нерухомість.