Як працювати девелоперу в умовах обмеженого кредитування?

Ситуація з банківським кредитуванням в кінці 2011 р. знову стала плачевною для девелоперів і забудовників. Фінансові структури або зовсім відмовляються інвестувати в нерухомість, або посилюють вимоги до запропонованих їм проектів. Можливо «жити» компаніям без банків і як все-таки переконати їх вкласти кошти саме в ваш об’єкт – дізнався ВВ.

На початку 2012 р. експерти по-різному висловлюються з приводу участі банків у фінансуванні проектів нерухомості. Одні з них говорять про те, що політика фінансових структур протягом 2011 р. не змінювалася, і вони постійно підтримували будівництво того чи іншого об’єкта; інші – стверджують, що банки просто «пудрили мізки» девелоперам, так і не заходячи на проект, а лояльність проявляли лише в окремих випадках «для значущих персон».

За підсумками 2011 р. Національний банк зафіксував незначне зростання портфеля кредитування будівельної галузі (мова йде про позики забудовникам) — на 1 млрд. грн., до 44,3 млрд. грн. При цьому слід враховувати, що даний показник включає фінансування будівництва як житлової, так і комерційної нерухомості.

Зараз банкам не до кредитування нових проектів, головне завдання — розібратися з довгобудами, в яких заморожені мільярди гривень. За даними НБУ, частка прострочених позик у будівництво на початок 2012 року склала 14%, але реальний показник набагато вище. Так, за оцінками Віктора Миргородського, голови правління Державної іпотечної установи (ДІУ), в Україні налічується приблизно 4000 недобудов, для фінансування яких потрібно 55 млрд. грн. У 2011 р. ДІУ через банки було виділено понад 500 млн. грн. на добудову 20 об’єктів (1400 квартир) незавершеного житлового будівництва.