Як отримати земельну ділянку безкоштовно?

Для того, щоб придбати земельну ділянку в нашій країні недостатньо бути просто громадянином України.

Щоб реалізувати своє право, згідно статті 121 Земельного кодексу, і отримати землю для будівництва та обслуговування житлового будинку, для садівництва, городництва, фермерства, під дачу або гаража, досить бути громадянином України. Але на практиці, цього недостатньо.

Про це повідомив юрист Олександр Попов.

«Отримати безкоштовно землю в теорії достатньо лише бути громадянином України, які проживають у даному населеному пункті (останнє не обов’язково). На практиці все залежить від місцевих умов» – в деяких регіонах реалізувати своє право на приватизацію досить просто, в інших – практично неможливо», – говорить експерт.

За його словами процедура отримання землі розписана в ст. 118 Земельного кодексу та уточнено профільними підзаконними актами. У загальних рисах вона виглядає так:

1. Ініціювання процедури – подача клопотання про надання землі у відповідні держадміністрацію (при виділенні землі з держвласності) або місцева рада (при виділенні землі з комунальної власності). Дане клопотання розглядається протягом місяця, в результаті чого воно може бути відхилено (таке рішення повинно бути мотивоване і спиратися на підстави, викладені в ст. 118 Земельного кодексу) або може бути дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

2. Підготовчий етап – видача замовлення на розробку відповідного проекту особі або організації, що має ліцензію на таку діяльність і підготовка проекту. Така робота оплачується замовником і виконується в терміни, встановлені договором між замовником і виконавцем. Варто відзначити, що місцеві чиновники як правило рекомендують «надійного» виконавця, підготовлений яким проект точно не викличе ніяких нарікань. Однак вирішувати, чи слідувати такому раді, треба кожному заявнику самостійно (наприклад, «надійний» виконавець може сильно затягувати підготовку проекту або необґрунтовано завищувати вартість роботи).

3. Розгляд розробленого проекту спеціальною Комісією з розгляду питань, пов’язаних з погодженням землевпорядної документації (діє на підставі ст. 186 Земельного кодексу). Комісія протягом 3-х тижнів з моменту отримання проекту має надати місцевій раді свій висновок по результатам розгляду (про погодження проекту або про відмову в погодженні передбачених законодавством підставах). На практиці цей етап часто виглядає так – заявник отримує на руки лист погодження, в якому перераховані всі члени комісії, і сам шукає їх, щоб поставити підписи. Хоча в деяких регіонах процедура все ж дотримується.

4. Державна експертиза землевпорядної документації – потрібна тільки у випадках, перерахованих у ст. 9 однойменного Закону. Проводиться місцевим управлінням земельних ресурсів у термін до 20 робочих днів з дня реєстрації об’єкта експертизи, тобто з моменту внесення даних про проект у спеціальний реєстр (дана процедура проводиться протягом 1 дня з моменту отримання проекту органом земресурсів).

5. Прийняття місцевою адміністрацією або місцевою радою рішення про затвердження проекту землевідведення та виділення ділянки – можливо лише в тому випадку, якщо отримані позитивні висновки за результатами погодження та експертизи землевпорядної документації. Приймається протягом 2-х тижнів з моменту отримання погодженого проекту та висновку експертизи.

6. Отримання земельної акта заявником та реєстрація права власності проводиться управлінням земресурсів.

«Якщо ж ділянка вже знаходиться у користуванні заявника і він не має наміру змінювати її цільове призначення, то процедура істотно спрощується. В такому випадку достатньо зібрати наявні технічні матеріали та документ, що підтверджує розміри ділянки (наприклад, земельний акт на користування). Після цього можна подавати заяву в місцеву раду або в місцеву адміністрацію, які будуть зобов’язані на підставі вказаних документів прийняти рішення про виділення ділянки у власність протягом місяця з моменту отримання заяви», – зазначив юрист