Як отримати податкове вирахування при сплаті іпотечного кредиту?

Кампанія по декларуванню доходів підійшла до завершення. Але деяким з громадян все одно можна не поспішати, строки подання декларацій їм перенесли на кінець грудня. Мова йде про тих, хто претендує на податкову знижку – компенсацію частини сум, сплачених у минулому році за навчання, лікування, страхування та кредит на покупку квартири.

гроші Податкова знижка існує в Україні вже не перший рік, але, кажуть юристи, нею мало хто користується. Багато хто просто не знають, що держава передбачила для громадян можливість повернути частину сплачених торік податків. З допомогою цього механізму кожен платник податків може повернути собі кілька тисяч гривень. Але самим великим підмогою податкова знижка може стати для сімей, які беруть участь у державних програмах доступного житла та пільгового іпотечного кредитування.

Сума податкової знижки безпосередньо залежить від рівня зарплати та витраченої суми. Родина, якій пощастило стати учасницею програми доступного житла, може розраховувати на знижку цілком пристойних розмірів.

– Іпотечний кредит, за законом, є однією зі статей витрат, на які повинна розповсюджуватися податкова знижка, – каже юрист Андрій Корчевный. – Якщо ми говоримо про кредит, узятий в комерційному банку, то знижку можна отримати лише на частину суми процентів, сплачених за користування цим кредитом, і лише протягом перших 10 років кредитування. Якщо ж мова йде про витрати на купівлю доступного житла або на погашення пільгового кредиту за державними програмами іпотечного кредитування, то тут для розрахунку знижки буде братися до уваги вся сума фактично понесених людиною витрат.

Це тим більш вигідно, що на пільгову іпотеку претендують, як правило, не дуже багаті сім’ї, і кредит їм доводиться погашати, економити буквально на всьому.

– У мене невелика заробітна плата, тому я вирішила отримати податкову знижку. Я зібрала документи, що підтверджують виплати по кредиту, і взяла на своїй роботі довідку про відрахування прибуткового податку. Після перерахунку мені повернули майже 500 гривень. Для когось це невелика сума, але для моєї родини вона досить істотна. Майже стільки ми платимо за опалення протягом півтора зимових місяців, дуже добре, що з’явилася можливість заощадити цю суму для сімейного бюджету, – розповідає Зінаїда Іванченко, мешканка новобудови на вул. генерала Лашина в Луганську.

Відшкодування буде тим більша, чим більші виплати по кредиту. Якщо кредит був узятий у комерційному банку, тим, хто купив квартиру, щомісяця доводиться виплачувати до 4000 гривень. Але завдяки податкову знижку можна повернути майже 6 тисяч гривень за рік.

Для цього потрібно виконати кілька умов. По-перше, один з подружжя (платник кредиту) до кінця поточного року має подати в податкову службу декларацію про доходи. По-друге, потрібно зібрати всі квитанції про оплату кредиту за минулий рік. По-третє, квартира, за яку виплачується кредит, має бути основним і єдиним місцем проживання сім’ї.

Важливо пам’ятати, що право на податкову знижку надається за кредитом протягом десяти років з моменту, коли об’єкт іпотеки придбавається або коли переходить у власність платника податку. Тобто податкова знижка не годиться тим, хто погашає свій кредит вже більше десяти років.