Як отримати компенсацію після пожежі?

Більш докладно про те, як жителям погорілого будинку на Шулявці отримати компенсацію матеріального і морального збитку, розповів юрист Андрій Доманський.

Пожежа в житловому будинку на вулиці Вадима Гетьмана ліквідовано, мешканці повернулися в свої пропахлі гаром квартири. МВС вже почало розслідування та шукають винних.

Після паніки і страху, безумовно, задаєшся питанням: хто ж буде компенсувати мешканцям збитки? А ще, після інформації, що це вже не перша пожежа, і, звичайно, у людей нерви не залізні, цікаво, хто ж компенсує мешканцям моральну шкоду? Будинок горить періодично, раз в рік, із-за якості матеріалів “червоний півень” змушує людей вибігати серед ночі.

Більш докладно про те, як отримати компенсацію і захистити себе від матеріального і морального збитку, “Голосу Столиці” розповів юрист Андрій Доманський.

– Які дії повинні вживати мешканці і до кого їм звертатися? Можуть вони якусь скаргу скласти, отримати компенсацію?

– Перше – це звернутися в прокуратуру, за фактами, оскільки будівництво було проведено з низкою порушень, що визнали і органи влади, і про це є відповідний висновок МНС щодо того, що будинок був побудований з горючих матеріалів. Крім того, вони можуть звернутися безпосередньо до забудовника або підряднику. Також з відповідним позовом потрібно звернутися до суду з приводу порушення прав споживачів.

– А чи можуть вони розраховувати на компенсацію якусь?

– Вони можуть звернутися до суду та отримати рішення суду. Але, по-перше, це буде затягнутий процес. Тобто, це необхідно повністю вивчити дану ситуацію, і, звичайно, звернутися в правоохоронні органи за даними фактами.

– Скажіть, якщо в прокуратуру звертатися, як скласти заяву? Тобто має бути колективна заява від мешканців будинку, так?

Прокуратура за даним фактом повинна сама почати розслідування. І як ми бачимо, це не перший випадок, але на сьогоднішній день немає відповідної реакції з боку влади та прокуратури.

Скажіть, хто несе відповідальність? Це буде замовник, забудовник, або комунальне підприємство? От якщо визнають, що із-за неякісних матеріалів, або у зв’язку з неполадками електропроводки сталася пожежа.

Відповідальності були розписані в договорі на будівництво даного об’єкту. В даному випадку ми можемо говорити, що невідомо, як розподілені відповідальності Зазвичай, винен замовник, так як він стверджував з чого і як будувався будинок.

– Тобто, керуючись договором та за результатами розслідування, суд приходить відповідач і він несе відповідальність?

– На винного будуть покладені дані зобов’язання. Але як ми знаємо, що існують правила, державні будівельні норми, існує ряд інших вимог, у тому числі і за якістю будматеріалів які повинні бути використані в будівництві. І якщо вони були порушені, то відповідні особи повинні бути притягнуті до відповідної відповідальності.

– А мешканці можуть претендувати не лише на матеріальну, але й на моральну компенсацію?

Природно. Не забувайте про те, що багато хто з них придбали квартири в кредит і є витрати, які вони несуть за цими кредитами, в тому числі відсотки, які вони платять банкам. Я не виключаю, що деякі порахують відповідні збитки, моральну шкоду, особливо пов’язаний з постійним переживанням за життя своє і своїх дітей, які проживають у даному будинку. Так само в суму компенсацій можуть бути включені послуги адвоката, який представлятиме інтереси мешканців.

От ви сказали, що кредитні квартири – вони безпосередньо застраховані самими мешканцями, тому що банк вимагає. Тобто компенсація буде проводитися страховими компаніями, якщо там у них щось згоріло. А от інші квартири, які вже куплені, вони страхуються замовником або забудовником?

Ні, вони страхуються тільки самими мешканцями, якщо мешканці цього хочуть. В даному випадку всі “лежить” тільки на власника квартири.