Як отримати «доступне житло» і пільгове кредитування?

На дані момент, якщо родина стоїть на квартирному обліку і потребують поліпшення житлових умов, Фонд сприяння молодіжному будівництву пропонує на вибір програму доступного житла та пільгового кредитування. У даному інтерв’ю голова правління Фонду розповів хто саме і на яких умовах може користуватися соціальними програмами.

Леонід Іванович, у цьому році програма Доступного житла розпочала свою роботу з липня. Які плани у Фонду до кінця року?

Трохи хочу відразу поправити: ми почали роботу не тільки з липня, тому що програма Доступного житла – це комплексна програма. А ось що стосується фінансування, то дійсно, в липні ми почали отримувати кошти, які передбачені для надання допомоги нужденним громадянам у вигляді 30% субсидії. За цей час ми практично повністю освоїли виділені кошти. На сьогоднішній день залишилося близько 7-8 млн. грн.

Скільки сімей одержали фінансування за програмою доступного житла з допомогою фонду в цьому році?

У 2011 році підтримку отримали понад 600 сімей. Очікуємо, що до кінця року таких сімей буде близько 700. Молодих сімей, які отримують цю субсидію, за нашими даними близько 45%. Це сім’ї, вік яких не перевищує 35 років.

Але вікових обмежень по даній програмі немає. Нею може скористатися будь-хто, хто потребує поліпшення житлових умов, громадянин України.

А чи є у Вас дані, скільки квартир було профінансовано і на яку суму?

У 2010 – 2011рр. по даній програмі введено в експлуатацію 30 об’єктів. Це і житлові комплекси, окремі будинки. До кінця року ми плануємо, що це число збільшиться до 50. У цих будинках житло отримають 817 наших клієнтів, а загальна кількість квартир, зданих в 2010 – 2011рр. буде становити 5457 квартир.

Загальна сума, яка була виділена на держфінансування, становить 100 млн. грн., частину з яких (близько 2-3 млн. грн.) йде на роботу з державним реєстром, а решта йде на надання субсидій у розмірі 30% від вартості житла.

Що потрібно зараз сім’ї для того, щоб отримати субсидування Фонду? Наскільки це реально? Змінювались умови за програмою Доступного житла?

Умови кардинально не змінювалися. У 2011р. порівняно з 2010р. змінилося тільки одна умова: граничний розмір суми доходів, який декларує сім’я, не повинен перевищувати 5 середніх зарплат. У 2010 році цей розмір зарплати не повинен був перевищувати 4 рази.

Головна умова в даній програмі одне: людина повинна стояти у квартирній черзі, тобто він повинен мати потребу в поліпшенні житлових умов. Не може держава “спонсорувати” житлом усіх бажаючих. Саме тому багаті люди не можуть претендувати на участь у програмі Доступного житла. Тому встановлений максимальний межа заробітної плати.

В цьому році бажаючих отримати субсидування Фонду молодіжного кредитування більше або менше, ніж у минулому?

Ми помітили тенденцію до збільшення попиту. Найбільш відчутно це, звичайно, в Києві. Пояснюється це насамперед високою платоспроможністю населення. Але при цьому збільшилася і географія. Якщо в минулому році в програмі брали участь менше половини областей України, то сьогодні вже 75% областей охоплено, в яких люди захотіли отримати держпідтримку. Зокрема, долучилися Полтавська, Одеська і Харківська області.

В одному з інтерв’ю Ви говорили про те, що за програмою доступного житла держава буде фінансувати проекти з “нуля”, чим викликане таке рішення?

Доступність житла передбачає здешевлення його будівництва. Різними способами. Земельні ділянки не повинні бути обтяжені якимись відрахуваннями в фонд органів місцевого самоврядування. Ці ділянки повинні бути в ідеалі забезпечені мережами, інфраструктурою, дорогами і т. д.

Сьогодні за рішенням Міністерства регіонального розвитку та будівництва створена Міжвідомча комісія, яка приймає об’єкти, які допускаються до участі в програмі. Кожен забудовник може заявити свій об’єкт. Звичайно, він повинен відповідати багатьом вимогам, перше з яких було готовність не менше 70%. В цьому році ми пом’якшили умови і допускаємо можливість добудови об’єкта менше 70%, але за умови гарної репутації компанії. Але “незавершенка” коли-небудь закінчиться, і, розвиваючи цю програму, потрібно рухатися в напрямку об’єктів, будівництво яких починається з нуля.

І це не просто розмови. Вже є конкретний об’єкт від забудовника (Київміськбуд – ред.) у Подільському районі, в якого низька ступінь готовності, але він допущений до участі в програмі.

Фонд співпрацює з комерційними банками. Не так давно було оголошено про співпрацю з російським Сбербанком. Як Ви вважаєте, у чому вигода банків і як така співпраця допоможе кінцевому споживачеві, пільговику.

Для банку це, насамперед, надійний клієнт. Банк вже має відразу 30% від вартості житла. Ми намагаємося співпрацювати з багатьма банками, багатьом пропонуємо участь у програмі. Зараз ми почали працювати зі Сбербанком Росії – 14 жовтня ми підписали договір про співпрацю. У відповідності з цим договором, учасники програми доступного житла зможуть отримати кредит на свою частину платежу – 70% від вартості квартири (решта 30% сплачує держава). Процентна ставка буде більш пільгових у порівнянні з іншими нинішніми пропозиціями банків за іпотечними кредитами. Першим внеском виступить державна субсидія.

А головна перевага – в заставу беруться майнові права, а не вторинна нерухомість, як цього вимагають більшість банків. Таким чином, значно підвищується привабливість отримання такого кредиту для позичальника – найчастіше учасники програми не мають у власності будь-яку іншу нерухомість.

Співпраця з Ощадбанком розширить коло учасників програми – якщо раніше потрібно було мати 70% власних заощаджень, то тепер ці кошти можна отримати в кредит. Іпотечне кредитування посилить програму доступного житла.

У минулому році ви зіткнулися з тим, що населення не могло знайти 70% від вартості житла, які необхідні для участі в програмі. Як йдуть справи в цьому році?

Наявність попиту на отримання держпідтримки в Києві набагато вище, ніж в інших регіонах. Так як платоспроможність в столиці істотно вище у населення, ніж в регіонах. А якщо попит є, і попит збільшується, значить, у людей є ті 70%.

Але у кого доходи не дозволяють брати участь у програмі доступного житла, існує й інша держпрограма пільгового кредитування молоді, на яку в 2011р. було виділено 60 млн. грн. Більш пільговою програми немає – ставка за кредитом 3% річних. А при народженні дитини сім’я і зовсім звільняється від кредитних відсотків. Якщо ж народилася друга дитина – це мінус 25% від суми кредиту, третій – мінус 50%.

Також програма поширюється і на неповні сім’ї, і на самотніх молодих людей.

Сподіваємося, що в наступному році обидві програми запрацюють з подвійною силою. Проект бюджету на 2012р. з ініціативи Мінрегіону передбачає 200 млн. грн. держфінансування на програму доступного житла, що у 2 рази перевищує суму цього року.