Як обійти обмеження за розрахунком готівкою?

Обмеження готівкових розрахунків вдарить по ринку вторинки і збільшить приплив грошей у банки.

Нацбанк вводить обмеження за розрахунком готівкою – з 1 вересня максимальна сума готівкових розрахунків за товари і послуги складе 150 тис. грн, з часом ця планка буде тільки знижуватися — до 50 тис. Як це позначиться на економіці країни і звичайних українців, і як його збираються обходити.

Як обійти закон

В автосалонах нововведення не лякає. “Якщо клієнт захоче розплатитися готівкою — йому завжди підуть назустріч, і неважливо, які там вводить обмеження Нацбанк. Можна розбити суму на кілька частин і провести операцію заднім числом. Тобто покупець розплачується відразу, але за документами -150 тис. грн. принесли в понеділок, ще 150 тис. — у вівторок і т. д.”, — розповіли в одному з автосалонів столиці.

Можна розбити суму на кілька частин і провести операцію заднім числом. Тобто покупець розплачується відразу, але за документами -150 тис. грн. принесли в понеділок, ще 150 тис. — у вівторок і т. д”.

Знайдуть лазівку в цьому проекті і ріелтори. “Як варіант, офіційно ціна квартири буде менше 150 тис., а про фактичної вартості будуть знати тільки продавець і покупець”, — каже експерт з нерухомості Олександр Рубанов. Проконтролювати це вкрай складно. “Перевірити, звичайно, можна, але зусилля не принесуть бажаного ефекту. Навіть якщо перевіряючий буде розуміти, що закон просто обійшли, по паперах це можна провести так, що жодна перевірка не доведе”, — говорить столичний нотаріус, який не побажав називати своє ім’я.

Бій з тінню

На думку радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, від обмеження готівкових розрахунків буде кілька позитивних ефектів.

“Перший, боротьба з тіньовою економікою. Адже, за підрахунками експертів, 40% її знаходяться в тіні — готівкові розрахунки проходять без оподаткування, і, відповідно, бюджет нічого не отримує”, – говорить Кущ.

Це ніяк не відіб’ється на простому українцеві — люди і далі зможуть вільно купувати побутову техніку, бюджетні авто та ін. за готівку”, – радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.

Експерт вважає, що це звільнить більшу частину готівкових коштів. “Близько 180 млрд грн. знаходяться на руках у населення, і велику частину можна буде залучити на кредити в банки. Ті, в свою чергу, почнуть менше залучати ресурси на міжбанківському ринку, відповідно, знизять ставки за кредитами”, – говорить радник президента.

Держава чекає і збільшення податків, коли люди будуть купувати дорогі товари. “До речі, це ніяк не відіб’ється на простому українцеві — люди і далі зможуть вільно купувати побутову техніку, бюджетні авто та ін. за готівку, — запевняє Кущ. — Але протягом кількох років планується знижувати поступово розрахункову планку до 50 тис. грн”.

Вторинка впаде

Ріелтори вважають, що обмеження готівкових розрахунків призведе до зменшення покупок нерухомості. “Все нове сприймається спочатку негативно, — каже експерт з нерухомості Олександр Бондаренко. — Це створить зайві витрати, потрібно буде відкрити рахунок у банку, конвертувати валюту у гривню, потім заплатити за переказ суми на рахунок продавця і т. д.”.

Його колега Олександр Рубанов, президент Союзу фахівців з нерухомості, каже, що нововведення особливо вплине на ринок вторинного житла: “Будуть менше продавати і купувати. Третина потенційних покупців на вторинному ринку поки не готові ділитися інформацією з “фіскалами” про свої доходи. Мало хто захоче почути питання: “Звідки взяв гроші на квартиру?”.