Як не втратити все, виступивши поручителем по кредиту

Всі підводні камені банківського поручительства в Україні.

Багатьом українцям доводилося бути в ситуації, коли друзі чи знайомі просили виступити в ролі поручителів їх банківських кредитів. Посилаючись на слова працівників банку, вони стверджують, що це – чиста формальність, яка ніяких обов’язків на поручителя не накладає.

Щоб не зіпсувати відносини з приятелями, що люди, хоч і з роздумами, ставлять свій підпис у документах. І з цього моменту для деяких починаються великі неприємності. Впоратися з ними вдається лише небагатьом.

Хто крайній?

Жительку Житомирської обл. Марину оформили поручителем по кредиту, який взяв у банку її однокурсник по університету Віктор. Він дуже хотів придбати автомобіль, і Марині незручно було відмовитися від поруки.
Позичальник справно виплачував борг, і для жінки порука дійсно було не більше ніж формальність. Але раптом Віктор помер – у молодого чоловіка відмовило серце. Марина думала, що банківські борги Віктора виплатять його мати і брат. Але вони від спадщини відмовилися, і їм не дісталася не тільки машина Віктора, але і його борги.

Крайньою виявилася поручитель. Банк почав атакувати її телефонними дзвінками і листами з погрозами, вимагаючи, щоб вона виплатила не тільки виниклу заборгованість, але і погашала всі майбутні платежі.

«Я звернулася до суду з вимогою припинити мій договір поруки, – розповідає Марина. – Адже я була поручителем живої людини. Поки він був живий, він справно погашав кредит. А бути поручителем мертвого позичальника якось абсурдно і нереально. Виходить, що претензії до мене необгрунтовані».

Суд став на бік Марини. Тепер вона впевнена, що ніколи більше не стане поручителем по банківському кредиту.

Зворотний хід

Житель Черкас Володимир теж був поручителем по банківському кредиту свого друга Леоніда, який брав у борг у надії розгорнути власний бізнес. Позичальник усі гроші вклав в устаткування, але справа не пішла. А по погашенню кредиту вже виникло кілька прострочень.

Відчувши недобре, Леонід почав від усіх ховатися. Співробітники банку, не знайшовши свого позичальника, почали вимагати сплату боргу у його поручителя. Володимир не збирався виплачувати кредит одного. Адже він знав від дружини Леоніда, що той живий-здоровий. Але на зв’язок не виходив не тільки з банком, а й зі своїм поручителем.

Тоді банк звернувся до суду, вимагаючи повернення боргу, досягла вже 500 тис. грн. Заочне рішення суду було на користь банку. І виконавча служба відкрила провадження. Але Володимир оскаржив свої обов’язки по виплаті цього кредиту.

«Мій адвокат, вивчивши всі документи, що стосуються моїх обов’язків перед банком як поручителя, знайшов соломинку, за яку ми і вхопилися, – розповідає Володимир. – Виявляється, в гонитві за наживою банк без попередження позичальника, поручителя, збільшив відсоткові ставки за кредитом. Це в свою чергу призвело до збільшення обсягу моєї відповідальності, до якої я як поручитель не готовий».

Апеляційний суд звільнив Володимира від відповідальності поручителя.

Чужий борг

Киянин Владислав п’ять років тому взяв кредит на покупку автомобіля. Умови кредитування йому здалися непоганими, про що він розповідав своїм друзям і знайомим, катаючи їх на новенькій машині. За два роки він погасив кредит. Але раптом йому почали телефонувати з того самого банку, вимагаючи повернути гроші по якомусь кредитом.

Чоловік поїхав у банк, щоб розібратися, чого від нього хочуть. Виявилося, цього разу у нього вимагали повернення боргу як у поручителя одного з його випадкових знайомих – Миколи. При отриманні кредиту на суму 80 тис. дол. той вписав в договір Владислава в якості свого поручителя. Співробітники банку пояснили, що сам Микола зник, його ніде знайти не можуть. Тому Владиславу доведеться погашати його борг.

Киянин на ці претензії одразу махнув рукою, вважаючи, що йому нема чого хвилюватися-за чужих боргових зобов’язань. Але банк домігся, щоб наклали арешт на його автомобіль, і машину поставили на штрафмайданчик.

«Вийшло якось дивно, – обурюється чоловік. – Я ніяких банківських документів в якості поручителя не підписував, хоча в них стоїть підпис, дуже схожа на мою. Навіть експерти, які проводили зі мною графологічну експертизу, дали висновок, що підпис не моя. Але банк продовжує вимагати від мене погашення чужого боргу».

Владислав подав до суду на банк. Він і його адвокат впевнені, що їм вдасться довести: претензії щодо повернення чужого боргу незаконні. І підозрюють, що у справі може бути причетний і сам Микола, і хтось із співробітників банку, які «скопіювали» підпис Владислава документів за його кредитом. Щоправда, робили це поспіхом, і в договорі навіть прізвище «поручителя» написали з помилкою.

Крім матеріальної компенсації витрат на послуги адвоката, проведення експертиз і простій автомобіля Владислав має намір вимагати з банку і компенсацію моральної шкоди.

Шість рад поручителів від адвоката Андрія Верби:

1. Перш ніж ручатися за чуже грошове зобов’язання, перевірте платоспроможність боржника.

2. Переконайтеся, що його паспортні дані відповідають дійсності.

3. Ніяких документів не підписуйте, не дивлячись. Уважно читайте умови договору.

4. Не погоджуйтеся на солідарну відповідальність, при якій ви за повернення грошей відповідаєте в рівній мірі з людиною, що отримав кредит. Гуманніший для субсидіарна відповідальність поручителя, коли банк спочатку повинен буде пред’явити вимоги до боржника, а вже потім до поручителя.

5. Можна укласти власний договір з боржником, в якому обумовити умови повернення їм грошей у випадку, якщо вам доведеться розраховуватися з банком замість нього.

6. Але краще все-таки чемно відмовитися від поруки. Адже взявши на себе цю місію, ви ризикуєте втратити не тільки власних грошей і майна, але і зіпсувати свою кредитну історію. А це може назавжди стати перепоною до отримання кредиту.