Як не стати жертвою нових «Еліта-Центрів»?

Головний страх для кожного потенційного покупця житла — як не виявити ще одного або декількох господарів однієї і тієї ж квартири. Є декілька універсальних правил, що дозволяють мінімізувати ризики покупця.

Експерти ринку нерухомості розробили декілька універсальних правил, що дозволяють мінімізувати ризики покупців при придбанні квартир та убезпечити їх від афер, подібних сумно відомому «Еліта-Центру».

Сьогодні більшість забудовників зводять житло за власні гроші. Тому компанія, яка безпосередньо підтверджує, що будує тільки за рахунок коштів майбутніх мешканців, повинна викликати підозри.

Потенційний покупець повинен самостійно оцінити хід будівництва: на якому етапі, як швидко рухається будівництво. Експерти рекомендують: перш ніж приймати рішення, поспостерігати за будівництвом один-два місяці. За цей час стає зрозуміла швидкість зведення об’єкта, кількість задіяної техніки.

Як розповів ZN.UA начальник відділу продажів ЖК ” Park Stone (Київ) Дмитро Шостя, на сьогоднішній день всі серйозні забудовники починають продажу не раніше 60-70% готовності будівлі.

Після візуальної оцінки темпів і якості будівництва можна переходити до репутації. Відповідь на питання «А добудують будинок?» дадуть форуми (там, напевно, є відгуки про попередніх об’єктах і можливі проблеми поточного комплексу) та дані про партнерів. Якщо великі банки кредитують покупку квартир, а страхові компанії погоджуються страхувати ризики, дуже ймовірно, що їхні служби безпеки, навчені кризою, вже перевірили забудовника вздовж і впоперек. Наявність будинку в списках партнерських програм Держіпотечної установи або Фонду молодіжного житлового кредитування — теж хороший знак.

Далі можна переходити до документів. Є дві групи паперів: дозволи для забудовника документи, за яким придбавається квартира.

Спочатку необхідно перевірити дозвіл на будівництво, договір оренди на ділянку, результати держекспертизи проекту і наявність самого проекту потрібно перевірити.

Більш того, як зазначає адвокат ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Наталія Доценко-Білоус, навіть фінансову звітність забудовника можна отримати, пославшись на постанову Кабміну про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці.

А ось другий блок документів потрібно вивчати ще ретельніше. Мова йде про проект договору, який буде підписувати інвестор, і супровідних документах.

Головний страх для кожного потенційного покупця житла — як не виявити ще одного або декількох господарів однієї і тієї ж квартири. Є дві законні схеми покупки квартири — через фонд фінансування будівництва (ФФБ) та через купівлю облігацій. «У першому випадку майнові права на об’єкт переходять до інвестора відразу після повної оплати вартості квартири, що підтверджується свідоцтвом про участь у ФФБ. А після введення об’єкта в експлуатацію право власності на квартиру реєструється в БТІ. У другому випадку облігації обмінюються на квадратні метри», — говорить адвокат АО «Адвокатська контора „Скляренко та партнери“ Олена Перцова.

Важливо, щоб у всіх документах, які супроводжують обидві схеми, були чітко прописані терміни і порядок переходу права власності від забудовника до покупця після введення об’єкта в експлуатацію. Крім того, договір повинен чітко фіксувати зобов’язання забудовника не відчужувати майнові права на квартиру третім особам, додає юрист.