Як не стати жертвою квартирного афериста – консультація юриста

Тривала реформа системи реєстрації житла створює передумови для махінацій з нерухомістю. Що робити, щоб уникнути клопоту в горезвісному квартирному питанні?

У першому півріччі 2013 р. кількість договорів реєстрації житлової нерухомості (будинків і квартир) зросла у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 19,5% – до 10,634 тис. Настільки відчутний приріст пояснюється двома факторами. По-перше, збільшенням кількості угод на вторинному ринку у зв’язку з запланованими з 1 серпня зміною правил оцінки, в результаті чого значно могли подорожчати послуги оцінювачів. По-друге, багато громадян просто поспішають внести дані про своїх квартирах і будинках в новий реєстр Державної реєстраційної служби (Укрдержреєстр), який запрацював з початку нинішнього року.

“Люди чули про можливі махінації з нерухомістю, тому хочуть внести свої дані в реєстр, щоб убезпечити себе від них”, – говорить президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

Отже, з 1 січня 2013 року всі дані про власників житлової нерухомості повинні зберігатися в реєстрі Укрдержреєстру. Реєстрація права власності на нерухомість проводиться держреєстраторами і нотаріусами. Нагадаємо, до реформи реєстрацію нерухомості проводили БТІ. З початку року бюро займаються лише технічною інвентаризацією майна – оформленням технічних паспортів.

Зараз реєстр Укрдержреєстру заповнюється тільки, що залишає квартирним аферистам гіпотетичну можливість підробити документи і зареєструвати в ньому фіктивну угоду купівлі-продажу. Найпоширеніший спосіб шахрайства – отримати рішення суду за підробленими документами. На підставі рішення суду держреєстратор зобов’язаний внести інформацію в нову базу даних. Це дозволить аферистові оформити право власності на об’єкт, яке вступить в силу з моменту реєстрації в новому реєстрі.

За словами юристів, довести свою правоту в цьому випадку справжнім власникам квартири або будинку буде складно. Але якщо вже трапилася така неприємність, незаконну реєстрацію можна оскаржити в суді. Для цього необхідно оскаржити рішення суду про визнання права власності на тій підставі, що право власності вже зареєстровано, і вимагати скасування реєстраційної дії, пишуть Контракти. “Також бажано на час судового розгляду подати позов і накласти заборону на відчуження нерухомості. Це необхідно, щоб майно не було кілька разів перепродано третім особам”, – говорить юрист юридичної фірми “Інюрполіс” Аліна Корецька.

До речі, варто домогтися свіжого заборони на відчуження та всім тим особам, які зробили це до 1 січня 2013 року. Досить часто старі заборони в базі не відображаються і, отже, з нерухомістю можна зробити все, що завгодно. Головне – діяти швидко.

Поки лазівка для шахраїв залишається відкритою в силу того, що реформа системи реєстрації затягується. Справа в тому, що БТІ відмовляються передавати реєстрові книги Укрдержреєстру.

“Інформація про власників об’єктів нерухомості дуже цінна, тому БТІ не зацікавлені в тому, щоб так просто її віддати”, – говорить директор Всеукраїнської асоціації БТІ Дмитро Павленко. Як відомо, більшість БТІ перебувають у комунальній власності, і міська влада не переконало навіть постанова уряду, яке рекомендувало передати всі дані Укрдержреєстру.

І поки реформа триває, юристи завбачливо рекомендують вносити інформацію про своїх квартирах і будинках в новий реєстр. Щоб уникнути тривалих і дорогих судових розглядів.