Як не потрапити в тенета шахраїв при купівлі квартири

Покупка квартири – одна з найважливіших операцій у житті. Дуже важливо при цьому не допустити фатальну помилку.

Використовуючи юридичну безграмотність громадян, шахраї укладають з ними угоди про відчуження житла на дуже невигідних для громадян умовах. Іноді громадяни взагалі позбавляються свого житла і залишаються без грошей.

Як правило, шахраї – чудові психологи, які вміють правильно і грамотно вести бесіду. Тому будьте напоготові, коли ви наважуєтеся придбати квартиру.

Якщо в оголошенні про продаж квартири говориться, що вона продається в терміновому порядку і за заниженою ціною, це має не порадувати покупця, а насторожити. Оголошення про квартирі, що продається за низькою ціною, може бути лише приманкою для довірливого покупця. Крім того, раз вона продається терміново, то у покупця не буде часу на ретельну перевірку правовстановлюючих документів. Продаж квартири по фальшивих документах – один з найнебезпечніших способів шахрайства, який обернеться для вас значним фінансовим збитком.

Якщо, дізнавшись, що покупець хоче перевірити правовстановлюючі документи, продавець буде дуже обурюватися і під різними приводами відмовлятися від цього, слід подумати про доцільність мати справу з таким продавцем.

Якщо продавець продає квартиру, придбану в період шлюбу, то потрібна нотаріально завірена згода чоловіка продавця, так як майно, нажите в шлюбі, є спільною сумісною власністю подружжя.

Якщо квартира продається за дорученням, потрібно обов’язково перевірити її справжність і зустрітися (бажано не один раз) з власником квартири. Переконайтеся, чи насправді він збирається продавати свою квартиру. Покупцеві квартири необхідно знати, що довіреність припиняє свою дію в таких випадках:

— закінчення строку довіреності;

— скасування довіреності особою, яка її видала;

— у разі смерті власника квартири, яка видала довіреність;

— у разі визнання його недієздатним, обмежено дієздатним.

Якщо квартира продавалася дуже часто, треба спробувати з’ясувати причину цього. Перевірте заборгованість по квартирі і по сплаті за комунальні послуги, заборгованість з оплати за телефонні переговори.

Якщо купується квартирі було зроблено перепланування, уточніть її законність.

Покупець повинен переконатися в тому, що купується їм квартира не має прихованих дефектів.

У договорі купівлі-продажу слід вказувати реальну вартість квартири. В цьому зацікавлений як споживач, так і продавець квартири.

Слід також мати на увазі, що якщо у продавця є неповнолітні діти, він повинен отримати дозвіл на продаж в опікунській раді.

Перевірте, чи вказані терміни зняття з реєстраційного обліку та звільнення квартири, яку ви купуєте, в нотаріальному договорі купівлі-продажу.

Право власності на куплену квартиру настає тільки після державної реєстрації договору купівлі-продажу. Тому покупцеві житла слід після операції їхати в органи державної реєстрації, щоб віддати документи на реєстрацію.