Як купити житлову нерухомість в Польщі?

Купівля нерухомості в Польщі має свої плюси і мінуси. Незважаючи на відносну культурну та географічну близькість цієї країни, законодавчі нюанси часто відштовхують потенційних покупців.

В іноземців практично немає шансів отримати громадянство або ПМЖ Ліхтенштейну. Разом з тим, там зареєстровано понад 100 тисяч іноземних компаній – легко припустити, що на це є серйозні підстави.

Як відомо, Польща є членом Євросоюзу та Шенгенської угоди. Власна нерухомість там не означає автоматичного отримання виду на проживання, проте є відчутним доказом для отримання такого. А це вже – можливість вільно відвідувати будь-які європейські країни (хіба що за винятком Великобританії) без додаткових складнощів з посольством.

Разом з тим, самим головним негативним моментом польської нерухомості є вимога законодавця для іноземців отримувати дозвіл на покупку. Однак тут є дуже важлива тонкість.

Згідно польського закону “Про придбання нерухомого майна іноземцями” і деяким іншим юридичним актам, іноземцю не потрібно ніяких дозволів, якщо мова йде про покупку “окремого житлового приміщення” – тобто будинки, вілли, і. т. д. Також не потрібно дозволів тим іноземцям, які проживають у Польщі більше 5 років з видом на проживання.

У всіх інших випадках дозвіл потрібен. Так що якщо ви захочете придбати у Польщі квартиру або земельну ділянку, вам доведеться звернутися в Департамент дозволів та концесій Міністерства внутрішніх справ Польщі, де вам детально пояснять весь хід отримання дозволу на право власності, так і право на вічне користування нерухомим майном. Заздалегідь ознайомитися з правилами видачі таких дозволів можна самостійно, вивчивши процесуальний кодекс Республіки Польща.

Тим не менш, багато іноземці або вирішуються на додаткові труднощі і оформляють це дозвіл, або ж купують будинки та вілли в Польщі і на те є серйозні підстави. Польський ринок нерухомості помітно ожив після вступу країни в Євросоюз, ціни почали зростати і, за прогнозами експертів, ця тенденція продовжиться ще якийсь час.

Це, в свою чергу, означає, що польська нерухомість стала цікавити тих підприємців, які готові вкладати свої кошти в нерухомість і отримувати прибуток від перепродажу через кілька років. Сьогодні це тим більш актуально, що ціни на польську нерухомість все ще залишаються відносно невисокими – якщо порівнювати з загальноєвропейським рівнем, або ж навіть з російським.

Так, за підрахунками тих же експертів з нерухомості, наприклад, житло в Польщі десь у середньому на третину дешевше аналогічного житла в Росії. Цей показник, звісно, варіюється від місця і виду об’єкта: у Польщі теж існують так звані “туристичні області”, де ціни на нерухомість помітно вище, ніж в цілому по країні. Що стосується видів нерухомості, яку можна придбати у Польщі, то продається там самий широкий спектр нерухомості, від апартаментів або будинку, до готелів, ресторанів, приміщень для малого бізнесу і. т. д.

На сьогоднішній день найдорожчою в Польщі є нерухомість у Варшаві і в таких великих польських містах, як Лодзь, Краків, Гданськ, Познань, Вроцлав. Крім цього, традиційно популярна нерухомість в прибережних містах країни – Закопане, Карпач.

В середньому по країні вартість квадратного метра починається від 1000 євро в панельних будинках або ж невеликих котеджах для середнього класу. Придбати невелику однокімнатну квартиру в спальних районах Варшави можна за 70-80 тисяч євро, в передмісті столиці – від 50 тисяч євро. Така ж різниця спостерігається і в інших великих містах країни.

Окремо скажемо, що весь процес покупки нерухомості в Польщі може зайняти від трьох місяців до півроку. В процесі оформлення угоди вам додатково доведеться заплатити агентська винагорода – близько 3% від суми нерухомості, послуги нотаріуса, який буде проводити для вас державну реєстрацію об’єкта – від 0,2 до 3%, а також податок на право власності – це фіксовані 2% і витрати на реєстрацію – ще від 0,5 до 1,5% від вартості нерухомості.