Як купити землю під будівництво?

Пошук земельної ділянки – один з найважливіших етапів купівлі землі для будівництва. При цьому варто пам’ятати, що відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України (ЗК) будівництво може здійснюватися виключно на земельних ділянках з цільовим призначенням для житлової та громадської забудови.

Цільове призначення впливає на вартість ділянки. Купивши землю з іншим цільовим призначенням, його можна змінити, але це досить витратна як в плані часу, так і коштів, процедура. Також варто відзначити, що, купивши земельну ділянку і побудувати на ній будинок, зареєструватися може не вийти, якщо у ділянки відсутня поштову адресу, навіть якщо він знаходиться в межах населеного пункту. Тому у продавця варто уточнити цей момент, якщо реєстрація в цьому місці для Вас дуже важлива.

Особливої уваги заслуговує купівля земельної ділянки в межах котеджного містечка чи селища. Такі ділянки продають як з підрядом, так і без. Останній варіант природно дешевше.

При купівлі ділянки варто особливу увагу приділити технічних умов на підключення інженерних комунікацій.

«Варто перевірити у забудовника наявність дійсних технічних умов. Якщо ж вони в процесі отримання, тоді повинен укладатися договір на підведення комунікацій. У договорі обов’язково має бути перелік усіх видів комунікацій, які будуть підведені та терміни підключення по кожній комунікаційної мережі, а також відповідальність за їх порушення. Також повинні даватися характеристики точок підключення: потужності з води, електрики, газу і т. д.», – пояснює Олександр Попов, директор проектної групи «Архиматика». В разі проблем з забудовником самостійно провести комунікації до свого ділянці буде практично неможливо. «Домогтися підключення комунікацій до окремого будинку в містечку буде складно, оскільки техумови видає відповідний державний орган, який дає дозвіл на підключення до селища комунікаційної магістралі, тобто до електромережі, газопроводу, водопроводу, каналізації в певному місці і визначає потужності комунікацій», – зазначив Попов.

Перевіряйте документи

«При придбанні земельної ділянки у першу чергу необхідно ознайомитися з правовстановлюючим документом на об’єкт», – говорить Тетяна Бессараб, провідний юрисконсульт АН «Благовіст». За її словами, згідно з чинним законодавством, право власності на земельну ділянку підтверджується державним актом. Якщо ж право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, підтверджується договором купівлі-продажу, дарування, міни і т. д., укладеною в порядку, встановленому законом, його цілком достатньо. Так само, як і свідоцтва про право на спадщину.

У разі, коли ділянка вже вибраний, і Ви вирішили купити його, тоді експерт радить звернути увагу на документи, які сторони повинні надати нотаріусу, щоб укласти договір купівлі-продажу:

  • Паспорта сторін угоди, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду;
  • Документ, який підтверджує право власності на ділянку.
  • Експертна грошова оцінка (для відчуження земельної ділянки).
  • Висновок про наявні обмеження (обтяження) на земельну ділянку.
  • Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
  • Заява про згоду дружини (чоловіка) продавця на відчуження земельної ділянки, якщо вона була придбана в період зареєстрованого шлюбу (оформляється нотаріально).
  • Свідоцтво про реєстрацію шлюбу.
  • Заява про згоду дружини (чоловіка) покупця на купівлю земельної ділянки (оформляється нотаріально).
  • Витяг про відсутність заборони на відчуження земельної ділянки.
  • Витяг про відсутність податкової застави.

При цьому нотаріус може попросити додаткові документи, тому рекомендуємо перед укладенням договору купівлі-продажу земельної ділянки погодити перелік необхідних документів для проведення угоди з нотаріусом.

Скільки коштує земля?

За даними аналітиків ІАП «Столична нерухомість», за станом на кінець 2011 року сама дорога земля під забудову відносно недалеко від Києва – у Києво-Святошинському районі: в середньому 4041 долар за сотку. Далі йдуть Обухівський (4041 дол./сот.), Бориспільський (3598 дол./сот.) і Вишгородський (3020 дол./сот.) Менше ніж за 3 тисячі за сотку можна купити землю в Броварському (2743 дол./сот.) і Васильківському (2428 дол.сот.) районах. А найдешевша земля – 1444 дол. за сотку, у Макарівському районі. У більш віддалених районах Київської області, звичайно ж, ціни на землю нижче.

Що стосується зміни вартості ділянок в 2012 році, то, за словами Ірини Іванової, заступника директора Центру економіки і організації міського землекористування р. в Києві, «ціни на землю будуть стабільні, і навряд чи відбудеться відчутна зміна вартості». Таким чином, відкладати покупку землі, сподіваючись на те, що вона ще більше подешевшає, особливого сенсу немає.