Як купити квартиру зі знижкою?

Щоб купити квартиру із знижку в Україні існують офіційні та неофіційні можливості, якими варто скористатися.

Якщо у вас є маленька зарплата, невелика сума заощаджень і величезне бажання обзавестися власними «квадратами», ми розповімо про потенційні можливості, які можуть послужити реалізації цієї мети.

Програма «Доступне житло»

В рамках Державної цільової соціально-економічної програми будівництва доступного житла можна отримати безповоротну допомогу від держави в розмірі 30% від нормативної оцінки квартири для придбання житла в новобудовах, які готові на 70% і більше. Тут потрібно враховувати і два «але»: ціну на житло встановлює забудовник, і допомога покриває тільки нормативну площу (тобто 21 кв. м загальної площі на одну особу та 10,5 кв. м на сім’ю) в межах граничної вартості будівництва одного квадратного метра.

Тому різницю у ціні житла, що перевищує нормативну площу та/або граничну вартість будівництва, людина сплачує зі своєї кишені. У такому разі держдопомогу може становити менше 30% вартості житла.
Стати учасниками програми можна тим громадянам, які перебувають на квартирному обліку як такі, що потребують поліпшення житлових умов або ж коли середньомісячний сукупний дохід кредитора та його сім’ї з розрахунку на 1 особу не перевищує чотирикратного розміру середньомісячної зарплати в регіоні. При цьому кредитор повинен мати у своєму розпорядженні 70% суми, необхідної для купівлі житла.

Щоб заявити про своє бажання придбати квартиру таким способом, потрібно прийти в регіональне управління Іпотечного центру Державного Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. Там можна ознайомитися з переліком об’єктів, які беруть участь у програмі, вибрати підходящий будинок і написати заяви.

Доступне житло в кредит

Якщо відразу знайти 70% на придбання житла можливості немає, в «Ощадбанку» учасники програми «Доступне житло», чий середньомісячний дохід становить 2,5 тис. грн і більше, можуть отримати кредит на свою частку внеску.
За умовами програми, кредит надається під 16% річних строком до 20 років. При цьому сума кредиту не може перевищувати 50% вартості житла.

Щоб взяти держкредит на квартиру, потрібно відкрити поточний рахунок в установі «Ощадбанку» і внести на цей рахунок власні кошти. 30% державної підтримки за певний об’єкт нерухомості зараховуються на цей рахунок після укладання всіх супутніх договорів.

Молодіжний кредит

Люди, які не досягли 29-річного віку, можуть отримати молодіжний кредит на купівлю квартири під 3% річних терміном до 30-ти років. Таке право можна отримати в Державному фонді сприяння молодіжному житловому будівництву.

Найбільша вигода тут очевидна для молодих сімей, які до 29-ти річного віку планують завести дітей. Так, з появою першої дитини, сім’я звільняється від виплати відсотків по кредиту, а коли народжується друга і третя дитина, Фонд погашає 25% і 50% від суми кредиту відповідно. Враховуючи те, що максимальна сума молодіжного кредиту становить 225 тис. грн (близько $28 тис.), таке заохочення дійсно надихає.

Щоб отримати молодіжний кредит, треба зібрати весь перелік документів і отримати у Фонді довідки про право на отримання часткової компенсації. Після цього потенційний покупець вибирає банк з переліку тих, з якими співпрацює Фонд. На завершення угоди Фонд відкриває спеціальний рахунок у банку, куди в якості початкового внеску покупцеві потрібно перерахувати 6% від суми позики. Розмір кредиту на квартиру визначає регіональне відділення Фонду з розрахунку 21 кв. м площі квартири на одного члена сім’ї плюс 10 кв. м на сім’ю.
За словами Вікторії Цимбал, яка отримала кредит на квартиру в Києві кілька років тому, хабарів вона не давала, але ходила в Фонд як на роботу. «Я просила, пояснювала, навіть плакала, – зізнається вона. – Я боролася, вірила, що все вийде, і таки домоглася бажаного!»

Пільгові квартири

Громадяни, які мають пільги (близько 265 тис. осіб), можуть купити квартиру в два рази дешевше від її вартості. Так, згідно розробленої Кабміном програмі будівництва доступного житла, пільговики зможуть придбати 52,5 «квадрата» на сім’ю. Вартість такої квартири з урахуванням 50%-ої знижки складе близько 210 тис. грн.

Для цього, знову таки, потрібно стати у квартирну чергу і почекати… А якщо пільг у вас немає, «потрібні» люди допоможуть їх знайти. Щоб потрапити до заповітного списку, є так звані «профі по просуванню в чергу». Вони можуть прописати людини в тому ж Києві, отримати всі довідки і поставити його в чергу на квартиру. У таких людей є знайомства у жеках, райадміністраціях та інших не менш важливих у вирішенні квартирного питання інстанціях. Скориставшись їх послугами (і заплативши $1000), ви стаєте в чергу на соцквартиру. Наступний етап – це знайомство з потрібними людьми під протекцією «посередника». І тут вже потрібно домовлятися самому.

Квартири від підрядників

Купити квартиру на 20-40% дешевше можна у підрядників, яким житло дісталося від забудовників в якості зарплати. Щоб «перевести в готівку» товар, підрядники продають свої квартири дешевше ринкової вартості. Зараз частка таких квартир складає близько 20% від кількості пропозицій на ринку новобудов. Але серед оголошень зазвичай немає систематизованої інформації про продаж уцінених квартир. Зазвичай їх можна знайти в списках ріелторських фірм в розділі новобудов, коли квартири продаються невеликими партіями і з різним метражем, тобто, мова йде не про продаж всіх (або більшості) квартир в одному будинку.

Ризики в таких угодах мінімальні і пов’язані в основному з тривалим процесом оформлення договору на право власності, оскільки у таких випадках покупець має справу з ланцюжком організацій, а не тільки з прямим власником квартири.

Квартира, яку продає банк

У випадку, коли позичальник не в змозі виплачувати кредит, банк, за згодою позичальника, або примусово забирає майно і продає квартиру на 20-30% дешевше ринкової вартості. Не дивно, що найбільше шансів купити заставну квартиру є у співробітників банку та їх знайомих.

Тим не менш, при бажанні будь-хто (у кого є гроші) може придбати в банку квартиру зі знижкою. Для цього, насамперед, потрібно провести моніторинг банківських сайтів, щоб знайти об’єкти застави у продажу. Зробивши свій вибір, потенційний покупець зв’язується з банком і домовляється про огляд майна.
Якщо квартира вам підійшла, потрібно перевірити, проживає в неї хто-небудь чи ні. Також не зайвим буде з’ясувати, хто в квартирі прописаний, а також хто і коли був знятий з реєстрації. Покупцям заставних квартир потрібно уважно вивчити супутні процедури купівлі нерухомості документи: сюди зокрема належать документи, які стосуються закриття іпотеки, заборони на відчуження і тп. Тільки переконавшись, що з документами все в порядку, можна оформляти угоду про покупку.

До речі, якщо квартира вам підходить, але у вас немає грошей для покупки, проблему можна вирішити, оформивши кредит на купівлю заставного майна в іншому банку. «Таким чином, отримавши гроші, ви гасіть заборгованість перед банком-продавцем заставної квартири, і іпотека переоформлюється, звільняючи майно з-під заборони»,— говорить економіст з питань споживчого кредитування Наталія Карпова.

Квартира, яку продає Державна виконавча служба (ДВС)

Виконуючи рішення суду, ГІС вилучає майно у власника квартири і продає її через відкритий аукціон. Первісна вартість мінімальна (іноді на 50% нижче ринковою), але в процесі торгів може зрости на 10-30%.
Дізнатися, яке майно бере участь в аукціоні можна у банків або через регіональне відділення виконавчої служби. Потім в ГІС потрібно дізнатися, де і коли буде проводитись аукціон, і яка стартова ціна квартири.
Подати заяву на участь в торгах необхідно не раніше, ніж за три дні до їх початку; при цьому потрібно сплатити гарантійний внесок (не більше 5% від стартової ціни квартири) та реєстраційний внесок для участі в аукціоні – 34 грн). Повну вартість потрібно сплатити протягом 10 днів після аукціону. Офіційно торги починаються з оголошення стартової ціни закладеного майна. Згідно з правилами, під час аукціону потенційні покупці торгуються, щоразу піднімаючи ціну не менше ніж на 10% від вартості об’єкта продажу.
Якщо про участь в аукціоні заявив тільки один покупець або таких не було взагалі, аукціон може бути визнаний таким. У такому разі торги проводять заново – але не раніше ніж через місяць. При цьому стартова ціна за згоди банку може бути знижена до 30%.

Житло в обмін на турботу

Якщо на придбання житла у вас є $20-30 тис., а брати кредит не хочеться, можна укласти договір довічного змісту з людьми похилого віку без спадкоємців. Згідно йому, квартира переходить у руки покупця взамін на довічне утримання старого власника.

Існує два види таких договорів довічної ренти або довічного змісту з утриманням. У першому випадку за отримання у власність квартири покупець одноразово виплачує пенсіонеру велику суму, а потім – невелике щомісячне довічне утримання. У свою чергу, підписуючи договір довічного утримання, платник не тільки сплачує ренту, але і забезпечує догляд за власником квартири: прибирає, купує продукти, оплачує ліки або доглядальницю та ін.

Юридично право власності на квартиру переходить до набувача відразу при підписанні договору, але поки пенсіонер живий, він не має права продати або подарувати квартиру, взяти під її заставу квартири, проживати там самому або поселити туди когось ще.

Знайти самотнього пенсіонера з квартирою без дітей можна кількома способами. По-перше, опублікувавши оголошення про бажання придбати квартиру за довічний догляд або знайшовши оголошення самих власників. Досвід показує, що таких квартир публікується мало, але вони все ж є (так, приміром, «Багнет» знайшов двокімнатну квартиру на Подолі всього за $30 тис. – на 75% нижче середньої ринкової вартості). Також за допомогою можна звернутися до посередницькі компанії, які зводять між собою пенсіонерів та набувачів. До них дідусі і бабусі зазвичай приходять самі за рекомендаціями своїх знайомих, які вже встигли укласти такий договір.
Ті ж, у кого немає грошей, щоб сплатити початковий внесок, знаходять потрібних людей, використовуючи зв’язки в Жеках і Соцзабезі. Методом «заохочення» там отримують інформацію про престарілих одиноких людей, їх характер, стан здоров’я, після чого відбувається знайомство з усіма витікаючими наслідками.

«Бонус» до зарплати

В Україні багато професій, які на перший погляд виглядають зовсім непривабливо. Маленька зарплата, ненормований робочий день, постійні стреси… Тим не менше, люди, які вибрали такий шлях, знають, навіщо вони це роблять. Прикладом тому може послужити служба в силових структурах. Тому, якщо зараз ви думаєте над тим, куди піти працювати, уважно вивчіть питання «чому там, а не тут».
Як бачимо, навіть коли ціни на нерухомість здаються фантастичними, «дотягнуться до зірки» при великому бажанні можна. Головне – не чекати, що ця сама «зірка» звалиться вам на голову сама. А діяти. Крок за кроком, не зупиняючись.