Як купити квартиру подешевше та продати подорожче?

Як швидше продати свою нерухомість, до кого звернутися і як реально оцінити квартиру?

За консультацією ми вирішили звернутися до професіонала — Володимира Максименка, юриста, фахівця в операціях з нерухомістю.

— Як швидше продати нерухомість: самому чи через агентство?
— Насправді, звертатися чи не звертатися до агентства нерухомості — особиста справа кожного. У Чернігові продати чи купити житло можна запросто і без сторонньої допомоги. І якщо послуги, котрі вам пропонують, зводяться всього лише до супроводу від дверей до дверей, то навіщо такий помічник і потрібен. Але, звичайно, якщо за справу беруться професіонали, вона піде швидше. Головна послуга, яку має надати агентство — це продаж клієнта, крім того, це юридична консультація, допомога в оцінці, в оформленні необхідних документів.

— Як обрати, до кого звернутися?

— Безперечно, успіх залежить безпосередньо від фахівця, який з вами працюватиме. У першу чергу, я б порадив цікавитися, чи є в організації саме дипломований юрист. По-друге, жодна пристойна організація не буде вимагати гроші за роботу, котру вона не виконала. Це я кажу про так званий договір «Ексклюзива». Якщо вам пропонують підписати документ, що зобов’язуватиме вас заплатити комісійні, навіть коли нерухомість продали ви самі чи інше агентство, краще взагалі не мати з такими людьми справ.

— То цей договір «Ексклюзива» все ж таки непотрібна річ?

— Тільки в такому вигляді. Насправді ж він має просто передбачати, що з одним об’єктом клієнт звертається лише до одного агентства нерухомості. Це вигідно і продавцю квартири також. Адже, якщо однією і тією ж нерухомістю займаються одразу всі, можуть виникнути певні спекуляції. Хто накрутить ціну, хтось вигадає ще щось, і об’єкт стане просто нецікавий покупцю. А тоді людина дивуватиметься: чому не продається?

— Хто має платити ріелтору?

— Той, хто замовляє послуги агентства, а це може бути і продавець, і покупець. Але замовник тільки один. І ціна послуг, і їх види заздалегідь обговорюються у договорі. Як правило, зараз це фіксована вартість. До кризи 2008 року більшість агентств працювала за відсоток від продажу.

— Як реально оцінити квартиру, щоб і не продешевити, і попит був?

— Точну ціну вашої квартири вам може сказати тільки покупець. Загалом, київські колеги вважають, що на вторинному ринку ціна за квадратний метр має бути не більше 4600 грн. Фактично це десь 5 тис., а в «хрущовках» виходить навіть дорожче. Але якщо людина реально хоче продати квартиру, треба йти на поступки — такі закони ринку.

— Як придбати житло дешевше?

— Існує кілька варіантів. По-перше, це, звичайно, проблемна нерухомість, з боргами, наприклад. По-друге, дешевше мають коштувати квартири, котрі агентство купує, а потім продає. Це обігові кошти для фірми, тож затягувати з продажем їй немає сенсу. В Чернігові також з успіхом продається і купляється залогова нерухомість. Насправді це абсолютно безпечно. Покупець такої нерухомості навіть більше захищений, ніж звичайної. Законодавство прописано так, що відібрати в нього це майно неможливо взагалі. Займатися продажем такого житла можуть не всі, тільки спеціально ліцензовані підприємства.