Як Кіпр пограбував українських багатіїв

Українська політична та бізнес-еліта, яка приховувала на Кіпрі до 80% своїх капіталів, в жаху від введеного там 10% податку на депозити.

Належать олігархам ЗМІ зустріли цю сенсацію гучним мовчанням. Компенсувати ці втрати, звичайно, буде населення, пише UaBanker.Net.

Новий податок, нагадаємо, складе 6,75% на вклади до 100 тисяч євро і 9,9% на вклади понад цієї суми. Сильно постраждав від кризи Кіпр пішов на це вимога Європи в обмін на кредит у розмірі 10 млрд євро, пише for-ua.com

Росія сьогодні весь день «стоїть на вухах»: еліта кусає лікті, населення відверто зловтішається. Російська еліта, яка тримає на Кіпрі десятки мільярдів доларів і євро, втратить, за оцінками експертів, близько 3,5 млрд євро. Прем’єр Медведєв ображено заявив про «перегляд» відносин з Кіпром (як ніби Кіпр вже не переглянув відносини з Росією), президент Путін назвав рішення Нікосії «несправедливістю» (ніби відводити корпоративні мільярди від податків в офшор, а потім добирати до бюджету з населення – це «справедливо»).

А ось Україна мовчить – і політики, і ЗМІ наче води в рот набрали. Це просто дивно, враховуючи, що на Кіпрі зберігається до 80% грошей українських олігархів. Причому вони самі в листопаді минулого року склали яйця в одну корзину, провівши закон про деофшоризації економіки, в якому заборонили будь-які офшори – крім Кіпру.

У пресі це подавалося як спроба відібрати «податковий рай» в українського олігархату, щоб покрити дефіцит Пенсійного фонду. Але закон дозволив владі отримати від олігархів, за їх власними оцінками, всього $250 млн. Всі інші гроші як лежали, так і лежать на Кіпрі.

За даними Держстату, компанії, зареєстровані в цій країні, тільки за минулий рік інвестували в Україну $2,6 млрд — це загальному обсязі прямих іноземних інвестицій на рівні $4,56 млрд. Очевидно, що володіють офшорними компаніями на Кіпрі українські бізнесмени інвестували у власну країну «зі сторони» тільки для того, щоб уникнути занадто великої податкового тиску.

І ось тепер з кожного мільярда доларів українські офшорні аристократи втратять $100 млн. за Все вони повинні втратити приблизно 2 млрд євро (загальна сума захованих там українцями коштів оцінювалася в 20 млрд євро). Це просто грабіж, так. Але ж вони і самі ці гроші, як правило, сумнівного походження.

Отже, хто ж виявився ощипан? Заначки в банках Кіпру мали чи не всі українські олігархи — і найбагатший українець Рінат Ахметов, і зять Кучми Віктор Пінчук, співвласник корпорації ІСД, президент ФК «Металург» Сергій Тарута, і близький до влади газовий барон Дмитро Фірташ, власник безлічі енергоактивів Віктор Нусенкіс, і «король Харкова» Олександр Ярославський. Практично всі ці люди — мільярдери, а тому тримали на Кіпрі десятки мільярдів євро.

Українці, які живуть від зарплати до зарплати, не приховують зловтіхи: мовляв, безкарно грабували країну, ось тепер пограбували і вас. Правда, більшості з співрозмовників мені, автору цієї статті довелося спочатку розповідати про те, що відбувається — тому що ЗМІ України як води в рот набрали.

В курсі, здається, одні тільки блогери. «Якщо ви зберігаєте все ще гроші в кіпрському банку, або у вас немає вибору (і заплатити 10% тоді цілком нормально), або, якщо вибір був, гроші вам дісталися не завдяки розуму. Зрештою, це офшорна зона, ви йдете від податків, а безкоштовних ланчів не буває. Справедливість торжествує», — зазначає у своєму блозі Павло Ілляшенко, стратег інвесткомпанії Astrum IM

А тепер головне, мої маленькі читачі. Влади України хоч і мовчать, але вже готуються відіграти свої втрати на грошах пересічних громадян. Так, «курячий король» і депутат від Партії регіонів, власник компанії «Агромарс» Євген Сігал вже зареєстрував два законопроекти — про скасування вкладів в інвалюті і про податок на прибуток від депозитів.

Економіст Олег Соскін побоюється, що рішення кіпрських влади може відбитися і на українському середньому класі. «Іноземних інвестицій в Україні найбільше саме з Кіпру. Отже, скоротиться цільове поповнення оборотних коштів багатьох компаній», — говорить він.