Як іноземцеві купити квартиру в Україні – поради експертів

Покупка квартири в Україні вигідна тим, що у нас немає обов’язкового щорічного податку, прості договору та розрахункові схеми.

Також для покупки нерухомості людині необов’язково бути громадянином України, достатньо лише мати паспорт громадянина своєї країни (або мати вид на проживання в Україні) і бути 18-річним або старше. Не обов’язкова при купівлі нерухомості та українська прописка і кількість купленої нерухомості однією особою не обмежується.

Для того щоб іноземцю купити квартиру, будинок, земельну ділянку в Україні потрібно укласти та підписати попередній договір купівлі-продажу і заплатити суму, що становить 5% від купівлі – депозит. У попередньому договорі купівлі-продажу обумовлюється термін, коли буде здійснена покупка і в цей термін у присутності нотаріуса підписується основний договір купівлі-продажу і виплачуються залишилися 95% суми на нерухомість. В нотаріальній конторі покупець нерухомості повинен пред’явити паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, яку можна отримати в податковій інспекції. Для осіб нерезидентів України термін отримання ідентифікаційного номера складає 14 днів, бувають випадки, коли це можна зробити за 3 дня. При купівлі повинен бути чоловік або дружина покупця або ж потрібно надати нотаріально завірену згоду подружжя на укладення угоди купівлі-продажу. Потім купівля реєструється в міському бюро технічної інвентаризації (БТІ).

Якщо при покупці нерухомості в Україні площа купується нерухомості не перевищує 100 кв. м. і продавець продає нерухомість вперше, то продавець не повинен платити ніяких податків. Якщо площа об’єкта нерухомості, що купується більше 100 кв. м., продавець сплачує податок у розмірі 1% від вартості нерухомості, яка перевищує ці 100 кв. м. згідно із законом України «Про податок з доходів фізичних осіб». Якщо ж продавець за календарний рік здійснює вже не перший продаж нерухомості на Україні, йому потрібно буде заплатити 5 %-вий податок. При цьому складається договір за наявності оціночної вартості об’єкта нерухомості, складається документ, в якому є інформація, що сторони сплатили податок, і нотаріус їх запевняє. Потім нотаріус надає цю інформацію в податкову інспекцію.

При здійсненні угоди купівлі-продажу сплачується 1% від вартості нерухомості – це держмито за оформлення. Якщо покупець купує нерухомість в Україні не вперше, він повинен буде заплатити ще 1% від вартості нерухомості для збору в Пенсійний фонд. І звичайно оплачуються послуги нотаріуса у тому розмірі, в якому їх оцінює сам нотаріус. Для того щоб не займатися питаннями з документами самому, покупець може вдатися до допомоги ріелтора, але угода стане дорожче на 5%.

При покупці нерухомості в Україні покупець повинен упевнитися, що документи на нерухомість справжні, що вони правильно оформлені, що продавець дійсно є власником продаваної нерухомості і крім продавця нею більше ніхто не володіє.

При здійсненні угоди купівлі-продажу нерухомості в Україні, у продавця має бути паспорт; ідентифікаційний номер, документ, згідно якого продавець є власником нерухомості-довідка-характеристика з бюро технічної інвентаризації, довідка з ЖКС про склад сім’ї, зареєстрованих на даній нерухомості осіб та відсутності комунальних і інших заборгованостей; виписки з реєстру про те, що квартира не була під арештом або в заставі; довідки від нарколога і психіатра, що власник нерухомості не перебуває на диспансерному обліку. Якщо продається об’єкт нерухомості були прописані неповнолітні діти, то при продажу знадобиться рішення ради опіки та піклування про те, що права неповнолітніх не порушені, та свідоцтва про їх народження. Відсутність хоча б одного з перелічених документів може призвести до того, що угоду купівлі-продажу нерухомості можна буде оскаржити і визнати незаконною.

Коли обидві сторони подають документи нотаріусу документи повинні бути без помарок, виправлень, не повинні містити закреслених слів чи виправлень. Документи подаються в цілому вигляді, не пошкоджені, з інформативними словами, слова в документах повинні бути надруковані або написані ручкою. Написання олівцем не допускається. Якщо документи складаються більш ніж з одного аркуша, вони повинні бути скріплені, містити нумерацію сторінок та друку. Також в документах обов’язково вказуються повністю прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання. Якщо нотаріус сумнівається, що якийсь документ справжній, він має право направити його на експертизу. Це право нотаріуса зафіксовано в ст. 51 Закону України «Про нотаріат».

Бувають випадки, коли обидві сторони при купівлі-продажу нерухомості в Україні домовляються про одній сумі, а документально фіксують меншу, з метою економії на податках і зборах. Це досить необачно, оскільки при бажанні продавець може дати угоді задній хід і повинен буде повернути покупцеві гроші. Недобросовісний продавець передасть ту суму грошей, яка вказана в договорі і колишній покупець вже не доведе, що сума була набагато більше.