Як будуть реалізовуватися вересневі нововвеления Нацбанку

За машини і квартири дорожче 150 тисяч з 1 вересня можна розрахуватися лише картками. Інакше продавцям дорогих товарів загрожує штраф.

1 вересня Нацбанк вводить обмеження на покупки за готівку на суму понад 150 тис. грн. Після введення заборони неможливо придбати однокімнатну квартиру в містах-мільйонниках або новий «Фольксваген-гольф» без наявності банківської картки — всі ці покупки дорожче 150 тис. грн ($18,5 тис.). Як будуть реалізовуватися нововведення — «Вести» зібрали найпоширеніші питання.

Як будуть контролювати покупки понад 150 тис. грн?

Коли нововведення тільки вводили звучали припущення, що в кожному автосалоні або офісі продажів новобудов буде сидіти по податковому інспектору. Але в Міндоходів кажуть, що такий спосіб вимагає серйозного збільшення штатів. «Наші співробітники поки до кінця не знають, як система буде працювати. З одного боку, не хочемо посилювати тиск на бізнес, але розуміємо, що спонтанні перевірки — самий ефективний спосіб контролю», — сказав нам прес-секретар Міндоходів Андрій Соколов. Як розповіли нам в Нацбанку, Мін’юст також розглядає питання про те, що дотримання граничних сум угод буде контролюватися нотаріусами.

Яким буде розмір штрафів?

На запит «Вістей» у Нацбанку розповіли, що порушників обмеження загрожують штрафи від 1700 до 3400 грн (від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. — Авт.). Штрафувати будуть продавця або власника фірми, які допустили порушення.

Хто найбільше побоюється прийняття рішення?

За словами гендиректора компаній-дилерів «Віпкар» («Бентлі»і «Феррарі» Геннадія Овчарука), ухилятися від виконання обмежень будуть в першу чергу держчиновники, доходи яких непорівнянні з декларованими. «У нас в компанії клієнти платять по безналу спочатку. А що стосується заяв, що салони почнуть продавати авто частинами, навряд чи багато хто на таке підуть. Якщо я не покажу вартість автомобіля, а пропущу його на запчастини — це вже кримінал».

Як позначиться на ринку нерухомості?

Голова національної ради Ріелторської палати України Віктор Несін каже, що останнім часом на ринку нерухомості йде невелике пожвавлення:«Люди намагаються провести угоди, оскільки бояться, що будуть проблеми. Деякі навіть зараз скидають ціну». За словами експерта, схеми ухилення від сплати податків досить ризиковані. «Коли суму в 300 тисяч можна розбити на два платежу і сторонам домовитися, скажімо, про перерахування двох траншів, то суму в мільйон гривень ніхто розбивати не буде — надто великий ризик», — підкреслив Несін. А що стосується ювелірних салонів і салонів з продажу дорогих наручних годинників, то вони побоюються, що їх клієнти будуть здійснювати подібні покупки за кордоном, щоб поменше світитися перед податківцями.

Хто в підсумку залишиться у виграші?

Юрист Андрій Котягін каже, що в цивілізованих країнах громадяни здійснюють розрахунки за безготівковим розрахунком через кредитні картки, чеки, оскільки це безпечно і зручно.

Крім того, у платника формується позитивна фінансова історія, йому простіше оформити іпотеку, взяти споживчий кредит. «У нас держава різними методами намагається наповнити банківську систему оборотними засобами. В результаті люди будуть користуватися послугами банків лише під конкретну операцію, сьогодні вніс гроші — завтра перерахував продавцю і закрив рахунок», — говорить він.

За словами радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, банки готові ввести окрему послугу з відкриття тимчасових рахунків для подібних операцій і навіть знизити комісію, яка зараз становить близько 1%. Наприклад, ввести фіксовану суму до 500 грн. за переказ грошей на покупку квартири. «Якщо люди почнуть масово користуватися такими рахунками, їх відкриття буде безпроблемним. Зараз банки розробляють спрощення для цього», — зазначив Кущ.