Взяти квартиру в кредит в Україні стає нереально

В Україні фінансовий сектор скорочує програми кредитування покупки нерухомості і збільшує іпотечні ставки. Чим обумовлена така тенденція і як довго вона триватиме.

Ставки вгору

Сегмент кредитування нерухомості починає втрачати великих гравців, передає ТСН. Так, в листопаді іпотечні програми згорнули одразу три великих банки з числа 50 основних українських лідерів за активами, це УкрСиббанк, БМ Банк і ВТБ Банк. Ці банки тимчасово призупинили кредитування, як на первинному ринку, так і на вторинному.

У решти банків кредитні ставки на придбання нерухомості зросли з літа цього року на 5% – з 23% до 28%, тобто практично до рівня кризового 2009 року. “Далі вже просто нікуди. Кредит в 30 тисяч доларів строком на 15 років обійдеться мені в підсумку 126 тисяч доларів, кожен місяць мені доведеться віддавати чи не всю свою зарплату”, – нарікає Світлана Єгорова, киянка.

“Зараз квартири купують одиниці, люди зі зв’язками чи з величезними офіційними зарплатами. Для пересічних українців кредит на житло – це фантастика”, – погоджується президент Союзу з нерухомості Олександр Рубанов.

Кредитні ставки дійсно стали непідйомними. Переплачувати три-чотири вартості квартири більше ніхто не хоче. Українці воліють чекати здешевлення іпотечних позик. Або кредитуються на незначні суми: 7-13 тисяч доларів строком на два-три роки. Як правило, вони купують на вторинному ринку житло економ-класу.

Є більш лояльні програми у банків для придбання житла на первинному ринку. Зазвичай, фінансові установи пов’язані з такими будівництвами партнерськими зобов’язаннями. В такому разі можна розраховувати на 14-19% річних. Правда, потрібно враховувати метраж в новобудовах – така квартира буде коштувати дорожче, ніж на вторинному ринку, і часто буває, що стан нового житла – це просто голі стіни, які вимагають від новоселів додаткових інвестицій у розмірі 10-20 тисяч доларів.

Однак у таких випадках банки вимагають меншого початкового внеску – клієнту потрібно володіти сумою в 25% від вартості квартири. Для порівняння – для того, щоб взяти кредит на покупку квартири з вторинного ринку, потрібно мати в розпорядженні суму не менше 40% від вартості житла.

За даними компанії “Простобанк Консалтинг” на середину листопада 2012 року кредити на покупку нерухомості на вторинному ринку пропонують 26 банків з числа 50 найбільших за розміром активів.

Зупинити продаж

Експерти вважають, що такі ставки заморозять ринок іпотечного кредитування. Вже зараз попит на придбання квартир у кредит впав до рівня кризового 2009 року.

“Українці збідніли, і не можуть виплачувати кредити з випередженням графіка, у них немає впевненості в завтрашньому дні. А нам незрозуміла політика Нацбанку, і ми теж не хочемо ризикувати і знижувати ставки по іпотеці – вже навчені величезною кількістю людей, які не змогли в 2009 році погасити борги за кредитами в строк”, – говорить один з менеджерів великого банку.

На думку співрозмовника ТСН.иа, перспектив, які б відкривали безхмарне майбутнє для банків і їх потенційних клієнтів, немає, тому така ситуація з іпотекою, швидше за все, продовжиться ще не один місяць.

Для того, щоб купити квартиру в Києві в кредит, сукупний дохід сім’ї повинен бути не менше 10-15 тисяч гривень. Зарплата чоловіка і дружини повинна бути офіційною. Чи багато українців можуть похвалитися білими зарплатами? Як правило, тільки ті, які працюють в держструктурах, але там невеликі зарплати. У приватних компаніях платять більше, але, як правило, здійснюють платежі “в сіру”, щоб заощадити на податках.

На думку Олександра Рубанова, в найближчі роки на відчутне зниження відсотків можна не розраховувати.

“Україні потрібно більше інвестицій, щоб економіка запрацювала нормально, знизилася інфляція і пожвавився банківський ринок. Тому що в найближчі 2-3 роки в Україні і надалі не буде інвестицій – іноземні та вітчизняні компанії не будуть будувати підприємств, не будуть розвивати інфраструктуру, не будуть вкладати кошти в наші банки, товарообіг буде невеликий”, – вважає експерт.

“Банкіри урок 2008 року, коли масово видавали довгострокові кредити, маючи лише короткостроковий ресурс, забудуть ще нескоро і на ті ж граблі, принаймні поки, наступати не будуть”, – зазначає Грегорі Краснов, генеральний директор “Платинум Банку”.

За його словами, про зниження ставок та перегляд термінів найближчим часом і мови бути не може – банки зараз не відчувають комфорту, тому що незрозуміло, якою буде макроекономічна ситуація в країні, якою буде платоспроможність позичальника, і як буде рухатися ринок в цілому.

“Зараз про середні терміни депозиту в Україні говорити взагалі неможливо, оскільки людина практично в будь-який момент може зняти кошти з депозиту, а тому банкірам прогнозувати і розраховувати дуже важко”, – пояснює Домінік Меню, глава представництва банківської групи BNP Paribas в Україні.