Виселяють із заставної квартири? Основні методи боротьби з банками

Як мінімум на 2 роки ви можете збільшити строк виконання рішення суду.

Проблемний кредит

«Ми взяли в 2007 р. кредит у гривнях під заставу двокімнатної квартири в м. Суми, — розповідає Роман Мельниченко. — Договір оформили на дружину. Квартира належить в рівних частках дружині та її матері. Крім того, там прописана старша сестра — цей факт, до речі, чомусь бентежив всіх нотаріусів міста, і вони відмовлялися візувати договір іпотеки, поки банк не запропонував свого нотаріуса».

Після кризи з грошима у сім’ї Романа стало туго, і вони перестали платити по кредиту. На початку 2010 р. банк подав на боржників до суду. І на даний момент винесено рішення на користь фінустанови про те, що квартира підлягає продажу.

Банк просив також відразу ж виселити всіх мешканців, однак суддя не задовольнила цю вимогу. «Ми подали апеляцію, але суд її відхилив, — продовжує Роман. — Зараз готуємо касацію у Верховний суд. В цей час на держвиконавця тисне банк з вимогою готувати квартиру до продажу, хоча у нас ще не минули законні 20 днів на подання касації».

Дружина Романа очікує дитину, якого збирається народжувати і прописувати в Сумах, незважаючи на те, що зараз сімейна пара мешкає у Києві. «У мене ще є четверта частина квартири в Києві, яка належить в рівних частинах мені, моїм батькам і сестрі», — зазначає Роман.

Його цікавить, чи можна якось затягнути виконавчі дії, щоб встигнути зібрати гроші на погашення боргу? Наші юристи стверджують: можна і як мінімум на 2 роки. Вони склали інструкцію, як це можна зробити.

3 способи відстрочити виселення

Подавати касацію. «Сам факт подачі касації у Верховний Суд не допоможе зупинити виконавчі дії, — каже Дарина Ганич, юрист ЮК «Олексій Пуха і Партнери». — Однак можна паралельно написати заяву до суду касаційної інстанції (в даному випадку Верховний суд) з проханням призупинити проведення виконавчих дій на час розгляду скарги».

Можна послатися на важке матеріальне становище (підтвердити довідкою про доходи), наявність маленьких дітей і відсутність іншого житла.

Оскаржувати оцінку квартири. «Якщо за півроку житло не було продано, його треба переоцінювати, — радить Марина Гавяда, юрист Донецької обласної колегії адвокатів. — А Роман як учасник судового провадження може не погоджуватися з результатом оцінки, подавши позов у суд».

Доводити бездомність. «Якщо б у батьків новонародженого не було іншого житла, як мінімум рік ніхто б їх не виселив, — розповіла Алла Райківська, юрист ВГО «Захисту прав споживачів». — Крім того, в Україні законодавчо заборонено виселення взимку. Проте в даному випадку у батька є житло в Києві».

Ці кроки, за словами юристів, можуть в цілому затягнути виконавчі дії на кілька років.

Діти і кредит

Сімейні пари, у яких дитина з’явилася ще до укладення кредитного договору з банком, можуть спробувати визнати передачу квартири в заставу незаконною.

«Для передачі у заставу квартири, в якій прописані маленькі діти, необхідно дозвіл опікунської ради, — пояснила Марина Гавяда. — Якщо такий дозвіл не отримано, згодом договір можна визнати недійсним».