Виселяти чи не виселяти?

Основні ризики виникають внаслідок можливості здійснення виконавчого напису нотаріуса по примусовому виконанню зобов’язань за договором іпотеки і автоматичного застосування позасудового виселення, яке може бути передбачено в договорі.

7 серпня набрали чинності зміни до деяких законодавчих актів щодо врегулювання правових відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг. Змінами, внесеними ст. 109 Житлового кодексу, передбачена можливість звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. Тобто в договорі іпотеки можна передбачатиме можливість виселення боржника у позасудовому порядку. При наявності такого положення в договорі всі мешканці зобов’язані на письмову вимогу іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. «На мій погляд, основні ризики виникають внаслідок можливості здійснення виконавчого напису нотаріуса по примусовому виконанню зобов’язань за договором іпотеки і автоматичного застосування позасудового виселення, яке може бути передбачено у цьому договорі, — коментує старший юрист ЮК «Правовий Альянс» Євген Щеглов. — У той же час очевидним позитивною зміною є скасування мораторію на стягнення майна державних банкрутів, що розморозить відповідальність господарників від влади».

Відповідно до змін, банкам надається можливість зміни процентної ставки за кредитом в односторонньому порядку у разі, коли така ставка за договором є змінною. Також Законом накладено заборону на споживче кредитування