Земельні ділянки сільськогосподарського призначення раніше не можна купувати і продавати. Введення нових правил реєстрації угод купівлі-продажу земельних ділянок під забудову перенесли на 1 січня 2013 року.
Стати повноправним власником сільгоспземлі у 2012 році не вдасться: з 1 січня 2012 р. продовжено дію мораторію на продаж землі сільгосппризначення. Нагадаємо, згідно попередньої редакції закону, мораторій можна було зняти не раніше 1 січня 2012 р. за умови набрання чинності законів про державний земельний кадастр та про ринок земель.
На жаль, в грудні проект Закону «Про ринок земель» депутати встигли прийняти тільки за основу. Вступ в силу цього закону прив’язують до 1 січня 2013 р. А це виключає можливість скасування мораторію на відчуження сільгоспземель аж до настання наступного року. Поряд з продовженням мораторію, парламент подбав і про іншому земельному питанні.
Вступ у силу закону «Про Державний земельний кадастр», який був прийнятий ВР і підписаний Президентом у липні 2011 року, також переноситься на 2013 р. Як вже писали «Деньги», цей закон має спростити процедуру продажу землі (див. таблицю).
Як оформити права на земельну ділянку*
До 1 січня 2013 р. |
Після 1 січня 2013 р. |
Реєстрацію права власності проводить управління Держземагентства за місцем знаходження ділянки |
Реєстрацію права власності проводить Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр), створена при Миниюсте |
Для реєстрації права власності необхідні: заява про реєстрацію права власності на ділянку, договір купівлі-продажу, держакт на право власності на землю, копія паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікатора. номери, квитанція про оплату внесення відомостей до Поземельної книги (10-30 грн.) |
Паперових держактів на землю більше не буде, їх замінять витяги з кадастру, право видавати які отримають нотаріуси |
Нотаріуси зможуть запросити дані з кадастру безпосередньо зі свого робочого місця |
|
Інститут реєстрації прав на нерухоме майно перебуває в стадії реформування. Актуальну інформацію дивіться на сайті Укрдержреєстру: www.drsu.gov.ua |
* За винятком сільгоспземель.
Як будуть продавати сільськогосподарську землю фізособам*
Власниками сільгоспземель зможуть стати тільки громадяни України.
Покупець ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва повинен подавати декларацію про джерела доходів за затвердженою Кабміном формі.
Одна особа зможе мати у власності не більше 100 Га сільгоспземлі.
Протягом 10 років з моменту укладення договору відчуження власнику забороняється зміна цільового призначення сільгоспземель, які перейшли з державної або комунальної власності.
У разі перепродажу сільгоспземель протягом 5 років з дня отримання права власності доведеться платити держмито, яка складе від 10 до 60% нормативної грошової оцінки дільница.