Встановлені правила земельних торгів на аукціоні

В Україні 19 серпня вступив в силу закон №5077-VI «ПРО внесення змін до Земельного кодексу Українищодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону. Відповідний закон опублікований в газеті «Голос України» від 18 серпня.

Закон встановлює, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди земельної ділянки з учасником земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку товари, або вищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Закон також передбачає, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них повинна здійснюватися виключно на земельних торгах. Крім того, продаж земельних ділянок приватної власності або прав на них на земельних торгах може регулюватися положеннями чинного Земельного кодексу, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до закону, укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки нотаріально засвідчується, а право на земельну ділянку, придбане за результатами проведення аукціону, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.

Нагадаємо, Верховна Рада України ухвалила відповідний закон 5 липня.

Як вважає президент «Київміськбуду» Михайло Голиця, нинішня відсутність в країні земельних торгів безпосередньо впливає на вартість житла.

Нещодавно голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов заявляв, що КМДА планує отримувати не менше 1 млрд. грн в рік від приватизації землі. За словами А. Попова, вже є конкретні земельні ділянки, які будуть винесені на аукціон: «Вже готові земельні ділянки, які можуть залучити інвестора, якщо ми пройдемо цей шлях. Я поки не хотів би їх (ділянки) називати».

У Державному земельному агентстві вважають, що вступ в силу цього закону дозволить розблокувати проведення земельних аукціонів. «Що, крім наповнення бюджетів усіх рівнів, дозволить власнику землі бути впевненим, що земельну ділянку у нього не заберуть ні через суд, ні через прокуратуру. Порядок проведення аукціонів буде затверджувати Кабінет міністрів», – уточнюють у відомстві.

У свою чергу глава Держземагентства Сергій Тимченко прогнозує, що прийняття законопроекту про розблокування земельних аукціонів дозволить до кінця 2012 р. додатково одержати в держбюджет України близько 10 млрд. грн.

«Місцеві ради, намагаючись продати землю…, розробляють свої правила ведення аукціонів, які носять непрозорий характер. Деякі аукціони носять системний характер, тому багато вирішення таких аукціонів будуть оскаржені… Ми розробили уніфіковані, зрозумілі та прозорі правила проведення земельних аукціонів…, які будуть залучати інвесторів. За нашими попередніми підрахунками, розблокування аукціонів тільки до кінця цього року принесе (до держбюджету) до 10 млрд. грн», – зазначив С. Тимченко.

Раніше С. Тимченко заявляв, що земельні аукціони будуть розблоковані, але з одночасним продовженням мораторію на рік.