Всім київським ринків загрожують пожежі та вибухи

Пожежа, яка знищила павільйони на ринку «Оболонь» (біля метро «Героїв Дніпра»), може повторитися на будь-якому ринку Києва. На базарах немає пожежної сигналізації, приміщення будують з легкозаймистих матеріалів, а перевіряти торгові площі після цього випадку ніхто не поспішає.

ЧОМУ ГОРЯТЬ

Районні власті направили на ринок комісію, яка розбереться в причинах пожежі. «Це приватний ринок, ми не можемо втручатися в їх роботу. Але повинні перевірити, і якщо були порушення з безпеки, то оштрафуємо», — говорить Антонов. У Держнс поки до масових перевірок не готуються. «Ми маємо право перевіряти ринки тільки раз на рік. «Оболонь» проходив перевірку в березні, там знайшли 15 недоліків. Але термін перевірки виконання наших претензій ще не підійшов», — уточнює Водолага.

Експерти кажуть, що пожежа на «Оболоні» не перший і, на жаль, не останній. «На ринках — хаотична забудова без дотримання пожежних норм. Немає сигналізації та засобів пожежегасіння. За час моєї роботи основною версією пожеж на ринках були замикання. Підозри про підпали виникали, але ніколи не були доведені», — говорить екс-начальник главку НС КМДА Микола Пшеничний. «Багато ринковики економлять, не обробляють конструкції своїх наметів спеціальним розчином, що захищає дерево від вогню. Обшивають павільйони дешевим матеріалом, який від вогню швидко плавиться. Тому при пожежі все спалахує як сірник», — додає Водолага.

ЗГОРІЛИ МІЛЬЙОНИ

У ніч з середи на четвер горів центральний павільйон ринку «Оболонь». Пожежа почалася о 22:20, вогонь швидко охопив весь павільйон з овочами, одягом та будівельними матеріалами. Запах горілого відчули на Виноградарі і на Московському мосту. «Близько 22:20 пролунав такий вибух, що кішка вискочила з-під ковдри. Я вибіг на балкон і побачив палаючий дах павільйону. Там щось вибухало», — розповів мешканець будинку №2-В по вул. Північної Олександр Лелек.

Вранці дірява і обвуглена дах павільйону в 600 кв. метрів була видна з усіх кутів ринку. Вціліли тільки металеві прилавки. Подекуди валялися обгорілі каструлі, капуста і печені яблука. «У мене ковбаси та копченостей вигоріло на сто тисяч. А паспорт, гроші і документи я зберігала тут, зараз тільки дві гривні в сумці лежать. Сина в школу, а жити нема на що», — плаче підприємець Альона Клименкова.

Торговці кажуть, що згоріло товару на кілька десятків мільйонів. «Охоронці ринку пускати нас не хотіли хвилин сорок, вони були заспані і в капцях. А сьогодні он вже у формі ходять. Ми почали гасити в одинадцять вечора. А закінчили о восьмій ранку. Тут чотири гідранта, але два з них не працювали», — розповів нам один з рятувальників, гасивший вчора полум’я на ринку.

ВЕРСІЇ

Серед основних дві версії: перша — коротке замикання, можливо, від блискавки, друга — підпал. Останню версію активно обговорюють торговці, але керівництво її відкидає: «Про підпал і мови бути не може. На території чергує охорона з собаками, які підняли б гавкіт», — сказав заступник директора ринку Олександр Ходаковський. До речі, ринок уже горів у 2009 році. Офіційна причина — коротке замикання, але тоді торговці теж підозрювали підпал, оскільки якась фірма планувала побудувати на місці ринку ТРЦ. Голова Оболонського району Василь Антонов сказав нам, що ні про які землевідведення тут він не чув.

Що стосується блискавки, то в Держнс не виключають цього. «Версій багато, можливо, і блискавка. Коли вона потрапляє, то виводить з ладу всі навколо», — говорить начальник прес-служби столичного Держнс Світлана Водолага. Торговці кажуть, що перед пожежею блиснула блискавка і зникло світло в будинках. Хоча в «Київенерго» цього не підтверджують — електрику відключили після сигналу про пожежу.