Всі будинки в Києві утеплять через … 80 років?

Менше ніж через місяць офіційно розпочнеться опалювальний сезон. Комунальники запевняли, що почали готуватися до неї ще весною, мовляв, треба все перевірити, десь щось поміняти. Але така картина повторюється з року в рік, а багато столичні будинки все одно підключаються до теплопостачання із запізненням. Городяни перестали чекати милості від Жеків і самі утеплюють свої квартири зовні.

Інтернет-видання “ГолосUA” вирішив розібратися: виділяє мерія кошти на утеплення будинків і наскільки це впливає на енергозбереження будівель?

ЗА ЧОТИРИ РОКИ – ЖОДНИХ ЗРУШЕНЬ

Тема утеплення будинків зазвучала ще в 2008 році, коли за бюджетні гроші були «закутані» кілька житлових будинків. Тодішній перший заступник мера Анатолій Голубченко, який курирує ЖКГ, сам визнавав, що з подібним нововведенням будинки споживають значно менше теплоенергії. Ще чиновник обіцяв утеплити всі будинки, де це необхідно.

Отже, минуло 4 роки. Багатоповерхівок з «шубами» стало значно більше, але платять за ці роботи самі мешканці квартир. За словами члена комісії Київради з питань ЖКГ Олександра Клюса, в останні роки житлово-комунальне господарство столиці дуже слабо фінансується, а про утеплення будинків навіть не йдеться.

«У цьому році на ЖКГ Києва виділили 51 млн грн – це практично нічого, – повідомив ГолосUA Олександр Клюс. – А борги за виконані роботи у минулі роки становлять 52 млн грн. Навіть при Черновецькому на цю сферу виділялося набагато більше коштів».

Втім, у міській адміністрації навіть не заперечують, що програми з утеплення житлових будинків не було кілька років – це задоволення дороге. «Перед “Євро-2012” зроблений ремонт фасадів у деяких житлових будинках в центрі Києва, але без утеплення. Просто була фарбування, побілка і штукатурка, – розповів перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак. – На наступний рік займемося утепленням фасадів. Але поки не знаю, скільки на це піде грошей, будемо формувати бюджет на наступний рік і потім подивимося».

ТЕПЛОВИЙ БАЛАНС ПОРУШЕНИЙ

У той же час Олександр Клюс вважає, що утеплення фасадів житлових будинків потрібно робити за рахунок субвенцій з держбюджету, оскільки самі кияни такі дорогі роботи не в змозі оплатити. Але ось, скільки закладуть бюджетних грошей на «кожушки» для будинків, – член комісії ЖКГ навіть не припускає.

«У нас дуже багато закладають коштів, але практично нічого не виконується, – каже Клюс. – Навіть якщо якісь роботи у тій же сфері житлового господарства зроблені, акти виконаних робіт не підписуються у зв’язку з тим, що немає грошей в бюджеті. Думаю, що якщо в наступному році і будуть проводити утеплення будинків, то дуже мало».

А в КМДА, не соромлячись, натякають на те, що не відмовилися б від допомоги населення. «Добре, якщо люди готові приймати участь в утепленні будинків і вносити свою частину коштів, – каже Олександр Мазурчак. – Кращий варіант, коли створено Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків і воно готове дати 20% на утеплення стін, а ми – 80%, що залишилися. Це, звичайно, прискорило б роботи».

Але, на думку фахівців, лише утеплення зовнішніх стін будинку не допоможе в повній мірі «зігріти» квартири городян, та ще й зекономити на теплопостачанні. «Є таке поняття як тепловий баланс в будинку. Тобто навіть якщо утеплити фасад, але не утеплити дах, то верхні поверхи все одно будуть замерзати взимку, – роз’яснив “ГолосUA” координатор проектів з енергозбереження Фундації українсько-польської співпраці Pauci В’ячеслав Гусєв. – Утеплення фасадів – це один з останніх етапів у модернізації будинку. Спочатку потрібно замінити вікна, двері, ліквідувати всі щілини, заізолювати труби в підвалах».

БЕЗ ЛІЧИЛЬНИКА «ОДЯГАТИСЯ» БЕЗГЛУЗДО

Крім цього, зазначає В’ячеслав Гусєв, спочатку слід зробити енергоаудит будинку. Тобто дізнатися, скільки весь будинок споживає тепла. Такі роботи коштують до 10 тис. грн. «А взагалі треба ставити лічильник тепла на весь будинок, щоб економити на теплопостачання. Грубо кажучи, якщо немає лічильника, то і сама утеплення нікому не потрібно, тому що теплоносій буде подаватися в будинок без всякого обліку. Утеплення фасадів, труб в підвалі і дахів – у комплексі дозволяє зменшити в 2 рази енергоспоживання в будівлі», – говорить експерт.

Зазначимо, що в останні роки в Києві з’явилося дуже багато компаній, що займаються утепленням фасадів будинків. Ми подзвонили в одну з таких, щоб з’ясувати, скільки коштують подібні роботи. За легендою, у нас ОСББ і ми хочемо повністю утеплити 10-поверховий будинок на 3 під’їзди. «Все буде залежати від товщини утеплювача, але, в середньому, 1 кв. метр обійдеться в 180 грн. У цю вартість вже все входить: матеріал, висотні роботи та фарбування самого фасаду, – розповів нам менеджер компанії. – В такому будинку, як у вас, потрібно буде утеплити приблизно 4 тис. кв. м – бічні і зовнішні стіни квартир».

У свою чергу В’ячеслав Гусєв говорить, що потрібно утеплювати всі без винятку квартири, а не частково, як це роблять самі кияни.

«На стику, там, де поверхня утеплена, і там, де немає, різниця температур становить 40-50 градусів, особливо в спеку та сильний холод, – зазначає експерт. – Для залізобетонних і цегляних будинків через 5-8 років таке часткове утеплення може мати досить серйозні наслідки. Підуть тріщини, потім вони почнуть розширюватися, як наслідок – корозія залізобетону і деформація самих конструкцій».

ЦІКАВО

Скільки потрібно грошей, щоб утеплити фасади столичних будинків

*180 грн – середня вартість утеплення 1 кв. м площі;
*720 тис. грн – ціна утеплення одного будинку;
*8, 28 млрд грн потрібно на утеплення фасадів усіх житлових будинків міста;
*82 року – знадобиться, щоб обшити «шубами» всі вдома (якщо в рік на такі потреби мерія буде виділяти хоча б 100 млн грн).

* При підрахунках використовувався 10-поверховий будинок на 3 під’їзди. Його ми взяли, як середньостатистичний, адже утеплювати потрібно і будинки вище 16 поверхів. Всього в Києві – 11, 5 тис. будинків.