Восени на українців очікує інфляція

Експерти вважають, що зростання індексу споживчих цін в Україні почнеться восени поточного року. В даний час інфляція з початку року знаходиться на рівні 0,2%, що свідчить про те, що навіть при зростанні інфляції її абсолютні значення не двозначними.

Про це повідомляє інформаційно-аналітичний портал Inpress.ua.

За словами керівника аналітичного підрозділу групи «Інвестиційний Капітал Україна» Олександра Вальчишена, попит на продукцію ключових експортно орієнтованих галузей України продовжує падати, внутрішній попит залишається слабким. «Статистика зайнятості населення говорить про те, що кількість зайнятих в економіці України досі не повернулося до рівня докризових 2007-2008 років, і якщо враховувати інформацію по всіх секторах економіки, продовжує скорочуватися. Таким чином, в Україні низькі показники інфляції не є підтвердженням переходу на нову економіку, а свідченням катастрофічного стану економіки», – говорить експерт, передає УНІАН.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко прогнозує невелику дефляцію в липні і серпні, а у вересні – значне зростання цін. «По-перше, швидше за все, за рахунок фінансових векселів збільшиться кількість вільних грошей в обігу у бізнесу, а це буде сигналом до зростання виробництва і зростання заробітної плати. По-друге, традиційно наприкінці року робиться емісія гривні і максимально погашаються борги по бюджету, в тому числі і місцевим бюджетам. Все це і буде стимулювати інфляцію в кінці року», – вважає експерт.

За прогнозами аналітиків «Першого українського міжнародного банку», споживча інфляція в 2013 році складе 0,9%, а ціни виробників промпродукції зростуть на 7,5%.

Нагадаємо, що інфляція в Україні в червні 2013 року порівняно з травнем становив 0%, у річному вираженні (проти липня 2012 року) зафіксована дефляція у розмірі 0,1%, з початку 2013 року (червень 2013 року до грудня 2012 року) інфляція склала 0,2%. Зазначимо, що 2012 рік Україна завершила з дефляцією 0,2%, при цьому зниження споживчих цін за підсумками року було зафіксовано вперше з 2002 року.

За даними Держстату, ціни на продукти харчування і безалкогольні напої в червні знизилися на 0,1%, на одяг і взуття – знизилися на 0,2%, на житлово-комунальні послуги – не змінилися, на послуги, пов’язані з охороною здоров’я, – підвищилися на 0,2%, на освіту – підвищилися на 0,4%.

У 2013 році Кабінет Міністрів прогнозує інфляцію 4,8%, тоді як за прогнозами МВФ, інфляція в поточному році очікується на рівні 5,9%. Світовий банк в 2013 році очікує інфляцію в Україні на рівні 9,5% (7,4%), у 2014 році – 5,9% (7,1%).

Відзначимо, за словами міністра фінансів України Юрія Колобова, інфляція за підсумками 2013 року можлива за рахунок реформ, що проводяться урядом в енергетичному секторі. «Інфляція повинна бути, ми не бачимо нічого поганого в тому, щоб інфляція була на рівні 4-5-7%. Ціни зростуть за рахунок реформи енергетичного сектору», – сказав міністр.

Як раніше повідомляв Inpress.ua, незалежний фінансовий експерт Анатолій Заїка констатував, що ситуація на споживчому ринку свідчить про стабільність цін і відповідно впливає і на рівень інфляції.

«Зараз є підстави стверджувати, що інфляційні очікування в Україні відсутні. Завдяки виваженій політиці Національного банку України забезпечено спокій на валютному готівковому ринку», – сказав він. Експерт відзначає, що в літній період, як показує практика, відбувається зниження цін на основні продукти харчування.

Слід зазначити, що відносна стабільність на валютному ринку та високі процентні ставки за гривневими депозитами на тлі низької інфляції мотивують вкладників віддавати гроші банкам на строкові рахунки в національній валюті. За останній рік (червень 2012 – травень 2013 року) банки залучили 603,4 млрд грн нових депозитів від населення, з яких майже 51,8% – у національній валюті. Обсяг нових депозитів фізичних осіб, залучених банківськими установами протягом травня, склав 47 млрд грн (на 8,5% більше, ніж за травень 2012 року).

Нагадаємо, що за словами експерта інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB в Україні Марії Сальникової, зниження облікової ставки НБУ призведе до зниження ставок по кредитах і депозитах. «На тлі низьких темпів зростання інфляції такий крок НБУ спрямований на стимулювання прискорення кредитування в країні», – говорить експерт.

Раніше керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький констатував стабілізацію гривні та цінової ситуації: «Я почав з того, що стабільна гривня у внутрішньому вимірі – це купівельна спроможність гривні або її рівень обміну на товари та послуги, тобто як ціни себе ведуть. Стабільна гривня – це гривня при низькій інфляції. Купівельна спроможність валюти не зазнає ерозії. Починаючи з травня 2011 року, щомісячне зростання цін – менше 0,5%. Ціни або взагалі не змінюються, або навіть дещо знижуються».