Власники хрущовок змушені знижувати ціни на квартири

Частка хрущовок і готельок в структурі продажів нерухомості економ-класу за останній рік знизилася з 60 % до 40 %.

Про це розповів віце-президент Асоціації професійних управляючих нерухомістю Анатолій Топал.

«Інтерес до житла низької якості стрімко падає», — стверджує він. З цим згоден і директор агентства нерухомості «Каштан 2000» Сергій Позняков. Він зазначає, що в січні-серпні нинішнього року кількість потенційних покупців, які відмовилися розглядати житло в хрущовках, зросла на 15 % порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Співрозмовник видання пояснює, що в останні п’ять років більшість клієнтів агентства орієнтувалися на покупку житла в хрущовках.

«Різка зміна споживчих переваг спостерігається вперше з початку кризи», — говорить фахівець із нерухомості Ярослав Цуканов.

Хрущовки стали дорогими

Різниця в ціні між житлом в хрущовці і в будинку з поліпшеним плануванням незначна і складає максимум $ 10 тис., каже Топал.

Наприклад, однокімнатна хрущовка на вул. Сім’ї Хохлових в районі станції метро «Дорогожичі» коштує $ 60-62 тис. Така ж квартира площею 35 кв. м у будинку, побудованому в 80?х роках минулого століття, продається за $ 65-67 тис.

«Суму в $ 5-7 тис. сім’я може зібрати за два роки», — упевнений співрозмовник «Капіталу».

Ціни на бюджетне житло практично не змінювалися протягом останніх двох років, стверджує Цуканов. За його словами, квартири в будинках пізнішої споруди за цей же період подешевшали на 20-25 %. «Вони користувалися набагато меншим попитом, тому їх власники охоче йшли на поступки», — додає ріелтор.

Якість хрущовок з кожним роком погіршується, тому покупцям квартир в таких будинках необхідно вкласти кошти у капітальний ремонт кімнат, повністю міняти комунікації, електрика, говорить директор компанії «Олімп-Консалтинг» Андрій Гусельников.

«З кожним роком витрати на експлуатацію таких будинків ростуть», — підкреслює він.

Кілька років тому деякі люди купували хрущовки в надії, що їх будинки потраплять під програму реконструкції житлового фонду.

«Ці будинки мали знести, а власникам квартир надати квартири більшої площі в новобудовах», — розповідає Цуканов. І додає: ця програма так і не була впроваджена, що також призвело до падіння інтересу до хрущовок.

Житло буде дешевшати

Вартість житла в хрущовках знизиться в найближчі півроку, вважає президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

«Ми припускаємо, що квартири подешевшають на 15 %», — говорить він. Гусельников додає, що ця тенденція спостерігається вже зараз: «З початку цього року неякісне житло подешевшало на 3-5 %».

Зниження цін на квартири в хрущовках призведе до зростання попиту на цю категорію нерухомості, прогнозує Ярослав Цуканов.

«Понад 90 % покупців вибирають житло виходячи з його вартості», — вважає він. На думку експерта, це знову призведе до здешевлення квартир у більш якісних проектах.