Власників землі обкладуть додатковими податками


У ініціативи Партії регіонів щодо введення однопроцентного збору за користування землею сільськогосподарського призначення знайшовся прихильник в особі почесного президента компанії “Агромарс” Євгена Сігала. Він, як член фракції Партії регіонів, запропонував аналогічний збір, ставка якого може скласти 2% від нормативної оцінки землі. Це дозволить селам отримати для свого розвитку до 6,5 млрд грн на рік. Депутати поки що готові підтримати менший збір, щоб не спровокувати різке зростання собівартості сільгосппродукції.

У п’ятницю був оприлюднений текст законопроекту N10209 із змінами до Податкового кодексу, що передбачає введення однопроцентного збору для власників і орендарів земель сільськогосподарського призначення. Його автор народний депутат Євген Сігал (Партія регіонів) пропонує аграріям перераховувати до бюджетів розвитку сільських рад частину нормативної оцінки землі рівними частинами — за кожен календарний місяць протягом 30 днів. Аналогічну схему місяць тому запропонував глава парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Григорій Калетник (Партія регіонів), щоб збільшити доходи місцевих бюджетів на 3,5-4,5 млрд грн. Пан Сігал оцінив суму передбачуваних відрахувань в 3-4 млрд грн. “Вони потрібні для вирішення елементарних проблем населених пунктів — благоустрою територій, ремонту доріг та об’єктів інфраструктури, освітлення вулиць”,— пояснив депутат.

Вчора Євген Сигал заявив, що протягом найближчого тижня замість цього він подасть новий законопроект, що передбачає збільшену удвічі ставку. Двовідсотковий збір дозволить збільшити доходи бюджетів на 6,5 млрд грн на рік, підрахував він. “У своїй масі депутати в Раді хто? Такі ж бізнесмени, як і я, і їм доведеться платити збір з власної кишені. Якщо вони будуть думати тільки про себе, то провалять законопроект”,— пояснює пан Сігал.

Експерт із земельних питань Української аграрної конфедерації Олександр Поліводський наголошує, що розширення переліку податків і зборів суперечить Податковому кодексу. “Адже наповнювати бюджети можна дуже просто, створюючи умови для інвесторів, гарантуючи право власності і забезпечуючи дотримання стабільного податкового законодавства”,— упевнений він.

Парламентарії мають намір підтримати законопроект, але з меншим податковим навантаженням — 1%. За словами заступника глави комітету Верховної ради з питань агарної політики Валерія Бевзенка (Партія регіонів), комітет уже схвалив ініціативу пана Калетника, тому швидше за все сесійний зал підтримає саме його документ. “1% — це те, з чого потрібно починати, ніколи не потрібно йти великими стрибками,— переконаний пан Бевзенко.— Нормативна оцінка ріллі і так сильно завищена, що призводить до збільшення собівартості сільгосппродукції і не може не позначитися на відпускних цінах. Введення додаткового податкового навантаження також може стати чинником підвищення цін”.

Заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Євген Царьков (КПУ) вважає, що збір у розмірі 1% більшою мірою зіграє контрольну, а не фіскальну функцію, адже зараз 22% всіх земель знаходяться “в тіні”. “Мені відомі випадки, коли підприємство з оборотом в 75 млн євро використовує землю, але при цьому ніде не фігурує — податки не платить, працівникам дає копійки”,— говорить пан Царьков. Голова комітету з питань бюджетної політики Валерій Баранов (Народна партія) впевнений, що чим вище ставка, тим краще для аграріїв. “Я проїхав за тиждень 16 сільрад: ситуація катастрофічна — село вимирає, соціальна система не працює. Але щоб вводити якісь ставки, потрібно все правильно підрахувати”,— резюмує депутат.