Вітчизняний ринок нерухомості програв Євро-2012, – експерти

Євро-2012 завершився повним провалом для українського ринку нерухомості. Чемпіонат, всупереч очікуванням, не вплинув навіть на сегмент подобової оренди житла.

Залишилися ні з чим

За оцінками аналітиків, Євро-2012 нічого не принесло нашій країні, крім позитивних емоцій. З позиції економіки Україна від проведення чемпіонату нічого не виграла. “Євро – це однозначно плюс в соціальній сфері, хороші емоції, гарний відпочинок для населення. З точки зору економіки – це повний провал”, – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Заробити на чемпіонаті вдалося лише окремими напрямами бізнесу, зокрема, “пивним” компаніям і фаст-фуду, а також транспортній сфері. Ці доходи – крапля в морі порівняно з витратами, які понесла Україні на інфраструктуру і підготовку до чемпіонату. Нагадаємо, на програму підготовки до Євро-2012 Україна з 2008р. витратила 47 млрд. грн. з Держбюджету. Доходи ж від проведення чемпіонату, за попередніми даними, оцінюються в $500 -700 млн.

“Переможеним однозначно залишився ринок нерухомості“, – зазначає президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Сергій Злидень.

Як констатують аналітики, проведення Євро-2012 ніяк не вплинуло ні на попит, ні на цінову політику продажів на вторинному ринку нерухомості. Надії українців заробити на оренді квартир та інших місцях розміщення для іноземців також не виправдалися.

За оцінками експертів ринку, під час Євро-2012 заповнюваність знімних квартир склала не більше 50%, готелів – 30-40%. Так, Харків взагалі нічого не заробив на оренді житла – вболівальники повністю проігнорували такі місця розміщення, як знімні квартири.

У всіх приймаючих містах європейці віддавали переваги наметовим містечкам і хостелів, де ціни на проживання становили 20-50 євро на добу.

Причини провалу

На думку Олександра Охріменка, орендодавці та ріелтори не змогли заробити із-за завищених цін на орендоване житло. За даними агентств нерухомості, в Києві, Харкові, Донецьку та Львові ціни на добову оренду квартир під Євро-2012 зросли в 2 рази, і в середньому становили від $100 до $200 в добу.

“Оренда виявилася дуже дорогою. Українці не дуже добре розуміли, що таке туристи на Євро. Вболівальники – це люди, яких цікавить дуже дешева оренда, житло, де можна просто переночувати. Природно, що всі спроби здачі дорогих апартаментів, провалилися”, – вважає Олександр Охріменко.

Причина навіть не у ціновій політиці, а у відсутності попиту, як такого, у свою чергу, зазначає Сергій Злидень. В Україну приїхало значно менше туристів, ніж очікувалося, тому здавати квартири було просто нікому. А пропозицій житла в оренду було достатньо в самих різних цінових категорія. Наприклад, у спальних районах Києва, буквально в трьох станціях метро від центру, вартість квартир залишилася на тому ж рівні, на якому була до чемпіонату.

“Не можна сказати, що у нас ринок був поганий або ціни високі. Головне, що не було туристів в потрібній кількості… В Києві з європейців були практично одні шведи”, – говорить Сергій Злидень.

Крім того, українські орендодавці не змогли себе достатньою мірою прорекламувати, і донести інформацію про свої пропозиції до іноземців, вважає керівник комітету аналітики та статистики Ліги експертів України Андрій Гусельников.

“Євро-2012 просто пройшла повз орендодавців. Щоб іноземець приїхав і оселився в квартирі, потрібно, як мінімум, розуміти, яка комунікація буде, звідки він візьме інформацію. Саме поняття промоушену сегмента подобової оренди для іноземців у нас відсутня. Ті, хто планував заробити шалені гроші на Євро, однозначно ніхто нічого не заробив”, – пояснює експерт.

Кримський феномен

Слабкою втіхою за підсумками Євро-2012 для ринку нерухомості став хіба що небувалий для червня ажіотажний попит і зростання цін на оренду квартир в Криму. За даними експертів, в минулому місяці автономію відвідало на 20-30% більше туристів порівняно з аналогічним періодом минулого року в зв’язку з тим, що багато жителів Києва, Донецька, Харкова та Львова віддали перевагу на час проведення чемпіонату виїхати з своїх міст. В результаті, вартість квартир в кінці червня фактично наблизилася до цін на житло в період основного сезону (липня-серпня).

“На кримському ринку нерухомості було дуже багато роботи. Так що, немає лиха без добра”, – резюмував Сергій Злидень.