Вільні офіси в Києві будуть заповнюватися ще 3 роки, – експерт


У 2012 році в Києві було введено в експлуатацію 190 тис. кв. м нових офісних площ, що при нинішньому рівні «поглинання» ринком (90 тис. кв. м на рік) становить дворічний «запас» офісної нерухомості.
Про це розповів Віталій Бойко, керуючий партнер компанії UTG, додавши, що при цьому на ринку ще до 2012 року існував 1,5-річний запас офісних площ.
«Тому я вважаю, що ринок офісної нерухомості Києва дуже перенасичений. І, незважаючи на тривалу стійкість до кризових явищ, це вже позначається на заповнюваності, вона досить низька. Частка вільних площ – близько 19%, а це навіть більше, ніж у період кризи, коли багато іноземних компаній згорнули тут свій бізнес і з’їхали з офісів (тоді частка вільних приміщень становила 16%)», – розповів експерт.
Перенасиченість на ринку, за його словами, вплинула і на ціну. Так, орендні ставки в 2012 році «просіли» на 10-15%.
«Хоча насправді реальні поступки, які отримують орендарі від власників приміщень при підписанні договорів – набагато більше, але відображаються вони не обумовленої орендної ставки, а, наприклад, у стані приміщення, яке тепер без нормального ремонту скласти практично неможливо», – зазначив Віталій Бойко.