Війни на ринку оцінки нерухомості тривають

Війна на ринку оцінки триває: після виборів українці вже не зможуть купувати і продавати нерухомість та авто не поділившись з «тендерною мафією».

Окремі представники влади поспішають під шумок підготовки до парламентських виборів повністю захопити ринок незалежної оцінки України і виставити українцям захмарний прейскурант на послуги. Це зробить звичайні процедури купівлі-продажу нерухомості незручними і дуже дорогими.

Найближчим часом вартість послуг на обов’язкову оцінку таки може злетіти в десятки разів. Група чиновників, які раніше успішно «робили бізнес» в тендерній палаті України, тепер вирішили заробити на простих громадянах завдяки оцінці.

– На сьогоднішній день, незважаючи на неодноразові письмові звернення Українського товариства оцінювачів України, інших громадських організацій і понад 800 незалежних оцінювачів до перших осіб країни, ведуться наполегливі спроби монополізувати цей ринок, – розповідає представник українських оцінювачів, заслужений оцінювач України Олексій Амфітеатров. – Якщо це допустити, то при будь-якій угоді, будь то купівля авто чи квартири, громадянам України доведеться викладати за послуги обов’язкової оцінки просто космічні суми. Компанії, що належать приватним особам з єдиним call-центром, можуть виставити замовнику абсолютно довільну нерегульовану ринковими відносинами ціну за проведення оцінки майна громадян. А через відсутність нормальної конкуренції людині доведеться платити, адже, відповідно до Податкового кодексу України, висновок оцінювача при проведенні низки угод обов’язково. Дана система, закладена в законах, спрощує виникнення корупційних схем і робить непрозору схему надходжень до держбюджету, від якого залежать

Крім того, монопольна контора, швидше за все, не буде мати регіональних представництв, тому українцям доведеться їздити з областей до столиці або ж пересилати всі необхідні документи по електронній пошті або факсом. Це зробить процедуру практично недоступною для більшості громадян. Так, наприклад, українська глибинка навряд чи похвалиться вільним виходом в мережу.

Нагадаємо, що в червні 2012 року групою зацікавлених парламентаріїв, серед яких один з батьків тендерної палати України, народний депутат Антон Яценко, були введені законодавчі нововведення, згідно з яким оцінку для цілей оподаткування (купівля/продаж нерухомості, автотранспорту) можуть проводити тільки фахівці, що мають сертифікат на виключний вид діяльності. На світло ініціювали появу нового окремого напрямку — оцінки нерухомості та земельних ділянок для цілей оподаткування, а також оцінки літальних апаратів та суден. Біда тільки в тому, що спритні чиновники дали право працювати тільки обраним 40 оцінювачам (з 9000 ліцензованих експертів), які повинні були працювати тільки на певних конкретних осіб.

Природно, що громадськість висловила невдоволення, а оцінювачі звернулися до президента і прем’єр-міністра України. Учасники ринку висловлювали побоювання, що 12 сертифікованих оціночних фірм належать одному і тому ж власнику, а саме панові Яценко, виходячи з однієї дати реєстрації, умов роботи для оцінювачів-рабів і навіть наповнення сайтів. Навіть ліцензії на проведення робіт від Держкомзему отримані одним числом усіма 12 фірмами. Зважаючи на те, що подібне нововведення відразу посилило корупцію на ринку і початок розоряти громадян, Микола Азаров дав розпорядження Фонду держмайна України і Мін’юсту скасувати накази щодо оцінки вартості нерухомості фізичних осіб.

– На засіданні Кабінету міністрів України ми обговорювали питання оцінювачів нерухомості, – заявив прем’єр-міністр України Микола Азаров. – Питання для суспільства виявилося резонансним.

Проте втручання прем’єра, на жаль, ні до чого не призвело. Пан Яценко, який вже зареєструвався кандидатом в народні депутати по 200-му виборчому окрузі Черкаській області з центром в Умані, продовжив полювання на українських оцінювачів, а, відповідно, на гроші платників податків. Нардеп знову намагається протидіяти змінам до законів запропонованим урядом і не полінувався розіслати понад 1000 (!) депутатських звернень на адресу центрального апарату і всіх регіональних підрозділів Фонду держмайна та Держземагентства під приводом нібито «з’ясування достовірності відомостей» брехливих статей в інтернеті. У своїх зверненнях Яценко вимагає надати йому копії всіх документів про роботу зазначених центральних органів виконавчої влади, а також запитує дані по роботі великої групи учасників ринку оцінки та підприємств, в яких вони працюють. Крім того, Яценко направив запити в усі регіональні відділення МВС України та представництва СБУ.

Таким чином, Яценко за рахунок платників податків руками силових структур розчищає поле для свого нового «бізнес-проекту». За попередніми даними, фірм буде вже не 12, а близько 100, але суті це не міняє – всі грошові потоки підуть в одну кишеню.

Викликає занепокоєння той факт, що прості громадяни повинні за свій рахунок утримувати свої сім’ї, а сім’ю конкретного депутата, у якій закінчилися гроші тендерної палати, а «бентлі» вимагає бензину. Якщо жадібні чиновники не підкоряються прем’єр-міністру країни перед виборами, то після виборів українців чекає відвертий грабіж на, так званих, «законних» підставах.