Відкриваючи депозитний рахунок у банку, ви обкрадає самі себе – експерт

Вкладаючи гроші на депозит в банку, вкладники ніколи не знають на кредитування яких проектів підуть їхні гроші.

Сьогодні процес розміщення грошей на депозит в українських банках нагадує лотерею. По-перше, клієнти банків не знають, куди будуть вкладені їхні гроші, а точніше, які проекти будуть кредитовані банком. Банк, користуючись цим, може реалізовувати будь-які проекти: наприклад, банк може видати гроші на будівництво космодрому для марсіан. Як Ви думаєте, кредит, виданий на такі цілі, окупиться? Правильно – ні, а отже, знаючи про те, куди банк збирається вкласти гроші, і на які цілі, вкладник не поніс туди свої гроші.

Сьогодні отримати інформацію від банку про те, куди він збирається вкладати гроші, практично не реально. Ви скажете, що всім про це знати не обов’язково. Правильно, але наприклад, в США є спеціальні фінансові аналітики, які знають, на що банк буде витрачати гроші вкладників, і саме вони допомагають людям вибирати банки для інвестицій. Проте в нашій країні банки не надають інформації навіть професійним учасникам ринку, і тому будь-які прогнози щодо банків є гаданням на кавовій гущі, звичайно якщо аналітик не має доступу до правління банку. Проте на практиці в Україні достовірно дізнатися про те, куди банк вкладав гроші можна тільки після його банкрутства.

По-друге, клієнти банку ризикують не отримати свої заощадження в строк. Мораторій на дострокове розірвання договорів вкладу, що діє на території України неабияк затягнувся. В епоху кризи головним критерієм для вкладника є доступність його накопичень, оскільки будь-які незаплановані витрати, такі як хвороба родича і судові витрати, вимагають негайного доступу до грошей, а зробити це в Україні на жаль неможливо. Сьогодні є тисячі прикладів того, коли банки не повертали грошей людям, які перебували у найбільш скрутних положеннях.

У приватних бесідах фінансисти радять тримати вдома готівку з розрахунку одного-двох річних бюджетів сім’ї, оскільки готівкові гроші в епоху кризи набагато надійніше будь-якої кредитної картки самого великого банку.

По-третє, в Україні все чіткіше простежується тотальний змова проти потенційних вкладників банків. Він полягає в тому, що банкіри і їхні господарі знають, що на руках у населення знаходиться від 30 до 50 мільярдів доларів США. Бажання витягнути ці гроші у людей велике. Банкіри на всіх рівнях закликають громадян проявляти свідомість, розміщувати гроші в банках і робити це обов’язково в національній валюті. При цьому вони скромно замовчують, що гроші радше всього підуть на підтримку ліквідності банку, а кажучи по-простому, на виплату депозитів тим, хто поклав їх туди раніше Вас. При цьому немає жодної гарантії, що Ви заберете свої гроші з цього банку через рік, оскільки механізми контролю за Вашими грошима у банку відсутні, а вкладники, які забрали свої гроші з банку, їх туди не зазнають і ось чому…

Сьогодні економічно невигідно тримати гроші на депозиті в банку.

У період кризи люди не схильні до накопичення, а швидше навіть навпаки схильні вилучати накопичене, щоб пережити важкі часи. Реальне безробіття в Україні скоро досягне 45-50%. Адже хіба можна назвати працюючим людини, у якого борг по заробітній платі становить 3-6 місяців або виплати йдуть у розмірі 50% від окладу. Більш того, немає ніякої фінансової вигоди від розміщення грошей на депозит в банку, ні в одній валюті, більше того, відсотки по вкладах не перекривають навіть інфляції.

На жаль, інфляція в Україні давно вийшла за рамки так званої офіційної статистичної цифри. Особисто я не знаю, де люди з Міністерства статистики купують продукти, щоб говорити, що інфляція в 2011 році буде 9%. Особисто я, пройшовшись по магазинах і підрахувавши рівень подорожчання товарів, прийшов до висновку, що до першого червня інфляція на деякі товари народного споживання буде перевищувати 30% рубіж. І це тільки продукти харчування, а якщо згадати про те, як подорожчала електроніка або машини економ-класу 2010 року випуску, стане ясно, що якщо гроші не приносять Вам більше 60% в рік, то значить, Ви значно втрачаєте в їх купівельної спроможності, розмістивши їх на депозит в банк під 17 – 20 % річних.

Але є ще й інфляційні ризики. Наприклад, якщо Ви поклали в червні місяці 2008 року в банк на депозит 4 500 гривень (еквівалент 1000 у. е.) під 17% річних (найвища ставка, яка була на той момент), то в червні 2009 ви отримаєте 765 гривень відсотків, та з урахуванням основної суми вкладу на руках у Вас буде 5 265 гривень. Якщо б Ви в червні місяці 2008 року послухали Лупоносова А. В. і купили долари, а потім просто поклали їх до себе під подушку, то через рік Ви б з подивом помітили, що Ваші долари принесли Вам 56,25% річних. Та просто лежачи під подушкою, Ваші долари перетворилися на 8 000 гривень, і принесли 56,25 % річних. І це при тому, що реальний курс долара в Україні вже має бути 15 гривень за долар, однак наш уряд застосував силові важелі і долар став біля нас зупинився на позначці в 7,91 гривні за долар, при цьому 1 літр бензину коштує вже 8,40, а товари доражают зі швидкістю звуку.

Якщо б я перевів свої 4 500 гривень в долари і поклав ці гроші в банк «Надра» (будь-проблемний банк), під 12% річних (саме стільки давали в 2008 році), то швидше за все 56,25% прибутковості отримав би банк, я б сидів із заблокованим депозитом, але з почуттям виконаного обов’язку. Я ж грав у рулетку, під назвою депозит в банку і навіть міг заробити 12% річних.

Одним словом, як не крути, але сьогодні розміщення грошей у банку не вигідно ні в економічному аспекті, ні в психологічному. Відсоток по депозиту в банку не компенсує навіть інфляції, не кажучи про інші ризики, таких як можливе банкрутство банку або затримка виплати по закінченні строку депозиту.

А чи є альтернативи?

Якщо у Вас на руках сума, яка не перевищує річного бюджету Вашої родини, тримайте її будинку, ціліше буде, і ще не раз скажіть мені спасибі, дістаючи з заповітної панчохи сотню іншу доларів на непередбачені витрати.

Якщо у Вас є значна сума грошей, якої вистачить на омріяну покупку, то сміливо купуйте. У період кризи ціни падають. Наприклад: вже сьогодні можна придбати квартиру за 50% від її ціни в 2008 році. Теж стосується послуг з ремонту квартири або купівлі меблів. Одним словом, чим більше вільних грошей у Вас зараз, тим більше товарів можна купити сьогодні за більш низькими цінами. Однак пік кризи ще не минув, і процес здешевлення буде продовжуватися.

І найкраще, це відкриття власної справи. Робоча сила готова працювати за копійки, великі підприємства стоять без замовлень, а от дрібний бізнес має всі шанси на успіх. `

У будь-якому випадку якщо хочете витратити свої гроші самі, робіть це! Зараз саме час це робити! А якщо хочете, щоб Ваші гроші витратили за Вас банкіри, йдіть і відкривайте депозитний рахунок у банк під 17% річних. Може бути, їх Вам повернуть навіть через рік, але як показує практика, домашній панчоху теж може давати 59% прибутку, то навіщо тоді потрібен банк?