Велике поглинання, або Європейські банки вирішили продатися

Торік сім банків з іноземним капіталом пішли з українського ринку або до мінімуму скоротили присутність на ньому. Клієнтам банків обіцяють, вони не мають відчути різниці від зміни власників

Багато українців, які торік, наприклад, відкривали депозит у європейському банку, точніше з європейськими інвестиціями, сьогодні можуть виявитися уже клієнтами фінустанови з російським чи українським капіталом.

Після активного освоєння українського ринку в докризовий період, до 2007 року, уже принаймні два останні роки в країні продовжується процес переділу банківського “пирога”. Переважно з гри виходять банки з європейським капіталом, шляхом продажу свого портфеля.

Продовження початого

Загалом процес виходу і злиття банків розпочався ще з 2011 року. Тоді “Донгорбанк” приєднався до ПУМБ. Swedbank і перестав займатися роздробом, “Укрсоцбанк” перейменувався в UniCredit – хоча в Україні вже є ПАТ “УніКредіт Банк”.

У 2012 році ця тенденція посилилася. Банки не тільки ідуть з ринку, а й укрупнюються. Цей процес називають централізацією.

– В цілому, в банківській системі продовжується централізація на рівні головних банків, – каже начальник управління Нацбанку у Вінницькій області Анатолій Педоренко. – Якщо на початку 2012 року у нас функціонували дев’ять балансових філій, то на кінець року – сім. А до кризи у нас було 42 філії.

Стагнація економіки і конкуренція з місцевими установами разом з проблемами в Єврозоні змушують західні банківські групи шукати способи покинути ринок.

Втім, справедливості ради, слід відзначити, що жорсткі вимоги Європейського центробанку спонукають нерезидентів йти не тільки з українського ринку, але і з ринків країн СНД, регіону Середньої Азії, Північної Африки.

У 2012 році сім банків з іноземним капіталом пішли або до мінімуму скоротили свою присутність в Україні, а інші зайнялися чищенням своїх кредитних портфелів. Однак піти можуть не всі бажаючі – при нинішньому дефіциті покупців і ціні банківських активів багато з них будуть змушені залишитися.

Підсумки 2012

Наприкінці минулого – початку цього року бізнесмен і голова спостережної ради “Дельта Банку” (фінансист, за версією журналу “Фокус”, в 2008 році посів 64 місце в ТОП-130 вітчизняних товстосумів, тоді його статок складав – 410 мільйонів доларів) Микола Лагун оголосив про купівлю 100% акцій “Кредитпромбанку” всього за $1. Вже через півроку він планує почати об’єднання установи з “Дельта Банком”, у капітал якого перед цим вкладуть $200 млн. Міноритарні акціонери банку ще не підписали угоду, очікуючи, що покупець поверне хоча б частину від $400 млн, вкладених у “Кредитпромбанк”.

Найбільшими акціонерами банку на 1 липня були кіпрська Kaluoma Holdings (47,78%), якою володіють 28 фінансових установ, у тому числі ЄБРР, а також кіпрська Fintest Holding (28,72%) та ірландська Homertron Trading (23,5%).

Раніше, бізнесмен і політик, колишній голова правління “УкрСиббанку”, і нинішній власник “Євробанку” і “Фідобанку” (раніше “СЕБ Банк” ) Олександр Одарич, купив австрійський “Ерсте банк”. Вартість угоди склала приблизно 83 мільйонів доларів.

– 20 грудня 2012 Erste Group підписала договір з власниками ПуАТ “Фідобанк “, групою компаній, підконтрольних Олександру Одаричу, про продаж свого українського дочірнього банку АТ “Ерсте Банк, – йдеться в повідомленні прес-служби банку.

Закрити операцію планують за півроку. До цього часу “Ерсте банк” залишиться частиною групи Erste. Надалі планується його злиття з “Фідобанком”.

Австрійській Erste Group знадобилося шість років, щоб розчаруватися в українському банківському бізнесі і знайти спосіб піти. Експерти пояснюють рішення іноземного інвестора тим, що йому набридло фінансувати збиткову вже четвертий рік поспіль українську “дочку”.

За словами Олександра Одарича, покупка “Ерсте банку” є частиною стратегії “Фідобанку” по створенню до 2017 року банківського холдингу, що входить в топ-20 ринку. Однак навіть нинішній розмір активів двох установ (сумарно 12770000000 грн) дозволяє їм зайняти 18-у позицію. Це всього на три сходинки вище, ніж поточна позиція “Ерсте банку”. Євробанк, що займає лише 94-е місце за активами, буде розвиватися окремо.

До речі, про “СЕБ банк”. Шведська SEB Group продала його Олександру Одаричу ще влітку 2012 року. Тепер він розвиває його як “Фідобанк”. SEB Group залишилася на ринку, але її “СЕБ Корпоративний Банк” не працює в роздробі.

Дві “дочки” французької групи Societe Generale – “ПроФін Банк” і компанія “ПростоФінанс” – продали “Альфа-банку” портфель кредитів на суму 700 млн грн. Перестав бути західним і “Фольксбанк”, оскільки австрійську групу Volksbank International викупив “Сбербанк Росії”. Тепер українська “дочка” групи буде об’єднана з “Дочірній банк Сбербанку Росії”. Серед найпомітніших угод року – також покупка банку “Форум” “Смарт-холдингом” Вадима Новинського. Колишній власник банку – німецький Commerzbank – вклав у нього за п’ять років близько $1 млрд і залишив Україну зі збитком.

Бажаючих більшає

За неофіційною інформацією, яку як завжди спростовують у самих банках, покинути Україну хоче чи не більшість іноземних банків.

В будь-якому випадку експерти кажуть, що клієнтам банків переживати не варто. По-перше, українські “дочки” в структурі іноземних банків – доволі малі. По-друге, іти з ринку хаосно: спалювати за собою мости, ніхто не буде, це буде цивілізований шлях.

І все-таки

Тим не менше, багато іноземних банків залишаться на українському ринку не тільки тому, що не знайдуть покупця.

– З точки зору рівня споживання – Україна є надзвичайно привабливою для іноземних банків. Потенціал країни залишився нерозкритим через кризу 2008 року, – каже виконуючий обов’язки голови правління “Банк Кіпру” Іван Кузовкін. – Думаю, з часом нас чекає нова хвиля інтересу до України з боку іноземних банків. Україна є відкритою економікою, оскільки обсяг її імпорту та експорту сумарно перевищують ВВП країни, що вимагає обслуговування її торгових і фінансових потоків міжнародними структурами.