Вчителям і лікарям обіцяють службове житло та безкоштовні кредити

У Верховній раді зареєстровано законопроект, що розширює перелік пільг для медиків і вчителів.

Документом, зокрема, пропонується віддавати їм у власність службове житло після 15 років роботи в державних лікарнях і школах і надавати безвідсоткові довгострокові кредити на купівлю машин. Представники парламентської більшості заявили, що не підтримають законопроект, а медики і вчителі просять виконувати вже існуючі закони і збільшити їм зарплату.

Також документ передбачає, що для медиків і фармацевтів, що працюють у сільській місцевості, введуть надбавку до зарплати у розмірі 30% від місячного окладу. Для педагогів така надбавка буде залежати від стажу роботи: понад 3 роки — 20%, понад 10 років — 30%, понад 20 років — 40%. Сільським вчителям пропонується щомісячна надбавка в розмірі 30%.

Один з авторів документа, народний депутат Дмитро Шлемко (БЮТ) вважає, що в державному бюджеті недостатньо коштів для забезпечення таких пільг. При цьому він підкреслив, що проект спеціально був зареєстрований перед парламентськими виборами, оскільки у такі періоди можна добитися результату”.

“Якщо парламентська більшість не підтримає законопроект, ми покажемо виборцям, що ті політсили, за які вони проголосували, не хочуть для них покращення життя вже сьогодні”,— заявив депутат.

У Міністерстві соціальної політики вважають, що законопроект повторює вже існуючі соціальні ініціативи.

“Уряд вже вжив заходів з фінансового заохочення медиків і вчителів. Наприклад, якщо педагоги їдуть працювати в село, то вони отримують в якості одноразової матеріальної допомоги в розмірі десяти мінімальних зарплат (з 1 липня мінімальна зарплата становить 1102 грн.— Ред.)”,— пояснив керівник прес-служби Мінсоцполітики Михайло Кухар.

Законопроект викликав невдоволення як представників парламентської більшості, так і медиків. Зокрема, голова парламентського комітету з питань соціальної політики і праці Василь Хара (Партія регіонів) заявив, що його комітет не підтримає цю ініціативу, оскільки фінансові ресурси бюджету обмежені. Однак якщо б подібний законопроект був підготовлений урядом, то, на думку пана Хари, його можна було б підтримати: “Кабмін прекрасно знає свої доходи, тому може без ризику планувати і видаткову частину”.

На думку медиків і педагогів, слід дотримуватися чинне законодавство і підвищити зарплату бюджетникам.
“Необхідно дотримуватися пункту закону, відповідно до якого оплата праці лікаря не може бути нижче середньої зарплати у промисловості”,— заявив президент Всеукраїнського товариства лікарів Олег Мусій.

За даними Держстату, середня зарплата у сфері охорони здоров’я становить 2047 грн, а в промисловості — 3352 грн. Мусія підтримує і заступник голови профспілки працівників освіти і науки Сергій Романюк. На його думку, додаткові пільги можуть сприяти зростанню корупції: “Жоден бюджет не витримає розширення списку пільг при заморожуванні зарплати. Тому в першу чергу потрібно підвищувати рівень оплати праці”.