Вчені: Через пять років Тадж Махал зруйнуватися

“Трагедія неминуча, якщо не буде вжито термінових заходів, щоб зупинити руйнування фундаменту”, – заявила ініціативна група вчених, яка звернулася в середу до громадськості Індії із закликом не допустити втрати цієї знаменитої архітектурної споруди.

Тадж Махал, об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, визнано найбільш відомою туристичною пам’яткою Індії, яку щорічно відвідують понад чотири мільйони чоловік. У 2007 році він увійшов до списку Нових семи чудес світу після опитування більш ніж 100 млн. чоловік.

Вік мавзолею, побудованого в пам’ять про дружини імператором Великих Моголів Шах-Джаханом, становить 358 років
“Тадж-Махал стоїть на краю річки Джамни, яка є невідривної частиною його архітектурного дизайну, – заявив професор Рам Нат, один з провідних наукових авторитетів у світі в галузі дослідження спадщини епохи моголів, що поєднує в собі елементи перського, індійського та ісламського архітектурних стилів. – Але колись потужна, повноводна Джамна в останні роки сильно обміліла і тепер всихає, а без неї не зможе вижити і Тадж-Махал – будівельники просто не закладали такої можливості у свої розрахунки”.

Дослідження показали, що в минулому році руйнування досягло критичної точки: почали з’являтися тріщини під самим куполом, навколо розташованої в центрі гробниці дружини імператора, Мумтаз-Махал, і відтоді рахунок життя мавзолею пішов навіть не на десятиліття, а на роки.

За словами вчених, ще одна грізна ознака наближення лиха – недавно виявлений і повільно наростаючий крен чотирьох мінаретів, розташованих по кутах мечеті-усипальниці. Така тенденція, як вони вважають, говорить про те, що до перших серйозних руйнувань сьомого дива світу залишилося, якщо негайно не взятися за справу, від двох до п’яти років.

Тривогу істориків і екологів поділяє законодавчі збори міста Агри, поблизу якого зведено пам’ятник вічної любові. “Пора переходити від констатації фактів до термінових військових дій проти руйнівних сил природи”, – заявив депутат парламенту Рамшанкар Катерия.

Однак, на його думку, в битві за Тадж-Махал перший наступ потрібно починати з порятунку Джамни, важка хвороба якої позначається не тільки на стані мавзолею, але й на повсякденному житті простих людей, що живуть на її берегах і з кожним роком зазнають все більших тяготи через її обміління.