Вартість житла в Україні формують хабарі чиновникам, – експерт

Якщо зіставити середній рівень доходів мешканців столиці і вартість житла, то ціни завищені приблизно на 15-20%.

Про це повідомила директор компанії Archproekt Ганна Іскіердо.

Проте фахівець зазначила, що завищені ціни на житло в Києві в більшості випадків виправдані.

«Адже варто забувати про витрати на будівництво житлових об’єктів, особливо неофіційних. Незважаючи на спрощення процедури отримання дозволів на будівництво, в кілька разів зросли і «неофіційні» платежі», – говорить Іскіердо.

За її словами, сьогодні в Україні для того, щоб побудувати що-небудь, треба набратися не тільки сміливості, але й терпіння, знань, а також зв’язків.

Іскіердо переконана, що сьогодні вартість житла формують хабарі чиновникам:

«У нашій країні всюди вимагають хабар. При цьому вимагають конкретні суми. Тобто побудувати будинок – привести техніку, будматеріали і будівельників – це півсправи, а от запроектувати, зібрати всі необхідні підписи, отримати дозвіл на будівництво, підключити до всіх комунікацій, ввести житловий об’єкт в експлуатацію – в кожному окремому випадку це різні цифри».

Експерт пояснює, що в цілому проблема недоступності житла в Україні з’явилася лише тоді, коли доходи більшості українців знизилися, і банки перестали видавати іпотеку. До цього квартири на первинному ринку розкуповували навіть у неякісних об’єктах.

«Достовірно невідомо, в яку суму обходиться сьогодні девелоперу будівництво того чи іншого об’єкта, наскільки конвертів йому доводиться залишити в кабінетах чиновників. Ні, це не виправдання. Але забудовник – така ж людина як і ми всі, він пропонує товар – і ваша справа купувати його чи ні», – коментує сформовану ситуацію Іскіердо.

Як приклад директор компанії Archproekt призвела США, де половина жителів країни живе в орендованих квартирах все своє життя. Американці не бачать в такому мешканні нічого поганого, проте знають, що якщо добре попрацювати, то можна здійснити будь-яку мрію, в тому числі і покупку власного будинку.

В Україні все по-іншому. Сьогодні українці стоять на порозі того, щоб зрозуміти, що час безкоштовного сиру пройшло і «безкоштовного» нічого вже не буде, відзначає експерт.

Іскіердо також зазначила, що станом на сьогодні вартість 1 квадратного метра житлової нерухомості в Україні дорівнює 4-м середнім зарплатам, тоді як, наприклад, у Німеччині цей показник складає 0,8 середньої зарплати за метр. У Росії 1 «квадрат» житла рівний 1,5 середньої зарплати.