Вартість оцінки житла може зрости

Держава не залишив спроб штучно монополізувати і перерозподілити ринок оцінки майна.

Такі висновки роблять експерти на підставі аналізу постанови Кабінету міністрів N231 від 4 березня 2013 р. «Деякі питання проведення оцінки з метою оподаткування, нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які проводяться згідно із законодавством».

Зокрема, можна очікувати скорочення суб’єктів оціночної діяльності та значного зростання вартості послуг, розповіли експерти та представники галузі.

На думку віце-президента Ліги експертів України андрій Гусельніков, яка набрала вчора чинності постанова N231 закладає основу для штучного збільшення ємності ринку оцінки. За його підрахунками, обсяг ринку може в два-сім разів, в межах 400 млн – 1,5 млрд грн. щорічно.

«За інформацією Мін’юсту, в 2012 р. було здійснено 479 тис. транзакцій з відчуження прав власності. Сюди потрапляють іпотека, купівля-продаж, міна, дарування, спадщина. На сьогоднішній день близько 300-400 грн. становить вартість послуг оцінки квартири. Це близько 200 млн грн. у рік. З урахуванням того, що на ринку оцінки працює близько 10,5 тис. суб’єктів оцінки, цифра не цікава. Якщо ж в рази скоротимо кількість компаній, залишимо 150-200, то тоді цифра, безумовно, стане цікавою», – сказав пан Гусельников.

За його словами, з урахуванням зростання ціни при монополізації вартість послуги для клієнта оцінювача може досягти 800 грн. «Таким чином, фінансова ємність ринку збільшиться, як мінімум, від 400 млн до 1,5 млрд. А це вже цікаві цифри з урахуванням того, що на ринку залишиться дуже невелика кількість компаній», – стверджує експерт.