Вартість оренди квартири в Києві-одна з найвищих у Європі

Приплив трудових мігрантів в Київ підвищив ціни на столичному ринку оренди житла. Знімні квартири тут дорожче, ніж у європейських столицях, а їх оплата з’їдає майже весь місячний дохід, в той час як в європейських містах – не більше третини.

Про це пише Кореспондент.

Про зростання цін на оренду житла в столиці київський журналіст Леонід, який попросив не називати його прізвище в пресі, знає не з чуток. Вже вісім років він разом із сім’єю живе в орендованій двокімнатній квартирі на Оболоні і, незважаючи на прекрасні відносини з її господарем, з грудня минулого року був змушений переглянути сімейний бюджет. Власник житла підняв плату за оренду відразу на 700 грн. – до 4,7 тис. грн. в місяць.

Леонід далеко не єдиний киянин, який зіткнувся з подібною проблемою. За даними консалтингової компанії SV Development, що спеціалізується на оцінці нерухомості, за 2012 рік знімне житло в Києві подорожчало в середньому на 20,9 %. Так, якщо рік тому ціна місячної оренди однокімнатної квартири в столиці становила близько $ 405, то зараз ця цифра сягає $ 500.

За минулий рік ціна оренди квартир зросла на 5-7%

Тенденцію до підвищення цін відзначають ріелтори, хоча оцінюють масштаби подорожчання скромніше. Так, за спостереженнями Сергія Степанюка, директора київського агентства нерухомості ” Золотий ключ, за минулий рік ціна оренди квартир зросла на 5-7%.

Експерт SV Development Сергій Костецький запевняє, що зростання цін підігріває, перш за все, попит саме на доступне житло. “За рахунок того, що кількість угод з найдешевших квартир максимально, середня ціна оренди зростає”, – пояснює аналітик.

Головною причиною такого ажіотажного попиту ріелтори, соціологи і самі квартиронаймачі називають диспропорцію на ринку праці: складнощі у пошуку роботи та мізерні зарплати в регіонах штовхають українців з усієї країни спробувати щастя в столиці.

Київ може сміливо претендувати на звання одного з найдорожчих для орендарів міст Європи
В результаті Київ може сміливо претендувати на звання одного з найдорожчих для орендарів міст Європи. Так, середній бюджетний варіант столичної однокімнатної квартири площею близько 35 кв. м обійдеться в $ 439 в місяць. У той же час в Берліні за аналогічну пропозицію просять в середньому $ 348, у Празі – $ 316, а в Будапешті – $ 295.

Різниця ще відчутніша, якщо зіставити рівень доходів в українській столиці з заробітком європейців. Середня київська зарплата становить близько $ 578 в місяць, а для тих же Берліна, Праги та Будапешта ці цифри відрізняються разюче – $ 3,8 тис., $ 1,7 тис. і $ 1 тис. відповідно.

При цьому, за словами програміста Дмитра Комарова, який живе з сім’єю в орендованій квартирі в Мадриді і на час приїхав на батьківщину по справах, при високій ціні якість орендованого київського житла в рази нижче, ніж європейської. “А за ціною Київ вже давно заткнув Європу за пояс”, – резюмує Комарів.

Дорого і сердито

Підвищений попит на житло в Києві красномовно відображає зростаюча лавина угод на ринку. Якщо в 2011 році, згідно з даними SV Development, в столиці було здано в оренду 13,7 тис. квартир, то в 2012-му цей показник сягнув 19,5 тис.

Помітне подорожчання орендованій нерухомості спостерігається в Києві вже два роки поспіль, констатують експерти. За словами Степанюка, особливо цікавлять орендарів одно-двокімнатні квартири – самий доступний сегмент ринку.

Правда, з зростанням цін якість того, що жителі столиці отримують за свої гроші, не підвищується. Незважаючи на те що Леоніду тепер доведеться більше платити за двокімнатну квартиру на Оболоні, додаткових зручностей це не принесе.

“Крім хорошого району в нашій квартирі немає нічого особливого, – розповідає киянин. – Звичайний ремонт, до того ж телевізор, холодильник і велика частина меблів – це все наше”.

А на думку ведучої телеканалу Україна Ольги Бутко, яка також винаймає квартиру в Києві, на гідний рівень орендованого житла у столиці можна розраховувати лише починаючи з певної суми. Наприклад, ділиться спостереженнями Бутко, навряд чи вдасться знайти прийнятну двокімнатну квартиру дешевше $ 600 в місяць.

Сама вона орендує житло разом з подругою, так що шукала трикімнатну квартиру з двома рівноцінними спальнями. Більшість бюджетних варіантів виключали бажану планування, а тому, визнає телеведуча, за нинішні трикімнатні апартаменти в Солом’янському районі вона змушена переплачувати.

“Я готова урізати інші свої витрати і потреби, для того щоб жити в квартирі, подібної до моєї”, – констатує Бутко, не називаючи суму, яку витрачає на оренду щомісяця.

Але для багатьох наймачів мова йде не просто про зайвих витратах на житло йде велика частина їхнього заробітку.

“Тепер, після підвищення ціни [оренду], зарплати моєї дружини – вона заступник директора приватного ліцею – не вистачить, щоб повністю покривати витрати на квартиру”, – розповідає Леонід.

Між тим для європейців, у яких рівень зарплат на порядок вище, ніж у київських орендарів, знімне житло куди більш доступно. За двокімнатну квартиру в самому центрі Варшави уродженець Запоріжжя Ігор Ісаєв, журналіст Польського радіо, викладає лише 30% свого щомісячного доходу.

Не проблема зняти житло і для жителів Мадрида, розповідає Комарів. За його словами, середня зарплата в Іспанії становить $ 1,5 тис., а посібник для тих, хто не працює більше року, – майже $ 650. Разом з тим оренда однокімнатної квартири площею 35 кв. м. в іспанській столиці обійдеться в середньому в $ 672.

“Різниця в зарплаті у порівнянні з Україною] величезна, – резюмує Комарів. – Працююча сім’я здатна легко закрити [оплатити] трикімнатну квартиру”.

Відмінність між європейськими та вітчизняними реаліями полягає не тільки в ціні, розповідають українці, які мають досвід проживання в знімних квартирах на батьківщині і за кордоном.

“Якщо у нас ти можеш в’їхати в житло, в якому є все найнеобхідніше – диван, телевізор і холодильник, хоча їх теж може там не бути, – то за кордоном в орендованій квартирі є абсолютно все, що може стати в нагоді мешканцям: посуд, постільна білизна, рушники”, – згадує Бутко свою орендовану квартиру в Мюнхені.

Відносини між господарями та орендарями в Європі, як правило, оформляються юридично

До того ж відносини між господарями та орендарями в Європі, як правило, оформляються юридично. Навіть якщо господар вважає за краще не декларувати доходи від оренди, сторони підписують негласний договір – з ним можна звернутися в поліцію, якщо одна зі сторін порушить умови, розповідає Комарів, що живе в столиці Іспанії. Від такого підходу виграють не тільки мешканці, але і господарі, які отримують гарантію збереження свого майна.

Високі київські ціни також не гарантують зручності інфраструктури. З Троєщини, де Комарів зараз знімає однокімнатну квартиру, він добирається до центру півтори години з двома пересадками. За його словами, якщо в Мадриді на дорогу до центральної частини міста йде більше години, мова йде вже про житло в передмісті – настільки добре розвинуте транспортне сполучення.

При цьому в столиці Іспанії трикімнатна квартира, в якій є вся необхідна меблі та техніка, варто Комарову близько $ 1 тис. на місяць, а троєщинська однушка, де немає мікрохвильової печі і пральної машини, – $ 500.

Місто трудящих

Перегрів ринку оренди столичного житла експерти пояснюють однозначно: українці масово вирушають до Києва в пошуках роботи, яку тут набагато простіше знайти. Однією з основних категорій, що підживлюють попит, є молоді професіонали, які здобули вищу освіту в Києві.

“Що робити молодій людині, приміром, у Вінниці, якщо він закінчив столичний вуз?” – риторично запитує Степанюк, вважаючи, що відповідь на це питання очевидна: працевлаштовуватися в Києві.

Саме такий шлях обрала Ольга Ворожбит, студентка-шестикурсница Національного університету Києво-Могилянська академія, яка незабаром отримає диплом політолога. За словами Ворожбит, в її рідному Львові випускника-гуманітарія очікує зарплата близько 2 тис. грн. – такі заробітки до цікавлячої її області ЗМІ і зв’язків з громадськістю.

Однією з основних категорій, що підживлюють попит, є молоді професіонали, які здобули вищу освіту в Києві.

Ще в період навчання Ворожбит вдалося влаштуватися в Києві PR-спеціалістом з окладом 5 тис. грн. І це не випадковість: зарплати у Львові в рази нижче, ніж у столиці, впевнена студентка.

Її спостереження підтверджує Інна Степаненко, керівник відділу рекрутингу рекрутингової компанії Smart Solutions. За словами експерта, якщо офіс-менеджер, одна з найпопулярніших посад для початку кар’єри, в Києві може розраховувати на 3,5-4,0 тис. грн. щомісяця, то в Дніпропетровську ця цифра опускається до 2,53,0 тис., у Львові – до 2,02,5 тис., а в таких містах, як Вінниця або Чернігів, не перевищує 1,5-2,0 тис. грн.

Ця різниця зберігається для посад усіх рівнів, що відкриває набагато більш широкі кар’єрні перспективи в столиці. Так, навіть в економічно розвинених Донецьку і Дніпропетровську головні бухгалтери заробляють від 5 тис. грн. в місяць, в той час як в Києві – від 8 тис., а частіше навіть 10-12 тис., наводить приклад Степаненко.

У столиці зростає і число заробітчан, вимушених кооперуватися по кілька людей і разом знімати квартиру. В Інституті демографії і соціальних досліджень впевнені, що кількість трудових мігрантів, які проживають у Києві без реєстрації, становить близько 1 млн осіб.

Такий демографічний перекіс пояснюється особливостями національної економіки. “Вона слаборозвинена, – пояснює Кореспонденту президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. – Для таких економік характерна централізація всіх бізнесів в столиці”.

Костицький впевнений, що в цьому році нижня планка ціни на оренду житла в Києві виросте ще як мінімум на 10 %.
Близькість до центру влади створює преференції для підприємців, які тут знаходяться, продовжує думку економіст. У столиці людина може шукати захист і заступництво у представників політичної еліти і платить їм за це. При такому типі економіки лише відносини патрон – клієнт забезпечують відносну безпеку бізнесу, підкреслює Пасхавер.

Однак у високих цінах на оренду квартир винні не тільки економічні чинники, але і недалекоглядність тих, хто заробляє на здачі свого житла. На думку Ігоря Соловйова, директора агентства подобової оренди Discover Kiev, лише деякі власники квартир в Україні мають ринковим мисленням. Більшості ж не приходить в голову думка знизити ціни, навіть якщо квартира не здається більше півроку.

“У людей просто немає розуміння, що втрачений місяць – це як мінімум 10 % втраченого річного доходу від ренти”, – зауважує Соловйов. Такий підхід утримує планку цін на високому рівні навіть у тих випадках, коли це зовсім невиправдано.

Більшість ріелторів прогнозують подальше подорожчання квартир. Костицький впевнений, що в цьому році нижня планка ціни на оренду житла в Києві виросте ще як мінімум на 10 %. Степанюк вважає, що ці прогнози мають просте пояснення: “У такому мегаполісі, як Київ, зараз можна знайти роботу, у той час як у регіонах країни просто нема чого робити”.