Вартість квадратних метрів може впасти на чверть. ВІДЕО

Вартість квадратних метрів може впасти на чверть, якщо почнеться друга хвиля економічної кризи. Інший варіант – ринок нерухомості взагалі зупиниться, як це було три роки тому. Тоді продавці відкликали з продажів свої об’єкти. Поки що, вважають експерти, причин для зміни цін на квартири – немає. А от чи є попит – Юлія Галушка з’ясовувала.

– 3-комнатная квартира на 7 этаже 9-этажного панельного дома. Состояние хорошее, более, чем удовлетворительное. Заезжай и живи!

Поряд дитячий садок, школа та трамвайна зупинка. Власники хочуть за квартиру на Лівому березі вісімдесят тисяч гривень. До кризи подібне помешкання у цьому ж під’їзді ріелтери продали вдвічі дорожче. Утім попри вигоди, житло чекає на нових мешканців уже півроку. Бо нині покупців цікавлять винятково дешеві квартири, переважно – на вторинному ринку. На дорожчі просто немає грошей, банки не видають валютні кредити, обсяги іпотеки не повернулися на докризовий рівень.

Олександр Рубанов, експерт з нерухомості:

– Есть объекты и по 1100 и по 1200 долларов за квадратный метр, есть и по 15-20 тысяч долларов за квадратный метр. Больше всего сегодня по-прежнему популярны эконом-класс, жилье самое дорогое, малогабаритное. Хрущевки, гостинки, от 30-354 до 70-80 тысяч.

Утім і за найпопулярнішими – однокімнатними квартирами – черга не стоїть. Ріелтер Людмила нині вже оформлює документи на продаж у БТІ. Однак на те, щоб знайти покупця на власну однокімнатну гостинку на Оболоні, витратила півроку. Навіть охочих оглянути квартиру було мінімум. Каже, ринок дещо пожвавився від середини літа. Утім це радше психологічний, ніж економічний результат – українці почали вкладати гроші у квадратні метри у відповідь на нестабільність світових валют.

Людмила Ступіна, киянка:

– Коли почались коливання з доларом, попит на квартири збільшився. І почали більше ходити люди. Якщо взяти останній місяць, то у неділю майже кожен день по одному, по 2 чоловіка.

– Покупателей – вы видите вот эту информацию, и вот информацию вы видите, которая поступает на продажу.

Нині на одного покупця – десять продавців. Навіть попри те, що ціна падала вже кілька разів. Найбільше – на початку кризи. А за останній рік навіть підвищилася на 3 відсотки – це близько п’ятдесяти доларів за квадрат.

За минулий місяць, за підрахунками аналітиків, у Києві
подешевшали однокімнатні та двокімнатні квартири – всього на дві десятих відсотка. Ціна тепер – 1934 та 2183 долари відповідно. А от три- та чотирикімнатні помешкання навіть не значно подорожчали – 2163 та 2623 долари за квадратний метр відповідно.

Утім чи нинішня вартість – уже дно, ріелтери прогнозувати не беруться. Кажуть лише, що для її зростання причин немає.

Віктор Нєсін, експерт з нерухомості

– Желания продавцов и возможности покупателей не совпадают процентов на 10-15. Если они опустят цену на эти же 10-15 %, более активно пойдут продажи.

Утім, якщо є гроші, ріелтери радять не чекати зниження цін, бо може зникнути головна перевага купівлі житла – великий вибір та продавці, готові торгуватися.