В яких містах України оренда житла найдешевше?

Українцям дешевше всього зняти квартиру в Запоріжжі, а найдорожче житло в Києві і Харкові.

У Києві ціни на оренду однокімнатних квартир практично рівні середньої зарплати. Так, за даними дослідження порталу оголошень Slando, жителі столиці платять за квартиру близько 4,2 тис. гривень, при цьому вони заробляють в середньому 5,01 тис. гривень.

Зростання вартості оренди житла пов’язаний з напливом приїжджих і з відсутністю доступного іпотечного кредитування, пишуть “Вести”.

“На жаль, зараз ціни на оренду в столиці дійсно майже зрівнялися з середніми зарплатами. У кого-то зарплата 10 тис. грн, і вони можуть витрачати до 5 тис. на оренду, а у когось- три. Ті, у кого зарплата маленька, живуть удвох або втрьох в однушке”, — розповідає Володимир Столітній, юрист, який спеціалізується на нерухомості.

Як повідомив експерт консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький, за 2012 рік оренда квартир по Києву подорожчала на 20%, а по країні — на 8-13%. За 6 місяців 2013 року знімати квартири стало на 5% дорожче. При цьому найдорожча оренда в Києві, Харкові, Криму і Одесі.

“З Києвом все зрозуміло — це місто, куди люди з усієї країни їдуть працювати. Харків — місто з розвиненою інфраструктурою та студентська столиця. Саме ця категорія підігріває попит на житло. У курортних Одесі та Криму — традиційний зліт цін влітку і плавне зниження, починаючи з листопада”, — відзначає експерт.

Дешеву оренду житла можна знайти тільки в дотаційних північних і західних регіонах. Там зарплати традиційно не перевищують 2,5 тис. гривень, а за знімання житла беруть не більше 1,5 тис. гривень. Правда, винятком є Львів, де середня зарплата становить близько 2,7 тис. гривень, а ціна за оренду квартири – 2,1 тис. гривень. Такі ціни в столиці Галичини пов’язують з напливом туристів, які знімають квартири по 200-400 грн на добу. Найгірше з співвідношенням зарплат і витратами на житло в Київській області, де зарплати на рівні 3,3 тис. гривень, а квартири – 4,1 тис. гривень. За словами експерта Сергія Костецького, такий дисбаланс пояснюється близькістю до столиці. “Такий дисонанс між ціною оренди і зарплатами в Київській області обумовлений тим, що велика частина людей з передмість (Буча, Ірпінь, Обухів, Бориспіль) працюють у Києві, тому реальна зарплата у них більше, ніж середня по області”, — зазначає Володимир Столітній.

Найкраще справи йдуть у тих регіонах, де туристів і приїжджих небагато, проте є промисловість, яка працює, наприклад, у Запоріжжі. Сама дешева оренда однокімнатної квартири в спальному районі Києва становить не менше 3-3,5 тис. гривень. При цьому меж в цінах не існує через студію з видом на Хрещатик просять і 10 тис. грн. У Сімферополі ціни варіюються від 1,8 тис. до 3,5 тис. гривень, а в Дніпропетровську — від 1,8 до 2,2 тис. гривень. У Харкові та Донецьку однокімнатну можна зняти за 2,1 тис., а двокімнатну — за 2,5 тис. гривень.

За словами Володимира Столитнего, з середини серпня знімати квартири стане дорожче: “Це буде відчутне подорожчання — відсотків на 15. По-перше, в цей час закінчиться сезон відпусток, з’їдуться студенти, і орендодавці піднімуть ціни”, — говорить Столітній.

Радник президента Асоціації фахівців з нерухомості України Володимир Винокур додає, що зростання цін можуть спровокувати підвищення комуналки та виведення з тіні всіх орендодавців.